avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate lauriancului

Activitate lauriancului

În cepand cu 1 ianuarie m-am incadrat în baremul stabilit pt ajutorul social de 250lei pe card social,cardul l-am primit la sfârșit de februarie ca asa au "reusit" cei de la up romania sa le distribuie sau mai exact sa le fabrice...asa ca cei 250 lei dați de guvern în februarie nu au intrat...știe cineva dacă se vor da la prima alimentare de card din aprilie si cei din urma? Având în vedere ca eu aveam dreptul sa ii primesc...mulțumesc mult pt raspuns
De ce nu apare un dosar de executare silita pe portalul instantei de judecata dacă deja a fost pronunțată și comunicata mamei mele...este ca și inexistent și este de la începutul lunii martie ...poate fi ceva inexistent? Menționez că mama știa ca a fost achitat tot cardul dar ei au zis ca mai erau 2 rate ..din anul 2011 este contractul de card și dosarul din 2024 martie...dar nu apare absolut nimic pe portal
Mulțumesc mult pt răbdare și răspunsuri...
Ok am înțeles,deci cu cele 2 perioade de șomaj ma încadrez? Adică 13ani și 5 luni plus 2×12 luni somaj(în 1991 și 2011)
Data nașterii 16.o8.1963.
Da scuze ca e un pic mai greu de înțeles...deci dacă am stagiul de cotizare de 15 ani în care este inclus și șomajul pot ieși la pensie când fac 63ani acum având 61,5
..cred ca m-am exprimat bine...


Cornel Vasile a scris:

Perioada în care o persoană a beneficiat de indemnizaţie de şomaj constituie vechime în muncă numai dacă drepturile aferente s-au primit sub imperiul Legii 1/1991, deoarece, potrivit art.15 din acest act normativ, perioada pentru care o persoană este îndreptăţită să primească ajutor de şomaj sau de integrare profesională constituie vechime în muncă şi în aceeaşi unitate.

Începând cu data de 01.03.2002, data intrării în vigoare a Legii nr.76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru şomaj şi stimularea forţei de muncă, cu modificările şi completările ulterioare, aceste perioade nu mai sunt recunoscute de
lege ca fiind vechime în muncă, ci perioada asimilata ca stagiu de cotizare pentru pensie.

Deci în cartea de munca concret din din 1980 pana în 1991 neîntrerupt apoi băgat în somajcf legii,după aceea lucrat 2010 pana în 2011 (16 luni)și intrat în șomaj imediat alte 12 luni,și eram interesata deoarece cu aceste 24 luni cumulate de ajutor de șomaj depășesc cei 15 ani necesari pt pensie


lauriancului a scris:

De 2 ori câte 12 luni în ani diferiti adică o data în 1991 și alta dat în 2011

Și la mama am facut socoteală efectiv din cartea de munca
De 2 ori câte 12 luni în ani diferiti adică o data în 1991 și alta dat în 2011
As dori câteva raspunsuri:
1.ajutorul de șomaj este considerat vechime?
2.cum se calculeaza vechimea dacă se începe la mijloc de luna...se rotunjește sau fix se calculeaza în zile?
3.mama a iesit în 1997 la pensie însă acum am cartea de munca în fata și am calculat are mai mult cu 3 ani...ea nu a știut sa calculeze...adică în loc de 26,1 are 29,4ani...ce ar trebui sa fac concret