avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 190 soluții astăzi
Forum Activitate ionela11

Activitate ionela11

Bună seara
Va rog daca puteți să mă ajutați intr o speta: firma a achiziționat o autoutilitară prin Bcr Leasing IFN SA .
Am doar un scadențar la contract...BCR nu emite facturi lunare de rate pt respectivul contract ci doar niste notificări lunare iar rata o ia direct din cont. Nici pt avans nu am factura. Care sunt înregistrările contabile la acest tip de contract? Cum îmi dau seama cat mai am de platit in prezent până la închiderea leasingului?

Multumesc
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o speta..
Situatia se prezinta in felul urmator: societatea X a incheiat un contract de administrare a unei cladiri a societatii Y. Sunt birouri in cladirea respectiva pe care societatea X le inchiriaza altor societati comerciale, iar utilitatile la cladirea respectiva sunt emise pe persoana fizica.

Cum pot inregistra aceste cheltuieli in contabilitatea societatii x care administreaza cladirea si implicit trebuie sa factureze chirii si utilitati lunare catre chiriasi?prin decont de cheltuieli ? daca da care ar fi inregistrarile contabile in acest caz? mentionez inca odata caci facturile de utilitati sunt emise pe persoana fizica, pe toata cladirea
si utilitatile facturate sunt venituri pentru societatea X?

multumesc
Bună ziua,
Va rog sa mă ajutați intr o speta...societatea microîntreprindere are in luna iunie 3 salariați cu normă întreagă și depune 112 trimestrial....începând cu ce luna trebuie sa se înregistreze cu 112 lunar?...ce declarații trebuie să depună...010 sau/și 700?...și ce termen de depunere au?

Mulțumesc
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie s-au dublat 2 facturi la clienti emise din greseala si acum trebuie sa fac un proces verbal de numerotare a unei noi serii de facturat, in care trebuie sa spun ca emit facturile cu acelasi nr iar pana la numerele respective sunt anulate toate facturile.
Ma puteti ajuta cu un astel de proces verbal ...model editabil?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati intr-o problema....singurului salariat de pe firma i s-a incheiat contractul de munca ijn iulie...trebuie sa anunt ANAF prin 010 ca societatea nu mai are salariati?care este procedura?...pana cand se depune 010?
Buna ziua,
In ce conditii se modifica perioada de declarare si plata a TVA de la trimestru la TVA lunar?...am depasit cifra de afaceri de 100000 de euro in luna aprilie 2022 si sunt cu TVA la trimestru inregistrata?

ce declaratii trebuie sa depuna firma? de cand devina platitoare de TVA lunar?...incepand cu ce data?
Buna seara

o firma infiintata in dec anul 2021 este platitoare de TVA trimestrial...ce conditii trebuie sa indeplineasca pentru a deveni platitoare de TVA lunar?...ce declaratii se depun si de cand?

multumesc
Buna ziua,

Cat ii pot retine unui salariat lunar pe statul de plata? Maxim o treime din salariul net sau brut? Este mai mult retinerea? Retinerea daca este se impoziteaza?

Multumesc!
multumesc ...sa inteleg ca angajararea norma maxima 4 ore/zi la un salariu brut de 2550 lei...nu se face proportional?

adica la 4 ore /zi sa fie un salariu brut de 1275 lei ?
Buna ziua,

Societatea ar vrea sa angajeze un student din Republica Moldova care are "permis de sedere temporara, student drept de munca" in Romania. Intrebarea mea este daca putem sa ii facem contract de munca cu norma intreaga/partial? Cu ce salariu ar trebui sa il incadram? Care ar fi procedura de intocmire a unui contract de munca pentru o persoana din Republica Moldova?
Multumesc!