avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Activitate Isleman

Activitate Isleman

Am un apartament in Buzau pe care il tin gol si doresc sa il pun la vanzare dar trebuie sa ii fac cartea funciara.

Apartamentul este mostenit de la mama mea decedata in 2002. Am un certificat de mostenitor din acelasi an facut la notar in care este trecut apartamentul si un loc de veci

Sunt plecat din tara si as vrea sa stiu daca este posibil sa obtin cartea funciara fara sa fiu prezent sau sa fac imputernicire . Eventual sa demarez procesul in baza copiilor de la actele pe care le am , eu urmand sa ridic certificatul cand vin in tara. Cel mai probabil prin primavara.

Pe site-ul ANCPI se spune ca intabularea poate fi facuta rapid numai pe baza certficatului de mostenitor [ link extern ] /

Apeland la un cunoscut mi-a spus ca imi trebuie ordinul prefectului . Am incercat sa ma uit pe net sa aflu mai multe dar nu este foarte clar ce si cum asa ca as aprecia daca cineva cu experienta ar putea sa ma indrume catre procedura corecta si pasii care trebuiesc urmati ca sa obtin cartea funciara .
Va multumesc anticipat.
Situatia este extrem de grava !!!
Sunt in Uk de 12 ani si din cate stiu eu aici nu este de glumit cu NSPCC (protectia copilului ).Am totusi impresia ca nu ne spuneti tot si sunt lucruri pe care a-ti " uitat " sa le includeti in relatarea evenimentelor.
In UK nimeni si nici o oficialitate nu se hazardeaza intr-o astfel de actiune fara sa aiba evidente sau un dosar "beton". Faptul ca au aparut cu 5 - 6 politai la usa este rezultatul unei escaladari a situatiei pe care nu cred ca a-ti inteles sau stiut cum sa o rezolvati.
In mod sigur au existat niste vizite anterioare unde s-au constatat niste probleme pe care le-ati ignorat si/sau nu a-ti facut nimic ca sa le rezolvati.
Cum adica v-au lasat niste hartii "neoficiale" .Pai daca or fi lasat si inainte si le-ati ignorat ce credeati ca o sa se intample?
Postarea pe acest forum este de inteles din punct de vedere emotional dar sa stiti ca singurii care va pot ajuta la aceasta ora sunt doar avocatii britanici .
Contactati imediat unul si vedeti ce puteti face . Vedeti care sunt acuzele la dosar . Eu presupun deja ca este vorba despre neglijare si/sau abuz [ link extern ] /
Citesc si ma crucesc .
Ce faceati oameni buni daca stateati la casa?
Pe cine mai dadeati vina ?
Ideea este absurda de la inceput pana la sfarsit.
Chiar daca ar fi niste destepti care sa introduca o astfel de lege cu obligativitatea incalzirii as fi tare curios sa stiu cum s-ar pune in practica .
Parca ii vad pe "zelosi " cu termometrele in mana masurand peretii .
Asta e deja Caragiale curat :-)
Răspuns la discuția Divulgarea ip-ului !
Exista la ora aceasta multe aplicatii care permit schimbarea IP-ului.
Marea majoritate a hackerilor folosesc aceste metode de "ip cloaking" tocmai pentru a isi ascunde adevarata locatie.
Faptul ca doamna are o adresa de IP care este aceeasi cu a dumneavoastra nu dovedeste absolut nimic. Trebuie sa mai si demonstreze ca Ip-ul putea fi folosit numai de dvs ceea ce este foarte dificil. Este foarte usor in ziua de astazi sa te folosesti de identitatea altcuiva in spatiul virtual.
Va multumesc foarte mult pentru sfaturile extrem de utile .
Masa succesorala nu este formata numai din teren , dar fiindca e vorba numai de un teren arabil intr-o zona rurala destul de izolata ma astept ca taxele sa nu fie foarte mari.
Inca o data multe multumiri si pentru sfatul cu actele necesare.
O sa incerc sa explic cat mai simplu .
Mostenirea : un teren de 2 HA arabil in zona rurala.
Proprietarul :decedat in 2008. Terenul a fost si este pe numele lui fiind mostenit de acesta de la parintii lui ( reimpropietarire dupa 1990).
Mostenitorii : dupa moartea proprietarului au ramas sotia acestuia si 4 copii .
Terenul este in asociatie si necesita lucrari ceea ce inseamna bani , timp etc.
Sotia plateste lucrarile dar vrea sa renunte la el pentru ca nu are mijloacele necesare si ar dori sa il doneze copiilor ca sa aiba grija de el. Pe trei din copii nu ii intereseaza fiindca nu sunt in localitate . Numai unul singur este interesat sa il preia ceilalti frati inclusiv mama sunt intru-totul de acord sa il cedeze/doneze in favoare acestuia .
Ce acte trebuiesc facute pentru ca terenul sa intre cu totul in posesia lui ?
Am inteles ca era mai simplu daca se facea totul pana la 6 luni de la deces.
Trebuie ca fiecare mostenitor sa faca un act la notar de donatie sau cum se procedeaza in astfel de cazuri ?
Va multumesc anticipat.