avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 351 soluții astăzi
Forum Activitate danacalugar

Activitate danacalugar

Răspuns la discuția revisal
[ link extern ]
poti descarca de aici.
si eu am 5621
Discuție tichete de masa
buna ziua
sunt administratorul unei firme de catering si sunt in negociere pentru un contract de furnizare masa zilnica angajati.
potentialul client doreste sa achite cu tichete de masa.
nelamurirea mea este: pot sa incasez in tichete de masa? si daca da, le pot returna firmei emitente de tichete si sa primesc contravaloarea lor in cash?
ma poate lamuri cineva, va rog?
multumesc
Sunt un angajator nou cu 7 angajati activi.
Vreau sa externalizez serviciul de sanatate si securitate in munca si cel de medicina muncii.
Relatia intre mine si prestator se face prin contract de prestari servicii?
Intreb pentru ca persoana aleasa de mine pentru prestarea serviciilor de SSM nu este persoana juridica sau fizica autorizata si doreste sa incheiem un contract individual de munca de 2 ore.
Nu stiu ce sa fac. E in dezavantajul meu sau nu?
Multumesc.
Răspuns la discuția INCADRARE PENSIONAR
da, scuze. este gradul III. am intrebat din nou. nu prea m-am intalnit cu astfel de cazuri si nu ma pricep.
Vreau sa angajez o persoana in pensie de boala gr II care are drept de munca 4 ore/zi.
stiti cumva salariul minim la care il pot incadra?
multumesc
am o mare indoiala referitor la un angajat de-al meu.
as vrea sa stiu daca a fost vreodata condamnat, inchis pentru furt. e deja angajat si nu mai pot sa cer sa isi ridice un cazier.
exista acest fel de informatii publice? pot afla acest lucru fara implicarea lui in mod direct?
multumesc
va solicit ajutorul din nou.
am avut un angajat care ne-a actionat in instanta
obiectul dosarului este drepturi banesti. reclamantul sustine ca nu a primit salariul conform contractului de munca in ultimele 6 luni.
noi am prezentat statele de plata semnate de catre reclamant, dar acesta a cerut expertiza grafologica in urma careia i s-a dat castig de cauza.
nu am alte documente semnate de el pe care sa le aduc ca si proba.
am posibilitatea sa contest decizia grafologilor?
angajatii mei lucreaza 2 zile a cate 12 ore dupa care au 2 zile libere.
ma poate ajuta cineva sa-mi spuna daca e legal sa-i tin asa la munca si cum ar fi corect sa-i pontez?
ideea e ca se lucreaza de obicei asa in restaurante si nici nu vor sa lucreze altfel, adica doar cate 8 ore/zi.
multumesc
Răspuns la discuția angajator gravida
multumesc=D>
1.sunt un angajator privat, mai am 2 sapt pana la nastere.
cred ca am facut o greseala. nu am anuntat la ITM ca am o angajata gravida (chiar eu). #-o
ce consecinte are asta? ma poate ajuta cineva?

2. nu mi-am luat concediu prenatal. dupa ce nasc, ce ar trebui sa fac pt concediu postnatal si cic? sa merg la medicul de familie, la itm, la primarie? nu prea mi-e clar :">

3. momentan sunt angajata pe o firma a carei activitate as vrea sa o suspend, si ca urmare, mi-am desfacut ctr de munca de azi si o sa fiu angajata pe o alta firma noua, tot a mea, incepand de maine. afecteaza in vreun fel cic?

multumesc