avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate SPIREA

Activitate SPIREA

Răspuns la discuția Carte Funciara
Nu este teren este apratament cu 2 camere .Ms
BUNA ZIUA PA DATA DE 27/01/2014 AM AVUT UN ACCIDENT EU SI CU ALT TAXIU AM DERAPAT AN TAXIU MEU SI AL COLEGULUI AVEM AMANDOI CLIENTI .NU STAU SA MA INTIND AZI AM PRIMIT DE LA JUDECATORIA SEC 1 DE LA PROCUROR URMATOARELE;EXAMINAND ACTELE PREMERGATOARE EFECTUATE IN DOSARUL PENAL CU NR DE MAI SUS ,PRIVIND PE NUMITU SPIREA ,CERCETAT SUB ASPECTUL SAVARSIRI A 3 INFRACTIUNI DE VATAMARE CORPORALA DIN CULPA,PREV DE ART 196ALIN.2 SI 3 DIN N.C.p cu aplicare art 38 alin .2 cod penal apreciez ca legala si temeinica propunerea motivata a organelor de cercetare penala,intrucat persoanele vatamate nu au formulat plangere prealabil de cauza .In cosecinta
IN TEMEIUL ART 314 C .proc.pen.rap.la art 315 alin 5 din noul C.p.p rapla art 16 alin 1 litera e N.C.p.p Dispun CLASEARA CAUZEI AVAND CA OBIECT 3 INFRACTIUNI DE VATAMARE CORPORALA DIN CULPA ,PREV DE ART 196 ALIN.2 SI 3 DIN CODUL PENAL CU APLICARE ART 38 ALIN 2 COD PENAL CU PRIVIRE LA SPIREA .INTREBAREA MEA ESTE CE TREBUIE SA FAC MAI DEPARTE ?VA MULTUMESC
Discuție Carte Funciara
Cu siguranta proprietatea mea dispune de un nr la cartea funciara doar ca eu nu-l cunosc.In cazul in care nu am cadastrul si intabularea facuta si nu cunosc acel nr de carte funciara nu am posibilitatea sa vad daca sunt inscrise sau radiate ipoteci in cartea funciara ?
Ca sa depun o cerere pentru eliberare extras de carte funciară pentru informare este obligatoriu sa am facut cadastrul si intabularea?
Multumesc anticipat pt raspunsuri

Conform Statutului profesiei de avocat,nu reprezinta un conflict de interese ca avocatul este vecin atat cu paratul cat si cu reclamantul?
Concret,avocatul ce reprezinta intemeietoarea plangerii adresata instantei ca fiind a asociatiei de proprietari,este vecin de palier reclamantul si de bloc cu paratul.
Un subiect care asteapta parerile si sfaturile D-voastra!

Domnulue Judecator

Subsemnatul ............................ domiciliat in Bucuresti,nascut la ......... fiul lui ..... si al ....posesor al CI seria / nr./ CNP 1/1 eliberata la / de catre D.E.P.A.B.D. domiciliat in /,Sector 1,Bucuresti va solicit prin prezenta reabilitarea judecatoreasca ca urmare a condamnarii suferite in baza sentintei penale nr.241/6/04/1989 ramasa definitiva prin sentinta penala a Judecatoriei Sectorului 1 Bucuresti la aceiasi data si gratiata cu ½ in baza Decretului nr.197/21/04/190 al C.P.U.N. fiind eliberat conditionat la 07/07/1991 avand un rest de 472 de zile de inchisoare.
In sustinerea solicitarii mele mentionez ca de la data eliberarii si pana in prezent nu am mai avut nici o condamnare,amenda conventionala sau cu caracter penal.
Totodata din data de 03/07/199 sunt parintele minorei ................ in prezent in varsta de 13 ani,mentionand ca sunt unicul intretinator al minorei inca de la varsta de 3,1/2 ani ingrijind-o singur dupa cum reiese si din actele notariale ce le anexez,precum si copie conforma cu originalul certificatului de nastere.
Tot in spijinul cererii mele anexez documente doveditoare de la locurile de munca in care am activat in toti acesti ani,respectiv Scrisori de Recomandare cat si un Certificat de calificare avizat de Ministerul Educatiei Nationale pentru meseria de ospatar,precum si Diploma de Merit de la Grant Marriott Hotel ce mi-a fost inmanata la Gala Turismului Romanesc care a avut loc la Teatrul National Bucuresti in data de 04/03/2002.
Mai anexez si copii ale Contractului de Vanzare-Cumparare si al Procesului Verbal de Predare-Primire ce atesta ca sunt proprietarul unui apartament de douo camere situat la adresa unde am si domiciliul.
Tinand cont de aceste aspecte si faptul ca prima cerere de reabilitare formulata in anul 2000 Dosar nr.3073/2000 a fost respinsa prin Sentinta Penala nr.647/03/04/2000 motivandu-se ca termenul legal necesar reabilitarii nu trecuse,adaugand si aspectele morale pe care de 22 de ani le suport(concret de 19 ani din momentul eliberarii)si pe care le consider oprelisti excesive in calea dezvotarii si evolutiei profesionale si al statutului social al unui om,considerand ca intrunesc in totalitate conditiile necesare si sperand ca drepturile imi vor fi respectate si nu considerate favorurui,cu onoare va solicit solutionarea favorabila a prezentei solicitari,punand in blanta justitiei atat de contestata in ultimii ani,dictonul DURA LEX, SED LEX !

