avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate mariams70

Activitate mariams70

Răspuns la discuția salariu compensatoriu
31.12.2011 a fost data la care mi-au incetat raporturile de munca,si in contract nu e specificat intradevar acordarea acestui salariu compensator
Buna ziua,
am si eu o intrebare,daca am fost trecut in somaj mai am dreptul la aplicarea art 67 din codul muncii valabil pana la data de 31.12.2010? adica la acordarea la cel putin unui salariu compensatoriu daca concedierea nu tine de natura salariatului? va multumesc si astept un raspuns
Răspuns la discuția nerespectarea fisei postului
buna seara,sotul meu nu isi mai poate respecta fisa postului nu ca nu vrea sa si-o respecte,patronul nui mai da voie,mai mult i-a scazut salariul nejustificat fara a i se aduce la cunostinta in scris sau verbal
Buna seara, doresc sa intreb ceva in legatura cu fisa postului a sotului meu.In luna august si septembrie a fost in concediu medical,la data de 1.10.2011 a revenit la munca,data de la care nu isi mai poate exercita atributiile scrise in fisa postului din motive necunoscute lui si salariul fiindu-i si el diminuat considerabil.Mai exact el este angajat la o firma de curierat unde facea distributie si incasari rambursuri,acum de cca o luna jumate doar sta in dreapta soferului si nu are nici o responsabilitate.Este posibil ca din motive de conflict avute cu patronul sa fie restrictionat (fara a i se aduce in scris vreun motiv intemeiat)de la a exercita meseria pentru care a fost angajat acum 4 ani? vreau sa mai adaug ca sotul meu a intrat cu patronul intr-un conflict si sa ajuns pana si la un control amanuntit din partea ITM-ului
Răspuns la discuția calcul concediu de odihna
jcarmen a scris:

In baza art. 145 alin. (2) din Codul Muncii republicat , durata concediului de odihna nu mai este afectata de concediul medical.
Exista o hotarare a Curtii Europene de Justitie care este obligatorie pentru instantele dini Romania prin care concediul de odihna se acorda proportional cu timpul efectiv lucrat chiar daca salariatul de la inceptul anului a fost permanent in concediu medical.
In Art. 145
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective aplicabile, si se acorda proportional cu activitatea prestata intr-un an calendaristic.
Spun ca aceasta dispozitie nu mai este aplicabila pentru ca printr-o hotarare a Curtii Europene de Justitie din 20.01.2009 a declarat ca timpul de lucru trebuie interpretat in sensul ca nu se supune unor dispozitii si practici natinale potrivit carora un lucrator aflat in concediu medical nu are dreptul la concediul anual platit efectuat intr-o perioada de concediu medical.
Art.145. alin2 este in contradictie cu prevederile Directivei nr.2003/88/CE,in interpretarea data de Curtea Europeana de Justitie, iar in baza art. 148 alin 2 din Constitutia Romaniei , se aplica prevedrile Directivei."au prioritate reglementarile comunitare cu caracter obligatoriu fata de dispozitiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare"
A fost consacrat pricipiul suprematiei dreptului comunitar asupra celui intern al statelor membre UE.


Sa inteleg ca daca am avut 2luni calendaristice consecutive de concediu medical mi se vor scadea sau nu din zilele de concediu de odihna?
NORMAL este 30 de zile de la data solutiei ,dar ce este normal in ziua de azi? eu am data solutia de 60zile si nici acum nu este redactata de catre judecator.........
Răspuns la discuția calcul concediu de odihna
multumesc pentru raspuns ,o zi buna!
Buna dimineata,
vreau sa intreb daca pe parcursul anului am avut doua luni de concediu medical e corect ca patronul sa-mi reduca numarul zilelor de concediu de ohihna proportional cu perioada concediului medical? am dreptul la 21 zile si acum m-am trezit ca mi-a redus trei zile deoarece considera dansul ca asa este legal,am tot consultat codul muncii dar nu gasesc nicaieri stipul acest lucru,poate ma lamuriti d-voastra,va multumesc
Răspuns la discuția partaj bunuri comune
cotele lui au crescut cu 10 procente deoarece a avut doua camere si terenul mostenite "sa zicem" doar ca nu are nici un act doveditor pe vechea locuinta,dupa contruirea celorlalte incaperi am obtinut un titlu de proprietate pe numele meu si al fostului sot prin ordinul prefectului in anul 2005
Buna seara,am un proces de partaj pe rol si sa stabilit in incheierea de sedinta ca bunul imobil acut impreuna cu fostul sot sa fie scos la licitatie publica deoarece nu putem ajunge la o tranzactie de comun acord.Prtajarea sa facut 60% parte lui si 40% partea mea,vin acum cu intrebarea la licitatie valoarea primita de cumparator se imparte in jumate sau tot in procentele de 60 respectiv 40%?