avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate elizal

Activitate elizal

Domnule neamtuandrei, vi s-a cerut act de studiu la Registrul Comertului ?

Si pentru moderatori - referitor la punctul 2 al intrebarii puse de dl.neamtuandrei : Ma intereseaza aceeasi situatie- am un serviciu stabil in cu totul alt domeniu si , din cand in cand , mai realizez produse handmade pe care reusesc sau nu sa le vand . SUnt insa luni de zile in care nu vind nici un produs - ar trebui si pentru aceasta forma de "comert" un PFA sau orice forma juridica?( mie personal mi se pare mult sa spun comert - o completare de venituri salariale ar fi mai justificata, avind in vedere ca nu se traieste din asa ceva) . Ma gindesc la atitea persoane fizice de pe olx care vind te miri ce iar unii apar constant cam cu acelasi gen de produse - asta insemana ca desfasoara comert ilegal?
Multumesc pentru rapsunsul prompt, dar tocvmai aceasta este problema. Institutia la care lucrez in prezent este aceeasi ca in perioada in care am lucrat in conditii speciale si refuza eliberarea adeverintei pentru grupa I de munca, iar in cartea de munca nu este mentionat nici o inregistrare speciala de la ITM (decat Decizii majorare salar/ gradatie) .
Ce ar trebui sa fac in continuare?
Am desfasurat activitate in mediul toxic (caravana MRF) in care era instalat un aparat Roentgen, timp de 5 ani , din 1976- 1981, timp efectiv llucrat la locul de munca 100 % , acest lucru fiind mentionat si in cartea de munca. Conform Ordinului 50/1990 acest loc de munca se incadreaza in grupa I de munca (conditii speciale), insa institutia la care lucrez in prezent refuza sa imi recunoasca acest lucru.
As dori sa stiu care sunt demersurile legale pe care le pot intreprinde pentru a beneficia de prevederile respectivului Ordin .
Va multumesc.
In situatia in care sotul meu se afla in concediu pentru ingrijirea copilului pana la doi ani , poate lucra legal in afara granitelor tarii ?
Buna ziua,
Prietena mea este angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata si are in intretinere copilul ei, care a implinit de curind 21 ani. Copilul are certificat permanent de handicap gradul I accentuat ,beneficiind de o indemnizatie lunara. Pina anul acesta, prietena mea a beneficiat de reducerea impozitului pe salar, insa zilele trecute a primit o instiintare de la contabilitate ca nu mai beneficiaza si , mai mult, trebuie sa restituie si banii pe anul trecut .
Se poate asa ceva? Copilul are intr-adevar 21 ani (motivatia lor a fost ca peste 18 ani nu se mai afla in intretinere) , dar este imobilizat intr-un scaun cu rotile si necesita ajutor permanent.
Va multumesc anticipat .
As dori sa stiu daca , referitor la noile reglementari privind indemnizatia de crestere a copilului, acestea se aplica si retroactiv, mai concret , daca sotul meu beneficiaza de indemnizatia de crestere a copilului incepand cu data de 01.10.2010 si doreste sa se intoarca in campul muncii va beneficia de prima de 500 ron sau nu? Si este obligatoriu sa se intoarca la acelasi angajator?
Buna seara,
Sunt insarcinata in 9 luni si peste doua sapt medicul m-a programat la cezariana. As dori sa stiu daca in cazul in care sunt angajata numai din aprilie anul acesta, va trebui sa demonstrez calitatea de asigurat pe baza de adeverinta vizata de casa de sanatate cu stagiul pe ultimii 5 ani sau imi este suficient o adeverinta de salariat de la angajator?
Buna ziua,
Am incheiat un contract de asigurari sociale din anul 2008, iar anul acesta voi avea un copil. Sotul meu lucreaza part time (2 ore) cu un salariu de incadrare de 180 ron. In situatia aceasta beneficiem unul dintre noi de indemnizatia pentru ingrijire copil pana la doi ani? Si care ar fi cuantumul acesteia?