avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate Diana_10

Activitate Diana_10

Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
iedera
aceste dividente inca nu s-au platit ,.ar dori sa fac luna aceasta cu o parte din ele ,adica un procent de 30% si sa plateasca impozit si restul pina in decembrie,dar..exista un dar..cam taraganeaza...mereu nu sunt bani de dat la stat ,adica impozit pe dividente,:D
patroni fac ce doresc prea putin tin cont de legi si fiscalitate..#-o
Multumesc d-na Magda pentru raspuns ..,mai astept sugestii daca ar mi fi si alte portite,ca aceste proceduri descris de d-voastra le-am studiat si citit,....:(
La o societate care a avut in 2009 profit s-a repartizat prin Hot. AGA la dividente.
Acestea urmind sa fie platite de-a lungul anului 2010.
Acum administratorul ar dori sa nu mai scoata dividente, sa nu plateasca impozit pe dividente sau sa repartizeze doar o parte si sa plateasca ,dar cu restul ce se poate face?ce solutie as putea sa-i ofer pentru acest profit care se afla in 1171 in balanta.
degeba i-am explicat ce spune Codul fiscal..nu prea intelege,spune ca trebuie sa existe o solutie #-o
.
Răspuns la discuția bilant la 30.06.2010
va multumesc mult pentru raspunsul promt si detail:D
In special d-nului Marcov Eugen..
o firma asuspendat activitatea la 31.12.2009,
in ianuarie are plati la buget si cheltuielile cu suspendarea firmei,iar in martie are chitanta de la ORC pentru depunerea bilantului anual.
Intrebare-aceste cheltuieli apar in bilantul de la 30.06?
Stiu ca dupa suspendare nu este voie sa se faca venituri si cheltuieli.
Multumesc anticipat!!
Răspuns la discuția Descarcare de gestiune
descarcare de gestiune se face cind aveti si vinzare de marfa din stoc,nu?
Răspuns la discuția marfa in custodie
cu aviz am intrare marfa in custodie,urmeaza factura la sf. luni.
Multumesc de ajutor,tuturor:D
Am o firma care a suspendat activitatea la 31.12.2009.
Acum la 30.06.2010 este obligata sa depuna bilant la Administratie?
Ce se poate intimpla daca nu depune?Administratorul nu e in tara momentan..
Multumiri..
La o firma s-a primit marfa in custodie pe perioada campaniei promotionale..
LA sf. campaniei promotionale eceasta intra in contul de gestiune 371-marfa.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat:cum inregistrez factura?La data primiri in custodie sau la dat intrari ca marfa?
Multumesc..
Discuție Clienti
La o firma care are ob. de activitate prestari servici -momente speciale
are citiva clienti neincasati in totalitate .Ce pot face in aceasta situatie cu facturile in sold din 2007?Acesti clienti sunt persoane fizice care au facut c-da la aceste servici prin internet,au depus un avans,s-a executat serviciu(adica livrarea de diferite cadouri si aranjamente florale)si urma sa incasam diferenta.Desi s-a luat legatura cu acesti clienti telefonic.,imediat dupa eveniment cu promisiunea de a veni si achita integral c-da nu au venit nici pina in ziua de azi.
Cum sa procedez?
cu multumiri..