avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate lnegreanu

Activitate lnegreanu

Am si eu o situatie similara:
- sunt titularul unui PFA cu un singur CAEN
- sunt unic administrator/asociat al unui SRL cu mai multe CAEN printre care si cel de la PFA
- am unele contracte pe PFA exclusiv si altele pe SRL
- la contractele de pe SRL tot eu lucrez prin contract ca PFA
- am avut nevoie de SRL pentru ca unii clienti doreau incheierea contractului numai cu SRL
- este gresit sa platesc din SRL PFA-ul? Nu fac concurenta SRL-ului ci muncesc pentru SRL.

O zi buna va doresc!
Răspuns la discuția Firma in insolventa
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra. Nu exista un lichidator si nici nu ar avea ce lichida pentru ca firma este in insolventa fara bunuri.
As vrea sa o reactivez si nu inteleg de ce vor sa-mi calculeze acele sume din urma? Aceste datorii nu au termen de prescriere?
Am o firma deschisa din 2002 care acum este in insolventa.
In momentul intrarii in insolventa avea o datorie la celebrul impozit Pogea care intre timp s-a platit. Au ramas penalitatile sistate si mi s-a spus ca in momentul iesirii din insolventa are loc un proces de recalculare a lor.

Este corect? Exista vreun interval de timp in care se prescriu aceste sume?

Mai poate functiona aceasta firma? Mai poate avea activitate in viitor? Ce trebuie facut in acest sens?

Multumesc
buna ziua
am primit de la finante o hartie prin care mi se comunica citez: "sa puneti la dispozitia organelor de executare urmatoarele documente...necesare pentru continuarea masurilor de executare silita".
mentionez ca am un srl suspendat pana in martie 2013 care are la buget o datorie de 2000 de lei la care i s-au suspendat penalitatile si nu are activitate de multi ani. nu are nimic in patrimoniu.nici macar capitalul social nu-l mai are.
ce se poate face? ce urmeaza din acest moment? la ce ma pot astepta?

multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția Plata pensie la stat
Multumesc frumos! La multi ani tuturor Mariilor!
Mie mi s-a spus, e drep inainte de 1 iulie 2012, ca numai la Oradea pot plati.
Nu mi s-a parut logic.
Deci se poate face plata si online din cont fara sa umbli pe drumuri?
Multumesc!
As dori sa platesc in Dej jud Cluj contributia lunara la pensie pentru sora mea care este plecata din tara si are contract de asigurari sociale in Oradea jud.Bihor. Se poate face plata la Administratia financiara Dej?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Fonduri europene nerambursabile
pentru codul 6201 s-ar putea accesa fonduri nerambursabile?mentionez ca am un pfa si am 40 de ani!
multumesc

Răspuns la discuția firma suspendata
multumesc frumos de raspuns! asta voi si face!
Răspuns la discuția firma suspendata
multumesc de raspunsuri
Răspuns la discuția firma suspendata
multumesc de raspuns
firma are datorii din impozitul forfetar pe care nu are de unde sa le plateasca
se poate face ceva?