avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate Andrei_C

Activitate Andrei_C

Motivul deplasarii in afara localitatii nr 9:
-participarea la evenimente familiale, cu un numar restrans de persoane si respectarea regulilor de distantare sociala.

Pot interpreta ca, am voie sa-mi vizitez parintii intr-o alta localitate ?

Multumesc anticipat!
Buna seara. As dorii sa aflu, in situatia in care sotia nu lucreaza(copilul are 3 luni), gandindu-ma ca perioada de concediu maternitate poate fi pana la 2 ani, pot opta sa intru pt un an in concediu chiar si dupa trei luni?
Sau, luna obligatorie pt tata o pot lua chiar daca mama nu beneficiaza de concediu de maternitate?

Va multumesc in avans pt raspuns!
Buna seara, vreau sa vand tuica cu acte in regula, ma poate lamurii cineva cum pot obtine timbrele pentru aceasta(produc tuica)?

Multumesc frumos!
Buna ziua, as dorii sa stiu, in cazul unei cereri de concediu, in cat timp este obligat angajatorul sa-mi raspunda la aceasta ?
Vreau sa ma asigur din timp ca in perioada respectiva imi voi putea lua concediu de odihna !

Multumesc anticipat!
Buna ziua, as vrea sa stiu ce autorizatii imi trebuiesc pentru a monta o firma luminoasa in dreptul magazinului(mai exact deasupra, pe lateral-ul blocului) pentru a devenii mai vizibil ca si activitate comerciala?

Multumesc in avans pt raspuns!
Multumesc pt raspuns!
As vrea sa mai adaug ceva detalii, imi dau seama ca puteam da mai multe info. Vreau sa inchiriez doar jumatate din lungimea lui, astfel ramane suficienta cale de acces in continuare, aprox 3m, este doar pasaj nu blochez acesul in vreo scara, sau catre altceva.Daca este o activitate pasiva, fara alte activitatii care sa deranjeze, tot am nevoie de acordul propietarilor(la parter sunt numai spatii comerciale,in tot blocul)?
Buna seara, as vrea inchiriez/concesionez un spatiu public, mai exact, este vorba de o suprafata din interiorul unui pasaj de bloc, acesta din urma este situat partial sub doua scari de bloc(ca si acoperire).
Am nevoie de semnaturile locatarilor celor doua scari, sau doar contract de la primarie?
daca este nevoie de semnaturi, ce procent?
asociatia de locatari are vreo legatura cu toate acestea?
orice alte detalii care m-ar putea ajuta, le primesc cu placere!
Multumesc frumos!
Multumesc frumos pt raspuns!
Am doi vecini(sa zicem A si B) cu o asezare incerta a cadastrului, primul de langa mine(B) "impins " de catre celalalt(vecinul direct alt lui)(A) cu 5 metri liniari peste parcela mea, eu find (C) asezat exact in ordine alfabetica. Vecinul(A) refuza sa-mi arate orice fel de act in legatura cu parcela lui, sustinand ca el aste corect "asezat". cum pot obtine documente in acest sens si de unde, pentru a-mi delimita corect parcela de pamant. Multumesc anticipat!
Discuție INOVATIE!
Un serviciu nou pe piata oferit prin intermediul unui alt serviciu deja existent( fara acesta neputandu-se realiza,dar scopurile fiind diferite), poate insemna o inovatie care sa duca la brevetare? sau intra in categoria "drepturi conexe" ale primului ? principiul in sine, ca si modalitate.