avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate die.cristeas@arcor.de

Activitate die.cristeas@arcor.de

Pentru administrarea unui apartament ce procura trebuie ?
Va multumesc.
Soacra detine o garsoniera.De cca. 10 ani locuieste impreuna cu prietenul ei intr-un apartament, ambii cu drept de uzufruct viager.Are dreptul prietenul soacrei la mostenirea garsonierei?
Va multumesc cu respect,

Ilie Cristea
Pentru asigurarea unui apartament trebuie facuta personal de titularul apartamentului,
(titularul locuieste in Germania) sau poate fi facuta si de persoana care are uzufruct
viager si care traieste in acest apartament.Bineinteles titularul va plati aceasta asigurare
Cu respect si multumiri,
Ilie Cristea
Stimati doamne si domnilor,
va rog a ma informa la urmatoarea situatie: mama mea are ca proprietate un apartament cu doua camere. De circa 10 ani traieste in concubinaj cu un barbat.
Are acesta dreptul, chiar partial, la valoarea apartamentului care apartine mamei mele.
Va multumesc anticipat.
In primul rina va multumesc pentru promtitudine la intrebarea mea, apoi imi cer scuze pentru greseala de exprimare.
Cu stima,
Ilie Cristea
Buna ziua,
am cumparat un apartament cu banii mei.In contractul de vinzare-cumparare se specifica ca eu sint nudist proprietar, iar bunica si prietenul ei sint uzufructuar proprietari cu drepturi depline pina la moarte.
Intrebare; Dupa moartea bunicii, am obligatia ca pe prietenul ei cu drept de uzufructuar proprietar sa-l intretin material?
Va multumesc anticipat.
Discuție Proprietate
Sint cetatean german de nationalitate romana.Doresc sa cumpar un apartament in Romania.Am dreptul acesta? La vremea cind vom iesii la pensie, eu si sotia dorim sa locuim in Romania.Sint aceste situatii acceptate?

Va multumesc anticipat,

Ilie Cristea
O pensie pentru limita de virsta de 494 lei este impozabila?
Daca da,cit se impoziteaza din aceasta pensie?
Va multumesc anticipat!
Sintem 4 frati.Am mostenit casa parinteasca dupa decedarea parintilor.Dorim sa vindem casa.Eu locuiesc in Germania..Prezenta la Notar trebuie sa fie ca toti fratii in acelasi timp pentru a semnam actul de vinzare-cumparare, sau eu pot semna mai tirziu cind vin in Romania?
Va multumesc anticipat
Doresc sa cumpar un apartament in Brasov.Sint cetatean strain de nationalitate romana.Care sint pasii pentru cumpararea unui apartament in Brasov?
Va multumesc anticipat.
Cu respect, I.C.