avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Activitate Wilhalm

Activitate Wilhalm

Multumesc de raspuns, am notificat furnizorul cu privire la rezilierea contractului fara taxa in baza legi nr 193/2000 , deasemenea le-am adus la cunostinta ca taxa perceputa de ei nu corespunde cu taxa mentionata in contract deducand ca au schimbat unilateral contractul ceea ce-mi da dreptu la reziliere. Vrea sa stiu daca actul aditional care si prelungeste contractul de la data incheierii lui e reziliat, contractul cel vechi ( expirat la ora actuala) mai are putere ?
Buna ziua, am incheiat un contract de adeziune cu [editat] pentru servici de internet si telefonie pe o perioada de 2 ani, dupa un an am cerut si servici de televiziune.. am primit un act aditional care automat a prelungit contractu (fara sa-mi dau seama , desi eram de fata) pe o perioada minima de 24 luni. Contractul cel vechi a expirat acum un an si este prelungit prin actul aditional. Acum vreau sa reziliez contractu motivul fiind schimbare de domiciliu si servici neavantajoase la preturi mari. Cand an intrebat de taxa care o percep pentru reziliere mi-au spus ca ar fi 90 de euro, pe contractul cel vechi cat si pe actul aditional tarifele sunt diferite, respectiv 50 de euro cel vechi si 30 de euro cel nou ... cand am intrebat de ce 90 de euro, mi sa spus ca pentru pachetul pe care il am acum atat costa, 30 de euro fiind doar pentru serviciul de televiune care e pe contractul aditional !! nu am inteles mare lucru.. vreau sa stiu daca pot invoca clauze abuzive sau modificari in contract pentru rezilierea lui.. deasemenea am observat ca in contract este mentionat "Daca o parte nu-si va indeplini obligatiile contractuale, cealalalta parte este indreptatita sa rezilieze de plin drept Contractul, fara interventia instantei, putand solicita despagubiri. Daca nu se prevede altfel in Contract, rezilierea va opera pe baza unei notificari prealabile scrise de 30 zile. " Din ce inteleg eu daca nu-mi mai indeplinesc obligatia mea de a plati servicile lor ei pot rezilia contractu.. cand le-am comunicat telefonic aceasta mi-au spus ca ei nu fac asa ceva. Orice sfat si cum sa procedez pentru a rezilia contractu fara taxa de reziliere e bine venit, multumesc anticipat.
Am fost avariat in spate, iar luni urmeaza sa mergem pentru o intelegere amiabila, problema e ca masina are numere pe bulgaria si nu e pe numele meu, eu avand imputernicire doar, e vreun impediment in a fi despagubit ?
Buna seara, pe scurt, mama mea lucreaza in italia cu acte in regula de circa 2 ani, in urma cu apropae 1 an, ea si soferul masini au avut un accident provocat din vina altuia din care a rezultat 5 zile de spitalizare la urgente si apoi 50 de zile concediu medical ca urmare a unei probleme la mana, a angajat un "avocat" care sa se ocupe de caz, procesul a durat foarte mult, abea dupa 1 an avea sa o cheme medicul reprezentat al asigurari, nu stiu diagnosticul acestui medic.. in fine, acum a primit rezultatul, 600 de euro pt ea si 500 de euro pt sofer de la asigurare, ceea ce e foarte putin, pentru ca din ce am inteles eu in cazuri asemanatoare se ofera mult mai mult, intre 2000-3000 euro, plus de asta mama mea a fost nevoita sa schimbe locul de munca ca si consecinta a accidentului acum castigand mai putin, avocatul ia explicat ca nu are rost, ca trebuie sa mearga la medicul legist si prin urmare sa se multumeasca cu 600 avand sanse minime si mult de lucru sa castige mai multi bani, prin urmare mama crede ca avocatul nu a reprezentat-o cum se cuvine de asemenea si-a dat foarte putin interesul dosarul neefind pe rolul instantei ci la o intelegere cu firma de asigurari.. intrebarea e, unde se mai poate face contestatie? ea poate negocia direct cu firma de asigurari ? nefiind de acord cu suma primita poate chema firma de asigurari in instanta cu sansa mare de castig ? care e procesul, ce recomandati, multumesc mult
Răspuns la discuția Permis retinut
Inca o intrebare in cel mai rau caz permisul va fi anulat definitiv? sau va fi anulat indiferent de caz? adica fara drept de reexaminare?
Răspuns la discuția Permis retinut
Da, urmarirea penala a inceput deja si dosarul e in curs de anchetare, urmeaza sa mearga la procuror, si am dat 2 declarati deja fara avocat, nu am antecedente penale doar o amenda pt radar si una pt ca nu am avut permisul la mine atat tot in 4 ani de condus. Ce credeti ca urmeaza acum? Inca nu-mi vine sa cred ca am ajuns in situatia asta, e pericol mare sa fiu pedepsit cu inchisoarea ? doamne fereste sotia e insarcinata si asta este exact ceea ce nu am avea nevoie. (Probe de sange nu mi s-au luat)
Discuție Permis retinut
Buna. Intamplarea face ca am sarbatorit o ziua de nastere a unui prieten care nu era din orasul meu si acolo am consumat alcol, pe la 12-1 noaptea m-am pus sa dorm fiind inca la el acasa, dimineata am plecat spre casa, dar in drum am fost oprit in alt oras de catre un filtru de politie pe la ora 5 dimineata(trebuia sa ajung la lucru) pe scurt ma supune unui teste pt alcol la o fiola de sticla(nu stiu numele) agnetul imi spune ca am consumat alcol, iar eu ii spun ca ieri am consumat alcol nu acum, imi retine permisul imi da dovada eu ma urc sa mut masina din circulatie la insistenta altui politist, urcand in masina si el imi face semn sa plec, peste 500 de metri in alta intersectie sunt oprit de alt filtru de politie acesta solicitand dovada de circulatie, i-o inmanez , dupa care imi spune ca e fara drept de circulatie ma supune la un alcol test electric(0,12 in aer expirat) dupa care ma rugat sa-l insotesc la sectie unde imi tocmeste dosar penal. Nu stiu de unde sa incep si ce sa fac.. multumesc