avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 548 soluții astăzi
Forum Activitate myo

Activitate myo

multumesc tare mult
Buna seara! sunt la a 2 a casatorie, amandoi avand cate un copil din prima casatorie., doar copilul meu locuind cu mine , ca mama. Urmeaza sa facem un credit PRIMA CASA...intrebarea mea este ...in cazul in care se intampla ceva cu unul dintre noi...ce se intampla cu casa? 1 - categoric supravoetuitorul...va merge cu rata in continuare, dar poate veni copilul decedatului sa ceara dreptul parintelui sau..daca casa nu este inca achitata?ce cota parte au copii? Va multumesc !
Buna seara, tocmai am terminat un proces de divort prin tribunal...si hotarea este defitiva...doar....in care imi scrie ca este definitiva in privinta divortului.Pot schimmba cartea de identitate sau trebuie sa mai astept vreun anumit timp?Va mutumesc !
Buna dimineata, in anul 2013 am avut o actiune de divort introdusa la care nu ne=am prezentata , nici eu- reclamanta si nici paratul, motivul fiind impacarea noastra,nerezentandu-ne la prima infatisare.Din pacate, anul acesta am hotarat sa punem punct casniciei ( boala lunga= moarte sigura (, introducand o alta actiune , pe acelasi motiv.Am avut proces in februarie in care s-a pus in discutie execptia perimarii, ramand in pronuntare. Aseara am primit COMUNICAREA, numai ca nu prea inteleg exact.Instanta a hotarat ADMISA EXCEPTIA PERIMARII,INVOCATA DIN OFICIU, A PERIMARII CAUZEI, SI CONSTATA PERIMATA CEREREA DE CHEMARE IN JUDECATA A paratului., cu drept de recurs in termen de 5 zile. Acum ce trebuie sa fac ,astept acasa urmatorul termen sau trebuie eu ca reclamanta sa mai fac si altceva? Imi ingreuneaza cumva procesul? Va multumesc f f mult !
Buna ziua, cele doua nr de dosar Nu coincid.Citatia de acum - cea care are mentiunea cu exceptia perimarii-care imi cere sa ma prezint in februarie ,are nr de dosar de la cel abandonat in 2013 , insa dosarul de acum are un alt numar. Ce trebuie sa fac ? Imi va ingreuna procesul? Posibil sa platesc vreo amenda pt acel abandon al procesului ?Va multumesc !
multumesc pentru raspuns...cand sa introduc aceasta cerere,caci eu deja am introdus-o luna trecuta cu termen in februarie?Trebuie alta cerere de desfacere a casatoriei chiar daca am una sau cum?
multumesc pt raspuns.Imi va ingreuna procesul in continuare?L CE SA MA ASTEPT? Sau pur si simplu e o chestie de formalitate?
buna seara,sunt din ,am inaintat proces de divort si am primul termen in luna februarie, dar pe citatie scrie ca se va pune in discutie exceptia perimarii.Mentionez ca am mai avut si anul trecut depusa o actiune tot pt acelasi divort,dar intre timp ne-am impacat,neanuntand instanta. Ce inseamna exceptia perimarii? la ce sa ma astept? imi va ingreuna procesul de divort?Va multumesc tare mult!
neaparat prin posta ?Momentan este in Romania, ar putea sa scoata o procura de la un notar din orasul unde locuiesc ?