avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ordonanta, interpretare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Ordonanta, interpretare

BUNA ZIUA PA DATA DE 27/01/2014 AM AVUT UN ACCIDENT EU SI CU ALT TAXIU AM DERAPAT AN TAXIU MEU SI AL COLEGULUI AVEM AMANDOI CLIENTI .NU STAU SA MA INTIND AZI AM PRIMIT DE LA JUDECATORIA SEC 1 DE LA PROCUROR URMATOARELE;EXAMINAND ACTELE PREMERGATOARE EFECTUATE IN DOSARUL PENAL CU NR DE MAI SUS ,PRIVIND PE NUMITU SPIREA ,CERCETAT SUB ASPECTUL SAVARSIRI A 3 INFRACTIUNI DE VATAMARE CORPORALA DIN CULPA,PREV DE ART 196ALIN.2 SI 3 DIN N.C.p cu aplicare art 38 alin .2 cod penal apreciez ca legala si temeinica propunerea motivata a organelor de cercetare penala,intrucat persoanele vatamate nu au formulat plangere prealabil de cauza .In cosecinta
IN TEMEIUL ART 314 C .proc.pen.rap.la art 315 alin 5 din noul C.p.p rapla art 16 alin 1 litera e N.C.p.p Dispun CLASEARA CAUZEI AVAND CA OBIECT 3 INFRACTIUNI DE VATAMARE CORPORALA DIN CULPA ,PREV DE ART 196 ALIN.2 SI 3 DIN CODUL PENAL CU APLICARE ART 38 ALIN 2 COD PENAL CU PRIVIRE LA SPIREA .INTREBAREA MEA ESTE CE TREBUIE SA FAC MAI DEPARTE ?VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:19, 13 Ianuarie 2015
Dosarul este clasat, victimele care au suferit vatamari isi pot cere despagubirile morale si materiale in proces civil, pana in trei ani de la data accidentului(numai in cazul in care nu au declarat ca nu au pretenti civile si materiale, sau nu au nicio pretentie de la soferul vinovat, sau daca nu s-au impacat ! ) Cel vinovat de producerea evenimentului scapa cu o amenda si cu permisul suspendat pina in trei luni.
Sa rezolvati partea civila.
Va pot da in judecata daca nu va intelegeti.
Veti mai plati si avocatul lor daca nu va veti intelege amiabil.
Puteti incerca la mediator si sa aveti si dvs. avocat intrucat si partile vatamate si dvs. aveti dreptul de a fi asistati de avocati si chiar ar fi bine asa intrucat avocatii pot discuta si ei si sa o rezolvati amiabil.
Adoca daca ei vor 100 000 euro despagubiri avocatii vor cunoaste faptul ca nu se poate asa ceva si vor discuta si ei si dvs. si mediatorul poate ajuta...

In caz de proces veti plati avocatul lor si avocatul dvs. daca va veti angaja intrucat de pierdut procesul este foarte probabil sa il pierdeti daca ati vost vinovat de producerea accidentului,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala grava din culpa si parasirea locului accidentului soso29 soso29 am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu vatamare corporala grava din culpa,acuma sunt invinuit si de parasirea locului accidentului.inca nu a ... (vezi toată discuția)
Intelegere intre partile implicate intr-un accident cu victime adysx adysx Buna ziua.sunt vinovat de producerea unui accident de circulatie . Am 2 intrebari la dvs: 1 la politie in procesul verbal in pagina martori politistul a barat ... (vezi toată discuția)