avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate paienjeni_k

Activitate paienjeni_k

Răspuns la discuția spatii comune
buna ziua, unde pot sa ma informez cu privire la spatiile comune?? (legi, hotarari..etc)
in principiu ma intereseaza in ce mod pot arata vecinilor scris negru pe alb ca acoperisul unui bloc cu 4 etaje etse proprietate comuna si trebuie sa contribuie toti la repararea acestuia....
multumesc anticipat
Răspuns la discuția despagubire deces
v-am trimis un mesaj privat....va este cu siguranta fi de folos..
buna, ti-am trimis un mesaj privat..
Răspuns la discuția Accident auto soldat cu deces
eu nu zic in nici un caz sa se ceara limita maxima pentru un accident banal, din care nu ai ramas nici macar cu o mana rupta.....nicidecum..
insa nici nu putem sa acceptam o despagubire de 4 mii de euro pentru un deces...
pentru un copil care a murit la 17 ani....sunt niste parinti care numai ei stiu prin ce au trecut..sa il creasca, sa il tina in scoli....sa il trimita la facultate.................ca sa nu vorbim de suferinta bietilor parinti.....
Răspuns la discuția asigurarea rca
am fost si eu sa cer o copie a expertizei efectuale.....mi-au dat ceva numit raport de investigatie privind cercetarile efectuate bla bla bla........insa sunt trecute datele celor implicati, declaratiile lor, avariile masinilor, iar la concluzii este descrisa dinamica accidentului, asa cum reiese din declaratiile conducatorilor si nelipsita fraza "evenimentul nu s-a petrecut in concordanta cu cele declarate", asadar....dosar respins...
insa nu se pomeneste de cercetari efectuate de ei pentru a ajunge la concluzia ca "evenimentul nu s-a petrecut in concordanta cu cele declarate"......
ca sa nu mai zic ca acest raport a fost facut la 5 zile de la data producerii accidentului
foarte rapizi in a face cercetari inspectorii astia....
Răspuns la discuția Accident auto soldat cu deces
cum spuneti dumneavoastra....insa in domeniul asigurarilor....paianjanul este tocmai compania de asigurari......a devorat si va devora mereu....
cel care are si norocul "evenimentului nefericit" este tot omul de rand care ramane si cu prejudiciul si cu plasa goala....
Răspuns la discuția Accident auto soldat cu deces
intradevar, nu se stie ce putea ajunge bietul copil....insa in mod cert ar fi luat un salariu minim, un somaj, un ajutor social care il ajuta sa traiasca sau eventual ajuta intreaga familie.....am sa caut in legislatia europeana si eventual am sa revin cu precizari....stiu din surse foarte sigure ca aceste sume se dau in europa...
numai in romania avem o legatura intre teorie si practica ca intre baba si mitraliera....degeaba exista limite de despagubiri enorme daca legea nu te lasa sa ceri....sau daca ceri....nici judecatorii nu stiu daca sa iti dea sau nu.....
Răspuns la discuția Accident auto soldat cu deces
de norma de care vb stiam.
persoana a murit pe loc, accidentul a fost violent.
insa nu exista norme, legi ceva care sa reglementeze cumva veniturile nerealizate de persoana in cauza.....vb de un tanar de 17 ani.....avea o viata inainte.....nu se calculeaza salariul mediu pe economie pt un tot de ani???
in legislatia internationala stiu ca se procedeaza asa....
noi nu avem nimic in acest sens?
multumesc anticipat
multumesc de raspuns...
Răspuns la discuția asigurarea rca
ok, astept, ma intereseaza si pe mine...sa stiu in detaliu de ce a fost refuzat dosarul....