avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters139112

Activitate ContSters139112

Buna seara, deschid un subiect pe forum daca imi poate spune cineva,cat reprezinta solda de grad a unui sublocotenent MAPN,si daca aceasta solda se raporteaza la nivelul salariului minim pe economie.
In cauza, fiind vorba de veterani de razboi carora , se stabileste o renta de 50% din solda de grad a unui sublt. MAPN,conform legii 303/2007, care majoreaza renta mentionata la art.14 din legea 44/1994, de la 25% la 50%,din solda unui sublt. MAPN.
in vederea unui raspuns avizat, multumesc anticipat!

holzer ghe-ioan a scris:

Buna ziua, cu respect am si eu o intrebare,referitor la cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi conform art.10 din legea 44/1994(care prevede cumularea stagiului militar la pensia pentru limita de varsta,ca vechime in munca),respectiv daca prin cumularea acestui stagiului militar de 4 ani la un stagiul total de cotizare de 12 ani si 3 luni a bunicului meu(veteran de razboi),acesta poate primi o pensie raportata la stagiul minim de cotizare, care este de 14 ani si 10 luni,altfel spus prin cumularea stagiului militar ,vechimea in munca se majoreaza de la 12 ani si 3 luni la 16 ani si 3 luni.
Pentru un raspuns avizat ,va multumesc anticipat!


Buna seara, cu respect am si eu o intrebare,referitor la cumularea stagiului militar a veteranilor de razboi conform art.10 din legea 44/1994(care prevede cumularea stagiului militar la pensia pentru limita de varsta,ca vechime in munca),respectiv daca prin cumularea acestui stagiului militar de 4 ani la un stagiul total de cotizare de 12 ani si 3 luni a bunicului meu(veteran de razboi),acesta poate primi o pensie raportata la stagiul minim de cotizare, care este de 14 ani si 10 luni,altfel spus prin cumularea stagiului militar ,vechimea in munca se majoreaza de la 12 ani si 3 luni la 16 ani si 3 luni.
Pentru un raspuns avizat ,va multumesc anticipat!
La legea 18/1991 sa emis un titlul de proprietate in anul 1994,ptr. suprafata de 1500mp intravilan din care 200mp constructii, fara insa a se comunica la aceea vreme proces verbal de punere in posesie,schita cadastrala, HCJ.
Consider ca nu se pune problema a-mi se retroceda 1500mp, ceea ce mi sa retrocedat deja in Titlul de Prop. in anul 1994.
Terenul ne fiind identificat topo-cadastral ,am deschis actiune in Instanta ptr. rectificare titlul ptr. identificare si delimitare Topo-Cadastrala prin amplasament si vecinatati, fiind admisa actiunea ,irevocabil.
Ca urmare a actiunii CLFF,a emis in 2013 un proces verbal de punere in posesie cu o suprafata diminuata respectiv 1166mp in loc de 1500mp.
Dupa cum am precizat 200mp reprezinta ,,constructii,, conform T.P.,intrebarea mea daca la legea 18/1991 sa retrocedat si imobile sau doar terenuri ?(titlul de prop. a fost emis intr-un singur exemplar,detinut de o ruda de a mea,ne-stiind anterior situatia juridica exacta a T.P.),de aceea revin cu intrebarea ce demersuri trebuie sa fac, respectiv in Instanta ptr. revendicarea imobilului nationalizat in supr. de 200mp, si punerea in executare a hotararii irevocabile a Instantei ptr. completarea topo-cadastrala a T.P. in suprafata de 1500mp cat sa retrocedat la legea 18/1991,si nu diminuat in supr. de1166mp. prin emiterea unui actual proces verbal de punere in posesie,poate printr-o actiune in contencios administrativ..,avand in vedere si prevederile legii 165/2013.

Stima..

holzer ghe-ioan a scris:

Buna ziua, prin prezenta intrebare va aduc in discutie o speta cu referire la reconstituirea proprietatii ptr. un teren intravila in suprafata de 1500mp,din care 200mp,reprezentand constructii,conf. Titlul de Proprietate.
Acest T.P.,nu a fost insa completat topo-cadastral prin vecinatati si amplasament la rubrica supr. primita in intravilan,motiv ptr. care am deschis actiune de rectificare T.P. Sa admis actiunea irevocabil,iar CLFF,a fost obligata la rectificarea topo-cad. din T.P.
CLFF,a adus in parte la indeplinire hotararea Instantei, in sensul ca a emis un proces verbal pe vechiul amplasament ptr. o suprafata diminuata respectiv 1166mp.
Precizez ca acest teren este anexa unui imobil care a apartinut bunicilor mei
fiind confiscat in anul 1960 cu titlul de ,,bunuri parasite,, desi bunicii nu au parasit de buna voie acest imobil ,faptul ca au detinut doua imobile au fost nevoiti sa renunte la unul,repectiv cel in cauza,fara despagubiri.
Intrebarea mea este ce demersuri trebuie sa fac ptr. revendicarea imobiluluisi a perimetrului construibil care si in prezent a ramas in proprietatea statului,avand in vedere prevederile legii 165/2013 si ca,conform masuratori si acte autentice corespunde ca suprafata de 200mp.reconstituit in T.P. emis in 1994. p.s. procesul verbal de punere in posesie emis in 1994,care a stat la baza T.P., nu mi-a fost comunicat nici pana in prezent.,actual fiind emis un alt p.v. cu supr. de teren diminuata. de 1166mp.
Ptr. un raspuns, va multumesc anticipat!


Buna ziua, prin prezenta intrebare va aduc in discutie o speta cu referire la reconstituirea proprietatii ptr. un teren intravila in suprafata de 1500mp,din care 200mp,reprezentand constructii,conf. Titlul de Proprietate.
Acest T.P.,nu a fost insa completat topo-cadastral prin vecinatati si amplasament la rubrica supr. primita in intravilan,motiv ptr. care am deschis actiune de rectificare T.P. Sa admis actiunea irevocabil,iar CLFF,a fost obligata la rectificarea topo-cad. din T.P.
CLFF,a adus in parte la indeplinire hotararea Instantei, in sensul ca a emis un proces verbal pe vechiul amplasament ptr. o suprafata diminuata respectiv 1166mp.
Precizez ca acest teren este anexa unui imobil care a apartinut bunicilor mei
fiind confiscat in anul 1960 cu titlul de ,,bunuri parasite,, desi bunicii nu au parasit de buna voie acest imobil ,faptul ca au detinut doua imobile au fost nevoiti sa renunte la unul,repectiv cel in cauza,fara despagubiri.
Intrebarea mea este ce demersuri trebuie sa fac ptr. revendicarea imobiluluisi a perimetrului construibil care si in prezent a ramas in proprietatea statului,avand in vedere prevederile legii 165/2013 si ca,conform masuratori si acte autentice corespunde ca suprafata de 200mp.reconstituit in T.P. emis in 1994. p.s. procesul verbal de punere in posesie emis in 1994,care a stat la baza T.P., nu mi-a fost comunicat nici pana in prezent.,actual fiind emis un alt p.v. cu supr. de teren diminuata. de 1166mp.
Ptr. un raspuns, va multumesc anticipat!
holzer ghe-ioan a scris:

In perioada anului trecut Instantele de judecata a admis actiunea reclamantului mostenitor cu privire la completarea topo cadastrala a unui titlul de proprietate emis in anul 1994,in baza legii 18/1991,respectiv pentru un teren intravilan in suprafata totala de 1500 mp.,care pe verso titlul la rubrica suprafata primita in intravilan nu figura vecinatatile si amplasamentul.
Actualmente Primaria a emis un proces verbal de punere in posesie pe vechiul amplasament pentru o suprafata diminuata respectiv 1166 mp. si nu pentru suprafata totala de1500 mp. conform titlul de prop. si acte autentice.
Procesul v.erbal de punere in posesie nu a fost semnat si l-am contestat la Prefectura.
Prin raspunsul comisiei judetene ma indrumat sa merg la Primarie sa discut problema acolo,in ideea ca sunt neconcordante intre ce este inscris in titlul si ceea ce figureaza in CF.
In principiu ceea ce este mentionat in acte autentice si titlul corespunde suprafetei de1500 mp.,cu diferenta ca in actele vechi suprafata totala este calculata in stanjeni si nu in mp.
Intrebarea mea este ..,pentru a preveni cumva pierderea de timp ..sau (a arde gazul de pomana.)..,ce considerati ca trebuie sa fac,sa deschid o noua actiune eventual in contencios administrativ cu daune cominatorii,sa ma adresez catre Autoritatea Nationala ptr. rest. prop.
Precize faptul ca diferenta de teren de la 1166 pana la 1500 mp. a confiscata de regimul comunist in anul 1960 cu titlul de bunuri parasite.
Pe aceasta suprafata de teren figureaza si un imobil care a fost confiscat odata cu terenul,in considerentul ca regimul confisca un imobile in cazul in care aveai doua sau mai multe,pentru terenul in supr. de1166 mp. reclamantul detine proprietatea
nefiind lipsit niciodata de posesia lui.