Data Cu respect,

Acesta cerere a fost inregistrata la Judecatoria Sectorului 1 si are ca termen 26/10/2011
Intrebarea mea este daca in instanta pot solicita ca odata cu reabilitarea sa cer si radierea pedepselor inscrise in cazierul judiciar sau ele se radiaza de la sine odata fiind aprobata reabilitarea?!
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile pe care sunt convins ca nu le voi astepta prea mult.
mony23 a scris:

daca sesizati ITM-ul (in baza actelor doveditoare: chitante, bonul casei de marcat cu numele d-voastra) vor fi taxati, pt ca d-voastra depuneti o reclamatie, iar in instanta, daca-i dati in judecata veti avea castig de cauza 100%, chiar daca nu aveti copie dupa contractul de munca semnat in 2008 cand v-ati angajat. Puteti sesiza si SSM-ul, tot in cadrul ITM-ul exista

succes!


Multumesc.
Este un raspuns concret si incurajator pentru care va multumesc.Sunt hotarat sa merg in instanta dar am nevoie de o consultanta cu un avocat care sa fie de acord sa ma reprevinte fara onorariu anticipat,pentruca nu am posibilitati materiale.Sunt un om simplu ca enorma majoritate a romanilor ce-si duc zilele dupa o zi pe alta.Nu ma vait si daca fac aceste afiormatii sincere nu insemna ca nu am demnitate sau ca cer mila,insa nu-mi place sa pozez in ceea ce nu sunt.

Cu respect,
F.Spirea
Nu numai ca exista copii!
Exista si am in posesie ORIGINALE!!!!
freeelis a scris:

ITM-ul cu greu va dovedi ca s-a lucrat la negru in acea perioada ... pentru aceasta ar trebui sa existe dovezi in sprijinul sesizarii .. martori, inscrisuri etc.


Exista si martori si acte legale doveditoare!
Amenzi auto pe numele meu cu masinile companiei,casa de marcat fiscalizata ce la tiparirea bonului tipareste si numele meu,certificatele inspectilor metrologice efectuate de mine cu numele meu inscris,chitante doveditoare ca am dat planul la firma etc. deci....
atticus a scris:

freeelis a scris:

Cel mai bun lucru este actiunea in instanta .... sesizarea la ITM poate constata sau nu ca dvs ati lucrat la negru .. daca mergeti in instanta trebuie sa va pregatiti bine apararea, intrucat trebuie sa se faca dovada prevederilor contractuale şi a prestaţiilor efectuate prin orice mijloc de probă - inscrisuri, martori, prezumtii etc.


Exact, actiune in instanta, dar in instanta s-ar putea folosi de procesul verbal de constatare in urma unei sesizari catre ITM.
Nu se intra in casa cu usa cu tot - desigur, aceasta este parerea mea si nu este obligatoriu de urmat.

Iar Dvs., d-le SPIREA, cam dramatizati inutil situatia (dealtfel indeajuns de dramatica). Nu este nevoie sa mergeti la CEDO, este suficient sa mergeti pe caile pe care legiuitorul vi le deschide.
Si pana nu uit: oricum sunteti cu cativa pasi in fata angajatorului (pardon: a pseudo-angajatorului), iar dracu' nu-i asa de negru precum pare, etc...
Si daca tot ati amintit de romanul/serialul <<Radacini>>, permiteti-mi sa spun ca analogia nu este prea fericita si cam schioapata: intr-adevar, acolo era exploatare, insa nu uitati ca dumneavoastra ati fost retribuit, ceea ce in cazul sclavilor nu era la moda. Kunta Kinte (tot din Radacini) ar fi fost incantat sa primeasca bani in loc de batai...


Analogia nu poate schiopata atata timp cat NU am fost remunerat asa cum credeti si nici o firma de taximetrie nu remunereaza soferii.Remuneratia o reprezinta veniturile realizate zilnic peste plan si costul combustibilului plus ziua libera mai exact Duminica in care nu dai plan.
Cu sinceritate va spun ca un taximetrist care lucreaza cinstit nu castiga mai mult de 1000 de ron lunar asta cu noroc tinand cont de cate taxiuri sunt in bucuresti legale si ilegale(firme precum Pelicanul,200,Bugeti,Occident cu licente de Ilfov care nu au dreptul legal sa faca taximetrie in Bucuresti si care totusi fac nestingheriti la umbra coruptiei ronamesti!!!!)!
Daca tinem cont si de faptul ca nu-i ia gramada,realizam ca asa zisul castig nu se simte.Zilnic ce iei pe mere dai pe pere.
Cu respect si multumiri pentru raspuns dar si cu scuze pentru infocarea mea,acelasi SPIREA
In cazul in care fratele nu are domiciliul la adresa respectiva sau nu este parte a contractului de proprietate al apartamentului,situatia este simpla!
In cazul in care nu vrea sa paraseasca de buna voie imobilul se apeleaza la politie care emite un ordin de restrictie impreuna cu o sanctiune contraventionala,mamei D-voastra neramanandu-i decat sa schimbe butucul de la intrarea in apartament.Daca depune si plangere pentru bunurile vandute sau ce lipsesc din imobil fara acordul Dumneaei,fratele poate fi acuzat de abuz de incredere si chiar furt,sanctiunea putand fi chiar incadrarea penala.
Asta este cel mai fericit si simplu mod de a rezolva problema in cazul in care lucrurile stau asa.
Daca insa fratele are mutatie sau domiciliul la aceiasi adresa cu a mamei lucrurile se complica.Trebui deschisa o actiune judecatoreasca prin care se solicita scoaterea din spatiu iar in cazul in care el reprezinta si parte a unui contract de proprietate(coproprietar) lucrurile devin si mai dificile deci....de durata si costisitoare.
Pacat ca pe lumea asta a face bine,mai inseamana uneori si ati face rau!:">
Succes.