Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj- bunuri in timpul casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj- bunuri in timpul casatoriei

as vrea sa deschid actiunea de partaj pentru bunurile din timpul casatoriei.Fostul sot stie ca nu am posibilitatea sa fac partajul asa ca nu-mi da nimic ....nu am bani si nu-mi pot permite un avocat. Precizez ca sunt bunuri in val de peste 50.000 euro. Cum as putea obtine un avocat bun care sa-l platesc la final? exista aceasta posiblitate?
conform legislatiei in vigoare pentru partaj trebuie sa va adresati mai intai unui mediator . un mediator va poate ajuta sa ajungeti la un acord privind impartirea bunurilor. mediatorul incheie un acord pe care il autentificati la notar sau ii investiti cu formula executorie in instanta. mediatorul nu costa mult si onorariul se imparte intre dv si fostul sot.
ce trebuie insa sa stiti este ca atat in cazul intelegerii prin mediator cat si prin actiune in instanta nu costurile cu mediatorul sau avocatul sunt cele ce trebuie sa va preocupe ci taxa de timbru ( daca sunt imobile in masa partajabila ) .