avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 591 soluții astăzi
Forum Activitate daciandax

Activitate daciandax

Buna ziua,
Activitatea mea profesionala se desfasoara preponderent pe laptop motiv pentru care sunt nevoit sa il port in permanenta la mine, intr-un rucsac. Nu imi permit riscul de a-mi abandona rucsacul la intrarea in magazin, chiar daca exista spatii speciale (dar care nu se pot incuia), de aceea intru cu el in spate. Pe tot parcursul vizitei mele in magazin rucsacul ramane in spatele meu fara a-l deschide.
Ieri am avut neplacuta surpriza sa fiu blocat la iesirea din magazin de doi agenti de paza care mi-au cerut sa le arat bagajul (dupa ce am iesit de la casa de marcat unde am platit produsele). Am refuzat .. dupa cateva minute de discutii agentul de paza a venit in spatele meu si a deschis fiecare buzunar al rucsacului, mentionand echipamentele descoperite. L-am rugat sa vizioneze inregistrarile de pe camerele de supraveghere dar a refuzat.
Toata discutia a avut loc in fata cumparatorilor, a angajatilor si a fiicei mele de 8 ani.
Actiunea lor a fost doar o demonstratie de forta pentru a-mi arata "cine este seful" .. pentru ca eu fac cumparaturi ZILNIC din acest magazin, inca de la infiintarea lui.
Ma simt extrem de umilit, consider a fi un abuz actiunea lor
Nu stiu ce ar trebui sa fac in continuare
Nu stiu ce lege (articol de lege) ar trebui sa invoc pentru a-mi apara demnitatea
Nu stiu ce lege trebuie sa analizez pentru a vedea care sunt drepturile si ingradirile meseriei de agent paza
si in fine .. nu stiu daca au ei dreptate sa ma perchezitioneze fara acordul meu, sau am eu dreptate sa protestez impotriva acestui comportament
Va multumesc.
Răspuns la discuția Ore de munca legale
...DAR daca sunt 2 contracte distincte ... la acelasi angajator
adica ... jumatatea de norma (4 ore), nu are nici o legatura cu activitatea/postul/atributiile primite pe norma intreaga ... este vorba de doua posturi distincte (spre ex.: economist, asistent social)
Răspuns la discuția Ore de munca legale
MULTUMESC
Cate ore am voie sa lucrez pe zi ?
Eu lucrez la o firma cu 8 ore (norma intreaga)... Din decembrie vreau sa mai iau jumatate de norma la aceeasi firma (4 ore) ... in total 12 ore.

Dar mai am un contract de munca cu o alta firma pentru 2 ore/zi. (asa sunt normat, platit ... dar activitatea mea efectiva nu depaseste 90 minute/luna).

...si mai am o oferta de inca 2ore/zi sau 4 ore /zi (inca nu sunt hotarat)

toate sunt sau vor fi cu contract de munca

Avand in vedere ca intreaga mea activitate se desfasoara in fata calculatorului , numarul mare de ore de lucru nu imi creaza probleme. Pe de alta parte nici una din activitati nu ma solicita zilnic atat de mult incat sa fie nevoie sa lucrez integral numarul de ore mentionat.

Nu sunt suprapuneri in programul de lucru

Din punct de vedere legal pot lucra la 3 angajatori timp de 18 ore pe zi ??? (12 ore + 2 ore + 4 ore)
Care este durata de timp maxima ?
Ce trebuie sa fac pentru a nu incalca legea?

Multumesc.

www.fonduri-structurale.ro >> programe operationale >> dezvoltare rurala >> axa 3 >> 3.1.2. sprijin pentru crearea si dezvoltarea microintreprinderilor
...dar
- momentan linia este inchisa
- este pentru mediul rural
- pentru activitati non-agricole
>> 3.1.3. incurajarea activitatilor turistice
- linie deschisa
- tot pentru rural

...mai pot fi accesati cei 10.000 euro oferiti prin program guvernamental tinerilor sub 35 ani
Discuție sanctiunea
este posibila sanctionarea unui angajat (care nu este functionar public) prin decaderea in treapta de salarizare, dar si in functie (de la un post calificat - educator, la unul necalificat - intretinere, curatenie) si mutarea la o alta unitate (apartinand aceleiasi institutii) dar aflata la o distanta mai mare de 50 km fata de domiciliul angajatului?

Se intampla in invatamantul din judetul Bacau
Răspuns la discuția buna ziua
da
Răspuns la discuția fonduri europene nerambursabile
daca aveti sub 35 ani puteti accesa "bursa Boc" ... care e de 10.000 euro si faceti firma

pe fonduri europene, majoritatea finantarilor se dau pentru dezvoltare .. asta presupune ca aveti deja o afacere
sunt si fonduri care pot fi accesate de persoanele fizice - infiintarea si dezvoltarea de microintreprinderi
pana acum doar pe FEADR s-au putut infiinta firme (sper ca nu ma insel)

dar daca deja aveti o afacere, ea poate fi dezvoltata cu ajutorul fondurilor europene. firma ar trebui sa aiba 2 ani bilantul "pe plus".
cofinantarea este variabila de la o linie de finantare la alta ... in principiu ar fi vorba de un aport financiar din partea dumneavoastra de minim 70%

Nici gand ...nu prin fondurile derulate de statul roman

Daca sunt fonduri venite din exterior, cu siguranta au o destinatie bine stabilita .. mai exact persoane care corespund anumitor criterii de selectie ... data nasterii nefiind unica conditie.

E util sa obtineti informatii corecte direct de la "sursa"
Sigur ca trebuie

in principiu poate fi vorba de "lucratori in alimentatie" cod COR 5123.2.1 sau 5123.1.1 ... bucatar - cod 5122.01, 5122.03 .... dar fara a se rezuma doar la acestea ... kiar si pentru "spalator vase" exista un cod - "lucrator bucatarie" cod 9132.03

consultati Clasificarile Ocupatiilor din Romania (COR) .. se gaseste pe net