Cu multumiri ptr. un raspuns avizat




In perioada anului trecut Instantele de judecata a admis actiunea reclamantului mostenitor cu privire la completarea topo cadastrala a unui titlul de proprietate emis in anul 1994,in baza legii 18/1991,respectiv pentru un teren intravilan in suprafata totala de 1500 mp.,care pe verso titlul la rubrica suprafata primita in intravilan nu figura vecinatatile si amplasamentul.
Actualmente Primaria a emis un proces verbal de punere in posesie pe vechiul amplasament pentru o suprafata diminuata respectiv 1166 mp. si nu pentru suprafata totala de1500 mp. conform titlul de prop. si acte autentice.
Procesul v.erbal de punere in posesie nu a fost semnat si l-am contestat la Prefectura.
Prin raspunsul comisiei judetene ma indrumat sa merg la Primarie sa discut problema acolo,in ideea ca sunt neconcordante intre ce este inscris in titlul si ceea ce figureaza in CF.
In principiu ceea ce este mentionat in acte autentice si titlul corespunde suprafetei de1500 mp.,cu diferenta ca in actele vechi suprafata totala este calculata in stanjeni si nu in mp.
Intrebarea mea este ..,pentru a preveni cumva pierderea de timp ..sau (a arde gazul de pomana.)..,ce considerati ca trebuie sa fac,sa deschid o noua actiune eventual in contencios administrativ cu daune cominatorii,sa ma adresez catre Autoritatea Nationala ptr. rest. prop.
Precize faptul ca diferenta de teren de la 1166 pana la 1500 mp. a confiscata de regimul comunist in anul 1960 cu titlul de bunuri parasite.
Pe aceasta suprafata de teren figureaza si un imobil care a fost confiscat odata cu terenul,in considerentul ca regimul confisca un imobile in cazul in care aveai doua sau mai multe,pentru terenul in supr. de1166 mp. reclamantul detine proprietatea
nefiind lipsit niciodata de posesia lui.

Cu multumiri ptr. un raspuns avizat

In vederea stabilirii adevarului, Instanta are posibilitatea si chiar obligatia sa citeze sau sa introduca in cauza si alte persoane in vederea cadrului procesual.
Sunt prevederi legale care stabilesc ca Instantele de judecata poate sa introduca in cauza si altii ,,terti,, chiar si fara acordul partilor.(art.22 alin.3 din codul de proc. civila). ,, Judecatorul poate dispune introducerea in cauza a altor persoane, in conditiile legii. Persoanele astfel introduse in cauza vor avea posibilitatea, dupa caz, de a renunta la judecata sau la dreptul pretins, de a achiesa la pretentiile reclamantului ori de a pune capat procesului printr-o tranzactie.
Citeste mai mult: [ link extern ]
Sunt prevederi legale privind taxa judiciara de timbru,cu referire la comunicarea hotararilor judecatoresti respectiv OUG 80/2013,prin abrogarea legii 146/1997.
Problema este ca nu stiu exact daca sa abrogat aceasta lege sau sa modificat /completat.
La legea 146/1997 art.3 lit.t, se prevede ca eliberarea de copii de pe hotărârile judecătoreşti se fac, după achitarea taxelor legale de timbru,, respectiv timbru judiciar de 0,15 lei si taxa judiciara de timbru de 2 lei,iar la art.9 lit.l din OUG 80/2013 se precizeaza ca ,,,cererile pentru eliberarea de către instanţele judecătoreşti de copii de pe hotărârile judecătoreşti, cu menţiunea că sunt definitive, se taxează cu 5 lei pentru fiecare exemplar de copie,,.(pe portalul instantei nu se mentioneaza ca hotararea in cauza ar fi definitiva).
Deci indiferent de hotarari ca sunt ale primei instante sau din recurs,acestea in mod normal se comunica,doar in cazul in care OUG 80/2013 modifica sau anuleaza prevederile art.3 lit.t din legea 146/1997,ceea ce..., nu sunt sigur,sau in considerentul ca hotararea nu se comunica intrucat legea este relativa si nu se aplica in mod unitar adica prin acel ERGA OMNES(prin urmare pentru toti):hm: