avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate robertdrilea

Activitate robertdrilea

Ce inregistrari contabile trebuie facute atunci cand societatea A cedeaza prin contract de novatie linia de credit societatii B?
II tva lunar intracomunitar
In cazul unei intreprinderi individuale, la achizitia unui tractor nou din Bulgaria ce declaratii trebuiesc depuse (D300, D301 si D390?) iar la decont de tva ce pozitie se completeaza?
Răspuns la discuția PFA - arenda in natura
Sa inteleg ca o data fac intrare unde retin 16% si apoi iesire unde platesc 16%? Asa am considerat si eu numai ca cei de la finante mi au spus ca de produse ma scad pe baza contractului iar posesorul terenului va plati prin norma pe venit D221...?
Cum este impozitat si ce trebuie sa declare un PFA care are in arenda terenul si plateste in natura?
Buna ziua,

Daca un PFA obtine venituri din activitati agricole si a optat sistemul real, mai este necesar sa depuna declaratia 221?
Pe broker exista posibilitatea de trecere la micro, pe 7022 consultanta NU! o mare prostie!
Eu am impresia ca nu vorbim de acelasi cod fiscal...maine ma duc la finante si va comunic raspunsul.
Exact asta spun. Daca in CF se spune ca "NU SUNT OBLIGATE" inseamna ca exista posibilitatea optiunii. Oricum luni ma voi duce la Finante sa vad ce explicatie mi se va da si o voi prezenta aici. Astept in continuare parerile dvs.
Scuzati-ma, dar textul din CF este urmatorul:

Nu sunt obligate sa aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu persoanele juridice romane care:
a) desfasoara activitati in domeniul bancar;
b) desfasoara activitati in domeniile asigurarilor si reasigurarilor, al pietei de capital, cu exceptia persoanelor juridice care desfasoara activitati de intermediere in aceste domenii;
c) desfasoara activitati in domeniile jocurilor de noroc, consultantei si managementului.

Prin nu sunt obligate inteleg ca putem avea aceasta optiune.