avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 526 soluții astăzi
Forum Activitate Popescu Nadia

Activitate Popescu Nadia

Nici nu s-a pomenit de el.Eu vreau sa stiu acum in aceasta situatie pot sa nu semnez ptr vanzarea ap si sa declar la notar ca mai este un copil al mamei mele care a decedat?
Multumesc
doar actul de mostenire nu si cel de vanzare cumarare a apartamentului
Buna seara
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac .In urma cu 2 ani mama mea a decedat ea a fost casatorita de 2 ori din prima casatorie m-a avut pe mine si pe fratele meu iar din a doua inca o fata . In timpul casatoriei a doua mama si tatal vitreg au cumparat un apartament.Acum tatal vitreg vrea sa vand .Eu dupa ce a decedat mama am fost la notariat di am dat o declaratie ptr acceptarea succesiunii.Sora mea si tatal ei cand au vrut sa vanda nu mi-au spus numic iar cand au fost la notar acolo li s-a spus ca mai exista un mostenitor de drep.Bun m-au anuntat eu m-am dus la dezbaterea succesiunii dupa moartea mamei dar in timpul cand se faceau actele a aparut untestament unde mama declara ca renunta la tot in favoarea surorii mele.Mi sa explicat ca deoarece exista acest testament eu nu voi mai primi 3/8 cat mi se cuvenea ci doar3/16 .Am semnat actele iar acum urmeaza sa ma duc pentru vanzarea apartamentului.Intrebare:Deoarece ei au luat deja 1500e avans iar vanzarea se face cu credit bancar imobiliar pot sa spun ca nu mai vreau sa semnez daca nu mi se da cota care imi revenea de drept(tin sa specific ca la data la care sa facut acel testament de renuntare mama mea era bolnava - dementa parchinson etc - )adica 3/8. Daca ei nu l-au declarat pe fratele meu iar eu ma duc cu hotararea judecatoreasca unde scrie clar cati copii a avut mama din prima casatorie pica tot? Va multumesc

Buna seara
Va rog respectos sa-mi spuneti daca pot depune plangere penala impotriva fostului angajator deoarece m-a pus sa fac cu totul si cu totul alte functii decat cele prevazute in contractul de munca(neavand nici o atributiune sau o fisa a postului_
Va multumesc
Buna seara
Va rog respectos sa-mi spuneti daca pot depune plangere penala impotriva fostului angajator deoarece m-a pus sa fac cu totul si cu totul alte functii decat cele prevazute in contractul de munca(neavand nici o atributiune sau o fisa a postului_
Va multumesc
Discuție Divort
Buna searea
Va rog respectos sa ma ajutat: in urma cu 2 ani si jumatate m-am casatorit iar la casatorie sotul meu avea un apartament de la tatal sau (act vanzare-cumarare).In decursul acestor ani am contribuit si eu la intretinerea lui.Acum vrem sa ne cumparam un alt apartament mai spatios vanzandul pe cel al sotului meu dar sotul meu mi-a spus ca nu vrea sa ma treaca si pe mine pe actul de vanzare cumarare ci chiar vrea sa stipuleze in contract ca apartamentul a fost cumparat pe banii de pe apartamentul sau.Va rog sa-mi spuneti daca vom divorta eu voi avea drept la acest apartament pe care il cumparam acum? Avem si o fetita de 2 ani si de aceea vreau sa stiu.
Va multumesc
Buna seara
Va rog sa-mi spuneti daca se poate ce trebuie sa fac in urmatorul caz:
parintii mei au divortat pe cand eu aveam 3 ani , tata din 1978 a avut internari la spitalul de psihiatrie iar in 1990 a iesit la pensie pe caz de boala (comitialitate,crize de pierderea cunostintei, pe fondul unor repetate comotii cerebrale si a unor crize epileptice) .Dupa decesul bunicului in 2000 fratele tatalui meu i-a pacalit atat pe bunica cat si pe tatal meu facandui sa semneze pentru renuntarea la sucesiunea bunicului facandul pe unchiul meu singurul mostenitor .Va rog sa-mi spuneti daca eu pot anula in instanta semnatura tatei si daca certificatul de mostenitor al unchiului meu poate fi anulat
Buna seara ! Va rog respectos sa ma lamuriti si pe mine intr-o problema.
Mama mea a fost casatorita de doua ori din prima casatorie au rezultat doi copii iar din a doua un singur copil.
In urma cu un an fratele mamei a cerut in instanta dezbaterea succesiunii in urma tatalui lor (bunicul meu din partea mamei) dar anul trecut a decedat si mama.
Va rog respectos sa-mi spuneti daca procesul este pe rol in locul mamei cine trebuie sa se prezinte la tribunal ,de ce si cu ce acte.
Va multumesc
Buna seara
Va rog frumos sa-mi spuneti daca nu au fost achitate cheltuielile de judecata in termenul dispus de instanta ce se intampla?Poate fi sters cazierul daca nu au fost platite aceste cheltuieli (dosar penal acuzat de conducere sub influienta alcolului avand o pedeapsa de un an cu suspendare)
Va multumesc
Discuție MARE RUGAMINTE
Va rog mult de tot sa ma ajutati. Maine trebuie sa ma prezin la tribunal ca ,chemat in garantie,. Va rog frumos sa-mi spuneti dacaca nu am un reprezentant legal ma pot apara singura ,ma vor lasa sa vorbesc sau ma vor intrerupe?Cum trebuie sa ma adresez instantei. Nu am trecut niciodata prin asa ceva si nu stiu .Va rog sa ma ajutati.