avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 312 soluții astăzi
Forum Activitate julius.jr

Activitate julius.jr

Am cumparat un teren intravilan in 2006 prin Contract Vinzare -Cumparare ,trecind prin toate etapele:-Cadastru,Notar,OJCPI, intabulare,totul legal.Deci dupa ce am facut actele la notar am asteptat 3 saptamini sa vina axtras de carte funciara pentru intabulare in care scrie negru pe alb ca terenul este lipsit de sarcini!! Am cerut autorizatie de constructie de la primarie si am primit un raspuns halucinant:- Terenul sa afla in zona de protectie a unei conducte de alimentare cu apa!! Si cei de la primarie ar inchide ochii daca vreau sa construiesc,dar ma obliga sa fac un fel de ,,saivan" ca pe timpuri! Eu nu mai vreau sa construiesc nimic dar vreau o chirie lunara de la proprietarul conductei{Primaria} ca si compensatie pentru lipsa de folosinta a terenului proprietatea mea dupa cum doresc! Va rog astept un sfat cum pot obliga Primaria sa ma despagubeasca pentru ca imi ingradeste dreptul de proprietate? Va multumesc si va doresc toate cele bune!!
Răspuns la discuția problema act de proprietate
buna ziua! @crisvasile poti alege ce vrei, dar daca citesti printre ,,rinduri" pe acest forum o sa intelegi ca uzucapiunea are ca durata mult mai lunga decit OP. !!!!Tu alegi! Si iar daca urmaresti cu atentie la rubrica ,,acest user a mai scris" a Kyandrei vei vedea ca stie ce spune!Sunt intr-un astfel de proces de uzucap din 2008...si finalizarea ....nu stiu. La mine nu a mers OP pentru ca am avut probleme cu primaria. Salutari si sanatate!
Răspuns la discuția Drept de proprietate
Buna ziua! Este o mare minciuna ca la primarie nu exista copii! Si eu am trecut prin asa ceva,doar ca la mine primarul era implicat in instrainarea terenului meu,de aceea nu voia sa-mi elibereze copia dupa cererea de restituire a terenurilor. Dar va spun sigur ca exista in arhiva primeriei de care apartineti, unde se pastreaza pina 50 de ani. Vi se spune ca nu exista incercati la arhivele nationale. Acolo ve-ti primii sigur solutia. Pentru terenul intravilan daca nu a fost trecut la fostul CAP si tatal Dvs l-a avut la rol in registrul agricol,nu aveati cum sa-l primiti in titlu de proprietate. Titlul de proprietate cuprinde terenurile care au fost trecute la CAP.
Buna ziua tuturor! Speta:-Eu proprietar teren,cu cadastru,intabulare,inscris in catrea funciara. Teren intravilan destinat constructiilor. Nu pot construi deoarece acest teren este traversat de o conducta de apa care alimenteaza un cartier. Conducta instalata acolo inainte de a cumpara eu dar fara nici un act. Abuz primarie. Dupa 3 ani de dus la usa primariei si regiei de apa ,directorul regiei de apa este de acord ca trebuie sa plateasca despagubiri pentru lipsa de folosinta, dar imi spune ca nu am stiut sa formulez ceea ce cer. Concret,eu cer o plata,chirie,lunara ,pentru ca nici eu nu pot folosii terenul in scopul cu care l-am cumparat si nici regia de apa nu poate muta conducta pe alt traseu ca nu are pe unde! Va rog sa ma ajutati cu un model de cerere! Va multumesc ,va stimez,o zi buna va doresc!:luck:
Răspuns la discuția Cum radiez o masina vanduta?
Eu am radiat o masina vinduta,cel care o cumparase o vinduse la rindul lui altcuiva,si eu o plateam anual la impozit.Anul trecut am mers frumusel la notar, am dat o declaratie pe propia raspundere cum ca am vindut masina si nu mai stiu nimic de ea.Cu declaratia legalizata am mers la biroul taxe si impozite si am scos aceea masina.Mult succes.O metoda simpla si nu prea costisitoare.Nu stiu daca veti merge la politie citi ani va mai dura pina la rezolvarea problemei Dvs.
