avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate mariastan20

Activitate mariastan20

Discuție Prima casa
Buna ziua,
Doresc sa stiu daca eu pot fi coplatitor la un credit pentru prima casa pentru fiul meu care este medic rezident(in primul an),eu fiind la pensie.
El fiind rezident contractul este pe o perioada determinata (5 ani),si plata creditului doresc sa o fac eu.
Va multumesc!
Răspuns la discuția pensionare
Sunt nascut pe 26.10.1956
durata serviciului militar16 luni
Discuție pensionare
Buna ziua,
Va rog sa-mispuneti si mie cand pot iesi la pensie.Am o vechime in munca cu tot cu armata de 39 ani 3 luni si 9 zile din care 20 ani 4 luni 20 zile in grupa a II a de munca.
Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
Vin cu rugamintea de a ma ajuta in urmatoarea problema:
-baiatul meu locuieste in CLUJ de 6 ani de zile {student Medicina},iar luna viitoare ar trebui sa-si schimbe buletinul ,pe buletin are adresa din Piatra Neamt,ar putea schimba buletinul in Cluj,sau este nevoie sa vina in Piatra Neamt?
Inainte a locuit la camin si a avut mutatie,dar terminand facultatea locuieste in chirie de o luna de zile si nu poate sa-si faca mutatie,ii trebuie cel putin 6 luni.
Va multumesc!
Buna ziua,
Am si eu o intrebare ,am un fiu caruia i -am cumparat eu din banii mei o garsoniera,pe numele lui bineinteles.De cateva luni a intrat intr-o gasca de oameni care beau,fura,se drogheaza.Aceasta garsoniera a fost dotata de mine cu tot ceea ce era necesar,mobila ,combina frigorifica,LCD,masina de spalat rufe,.
Zilele acestea am avut marea surpriza sa gasesc garsoniera goala,el vanduse tot .iar acum umbla sa vanda si garsoniera,Am uitat sa va spun ca lucra la o ferma iar de cand a intrat in aceasta gasca nu mai merge nici la lucru.
Va spun sincer sunt disperata,si nu stiu daca as putea face ceva ,sa merg la notar poate se poate pune o clauza ca sa nu poata vinde si casa pe bautura,droguri.
Va rog mult de tot sa ma ajutati cu un sfat daca se mai poate face ceva sa nu vanda casa.
Cu vorba buna nu pot deoarece ma bate,sunt desfigurata si acum,iar sotul meu este la pat...
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog foarte mult sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta problema a mea.
In 2008 am luat un credit de la banca .Totul a fost bine pana in 2009 cand banca trebuia sa renunte la comisionul de administrare ,conform contractului incheiat,lucru pe care nu l-a facut .In acest caz eu m-am adresat cu o petitie PROTECTIEI CONSUMATORILOR.Pentru aceasta abatere banca a fost sanctionata cu o amenda contraventionala si s-a dispus remedierea deficientelor constatate.Banca a contestat in instanta aceasta masura.
Acest proces s-a inchiat in favoarea PROTECTIEI CONSUMATORILOR,respingand ca nefondata contestatia bancii,hotararea fiind una definitiva.Dar banca tot nu a dispus remedierea deficientelor constatate.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ,unde si ce trebuie sa mai fac eu in acest caz ?
Sa deschid eu un proces?Cum trebuie sa procedez ? Daca angajez un avocat ar putea verifica acest dosar ,deoarece toate actele sunt depuse la dosar(ma refer la contract de credit,grafic de rambursare....)
Va multumesc foarte mult!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la aceasta problema a mea.
In 2008 am luat un credit de la banca .Totul a fost bine pana in 2009 cand banca trebuia sa renunte la comisionul de administrare ,conform contractului incheiat,lucru pe care nu l-a facut .In acest caz eu m-am adresat cu o petitie PROTECTIEI CONSUMATORILOR.Pentru aceasta abatere banca a fost sanctionata cu o amenda contraventionala si s-a dispus remedierea deficientelor constatate.Banca a contestat in instanta aceasta masura.
Acest proces s-a inchiat in favoarea PROTECTIEI CONSUMATORILOR,respingand ca nefondata contestatia bancii,hotararea fiind una definitiva.Dar banca tot nu a dispus remedierea deficientelor constatate.
Va rog sa ma ajutati cu un sfat ,unde si ce trebuie sa mai fac eu in acest caz ?
Sa deschid eu un proces,nu trebuia ca Protectia Consumatorilor sa oblige banca sa remedieze deficientele?
Va multumesc foarte mult!
Buna ziua,
Ma numesc Maria,sunt din PIATRA NEAMT,si din noiembrie 2015 astept hotararea unui dosar .Procesul s-a inchiat in pe 4 noiembrie 2015,dar cand m-am interesat de hotarare mi s-a spus ca este la motivare.Va rog sa -mi spuneti cat poate sa dureze motivarea aceasta ,deoarece au trecut aproape 4 luni si motivarea nu mai apare.
Va multumesc!
Buna ziua ,
Asi dori sa intreb daca amenzile se prescriu ,si daca da la ce termen.
Va multumesc!
Buna ziua,
Asi dori sa inteb daca iesirea mea la pensie anticipata influienteaza cumva pensia la limita de varsta ?
Trecerea de la pensie anticipata la limita de varsta se face automat,nu trebuie sa anunt eu?
Am uitat sa precizez sunt nascuta pe 20.08.1959,am 35 ani ,9 luni 24 zile vechime,din care 19 ani ,8 luni si 23 zile in grupa II de munca.,cred ca ma incadrez la pensie anticipata.
Va multumesc mult!