avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate scarlat_ramona

Activitate scarlat_ramona

Răspuns la discuția Partaj apartament \"Prima Casa\"
Multumesc frumos de raspuns.
Totusi, daca nici unul din noi nu se incadreaza individual si nici nu gasim co-debitori (vorbim totusi de un credit pe 25 ani si o suma destul de mare...cine s ar baga la un astfel de credit?), ce se intampla cu apartamentul in situatia aceasta?
Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Eu si sotul meu ne am decis sa divortam. Detinem impreuna un apt achizitionat anul trecut prin programul Prima Casa.
Cum se face in aceasta situatie partajul, avand in vedere ca nu il putem vinde timp de 5 ani?
1. El este de acord sa pastrez eu apt, intrucat avem si un copil mic, insa nu stim cum iese el din contractul cu banca, sa nu mai fie titular.
2. Ce se intampla in situatia in care banca ne va cere sa preiau eu integral contractul si se recalculeaza creditul la veniturile mele, iar eu nu ma incadrez?

Multumesc frumos!
Buna ziua,

Doresc sa infiintez un centru de activitati pentru copii (ateliere, cursuri, day care, petreceri aniversare, etc) si as dori sa stiu ce autorizatii/ acte/ avize as avea nevoie si daca exista o legislatie care sa specifice o anumita suprafata per copil.
Mentionez ca ocazional se va servi si mancare, insa va fi furnizata de o firma de catering.

Multumesc!
Buna ziua,

Doresc sa infiintez un centru de activitati pentru copii (ateliere, cursuri, day care, petreceri aniversare, etc) si as dori sa stiu ce autorizatii/ avize as avea nevoie, daca exista o legislatie care sa specifice o anumita suprafata per copil.
Mentionez ca ocazional se va servi si mancare, insa va fi furnizata de o firma de catering.

Multumesc!

Va multumesc pentru raspunsuri, din pacate n-a fost sa fie...
Vanzatorul a primit o oferta cash :)
Multumesc pt mesaj, ar fi o idee buna, dar am uitat sa precizez ca nu dispun de cei 10000 euro, doar de cei 3000 euro, respectiv 5% solicitati de programul PC... :(
Buna ziua,

sper sa adresez intrebarea in sectiunea potrivita.

As dori sfatul dvs in urmatoarea situatie:
Dorim sa achizitionam prin Prima Casa un apt care are datorii foarte mari la intretinere (35.000 ron) si pentru care vanzatorul ne solicita un avans de 10.000 euro la antecontract, iar diferenta dupa aprobarea creditului.
Pana la probarea creditului insa, nu m-as risca sa ofer un avans asa mare si in caz de neacordare a creditului (nu vad de ce s-ar intampla acest lucru, dar nu se stie niciodata..) sa "alergam" sa ne recuperam banii.
Asadar, ma gandesc la urmatoarea solutie, dar nu am foarte multe informatii despre subiect, de aceea doresc sfatul dvs daca este fezabil.
Sa propunem asociatiei de proprietari avansul minim de 5% la antecontract si un OP conditionat cu restul sumei la momentul acordarii creditului, in schimb, sa ne ofere acel document din care reiese ca apt este liber de sarcini (am fost si la banca intre timp si le-am propus ca in momentul acordarii creditului sa faca split si sa vireze o parte din suma catre asoc de proprietari si restul vanzatorului, insa am inteles ca exista conditie la fondul de garantare ca apt vizat sa fie liber de orice sarcini).
S-a mai facut asa ceva? Ar fi fezabil? Daca nu, ma puteti ajuta cu alte sfaturi?

Va multumesc!

Multumesc!
Buna ziua,
Sunt cetatean roman, rezident in Italia si doresc sa donez masina inmatriculata in Italia catre un ONG in Romania. In aceste conditii, la inmatriculare in Rom, ONG ul respectiv mai plateste taxa de mediu? sau este scutita?


Va multumesc!
Va multumesc pentru detalii!