Am facut contestatie la un PV de circulatie in data de 27 oct 2011.Si primesc citatie zilele trecute sa ma prezint in calitate de petent in proces cu IPJ....... in data de 03-12-2012???Pai pina atunci mai este 1an si o luna!!!Nu intervine perimarea????Va multumesc si va doresc toate cele bune!!!:luck:
Va multumesc mult Dna Gabriela! Am trimis contesttatia la judecatoria de unde apartin eu la sfatul Unui politist de la postul de politie de unde locuiesc pentru ca el a uitat sa-mi lase procesul verbal e afisare cu data la care am primit pv de contraventie si cind am mers sa-mi dea o dovada cu data la care am intrat in posesia pv el a spus ca nu are ce sa-mi dea ca a uitat si a trimis mai departe ambele procese verbale de afisare. Si tot el m-a sfatuit{ si e sef de post in localitate} sa trimit la aceasta judecatorie! Va rog mult sa ma sfatuiti cum sa fac cu aceea conexare? Sunt sofer profesionist de 22 de ani, nu am avut niciodata permisul suspendat, si nici vreo amenda pentru abateri grave la regimul circulatiei!
Amenda de acum este nedreapta si reprezinta o razbunare a agentului in urma refuzului meu de ai da ceea ce a ,,cerut"!!
Astept cu nerabdare un raspuns de la Dvs! Sarut-mina!:vishenka:
Buna ziua tuturor! Revin cu problema mea:- Am trimis contestatia pv-ului la judecatoria din raza localitatii mele de domiciliu si am primit citatie pentru ian 2012.Sa inteleg ca a fost admisa contestarea pv aici?
Astazi am primit si raspunsul din partea postului de politie unde lucreaza agentul respectiv{ pina sa intreb aici am trimis plingerea impotriva pv la politia unde lucreaza agentul} prin care sunt anuntat ca plingerea mea a fost inaintata catre judecatoria..... de care apartine localitatea unde s-a intimplat si unde lucreaza acel agent.Totodata sunt invitat la sediul Politiei din acel judet deoarece eu in plingere am scris motivul pentru care s-a ajuns aici asa cum l-am perceput eu! Daca acceptam sa-i dau agentului ce-mi ceruse,nu ma mai oprea dupa 5 km sa-mi ,,fabrice" pv! De aceea sunt invitat sa dau declaratii pentru ca agentul in urma a ceea ce am scris eu se face vinovat de coruptie!!!!Va rog indrumati-ma cum sa fac???
1-Pot da o declaratie scrisa si semnata si sa o trimit prin posta cu confirmare de primire? Sa nu fac 300 de km sa merg la sediul Politiei respective???
2-Ce ma sfatuiti sa fac ? Daca am citatie pentru ian 2012 la judecatoria de la mine si cei de la politia respectiva au trimis contestatia mea catre judecatoria de la ei cum sa procedez ca sa fie bine?
3-Sa merg sa iau un certificat de grefa de aici si sa-l depun la aceea judecatorie ca sa nu se mai deschida alt dosar si acolo de vreme ce s-a deschis aici???

Va multumesc ca existati si astept cu nerabdare raspunsurile Dvstra!

O zi buna sa aveti!!!:vishenka:
"sunt cercetati"...dar 99% sunt scapati inainte de a incepe ancheta!!! In citeva zile o sa pun pe net un filmulet cu o masina de politie care circula fara sa respecte nici un fel de lege!!Si nu este in misiune!!Nu semnalizeaza,calca marcajul longitudinal continuu,face triplari...ceva de groaza!!! O sa vedeti!!!
va multumesc pentru interesul acordat! Am mers la Politia de unde domiciliez sa iau procesul verbal de afisare a pv adus acasa. Au recunoscut ca au gresit si nu mi-au lasat acel proces de afisare dar am mentionat in plingerea depusa ca-si asuma aceasta responsabilitate! Dar am fost sfatuit sa depun plingerea impotriva PV la judecatoria din judetul meu,nicidecum la judecatoria de unde isi are domiciliul sau locul de munca agentul care m-a amendat!! va rog mult lamuriti-ma unde pun plingerea?? La judecatoria de unde apartin eu cu domiciliul sau la judecatoria de care apartine agentul ce m-a amendat? Va multumesc ca existati si astept un raspuns cit mai urgent !!! Cu stima