avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate marius1975_2

Activitate marius1975_2

Buna ziua.

Sunt un PFA platitor de TVA trimestrial. Am depus la Registrul Comertului cererea de radiere. Cand pot depune decontul de TVA pe primul trimestru? Pot depune acum sau trebuie sa astept luna aprilie? Mi-e frica ca daca astept pana in aprilie nu mi-l mai accepta (PFA-ul fiind inchis pana atunci).

Contabilul nu e sigur, la Asistenta Contribuabili nu a stiut nimeni.
Va multumesc.
Buna ziua,

De cativa ani prestez servicii IT pentru o firma UE ca PFA. Din 2016 m-am gandit sa functionez ca o microintreprindere. Din pacate, nu am gasit nicaieri un calculator care sa faca un comparatie intre taxele platite de un PFA vs o microintreprindere.
Ce stiu eu e asta
PFA
- 16% Impozit venit
- 5.5% CASS
- 10.5% CAS (din 2016)

Microintreprindere
- 3% impozit
- cheltuieli contabilitate (100EUR/luna, activitate minima, o singura factura)
- impozit/CASS/CAS pentru unicul salariat (150EUR/luna la salariul minim)
- 16% impozit dividende
- 5.5% CASS pentru dividende (se plateste?)

In serviciile IT cheltuielile sunt foarte mici, neglijabile comparativ cu venitul.
Sunt corecte informatiile de mai sus?
Multumesc.
Am citit pe un site ca din 2015
"Pentru persoanele fizice ce desfasoara activitati independente sau profesii libere, leguitorul adopta doua masuri relativ contradictorii, astfel:
a) se introduce Registrul de evidenta fiscala pentru evidenta veniturilor, cheltuielilor si altor sume ce influenteaza impozitul pe venit;"

Eu ca PFA in sistem real tin deja registrul jurnal de incasari si plati. E acelasi lucru?
Multumesc
Buna ziua,

Sunt un PFA platitor TVA care presteaza servicii IT catre o firma impozabila din UE (code VIES valid). Depun 390 lunar si 300 trimestrial. Am citit www.avocatnet.ro/content/art...
si sunt nelamurit daca/cum imi va afecta asta activitatea. Trebuie sa ma inregistrez daca prestez asemenea servicii doar catre o firma impozabila?

Multumesc.
Buna ziua,

Sunt un PFA sistem real din 2009 si am o problema cu deciziile de impunere (regularizare) pentru CASS pe 2012 si 2013. Am primit decizile pentru impozitul pe venit si le-am platit. Am sunat la asistenta contribuabili si mi-au spus ca inca nu au softul pentru calcul si ca sa stau linistit ca nu o sa fie penalizari. A mai patit cineva asa ceva?
Multumesc.
Răspuns la discuția PFA - renuntare platitor TVA
Multumesc pentru raspuns. Banuiesc ca daca depun acum formularul 096 o sa fiu neplatitor de TVA de la 1 Feb (si abia atunci o sa pot depune formularul 091 pentru a ma inregistra in scopuri de TVA)
PFA platitor de TVA si inregistrat in ROI. As vrea sa renunt la calitatea de neplatitor de TVA prin formularul 096 (sunt sub 220.000).
1. Am citit ca trebuie depusa si balanta la 31.12.2012. Nu sunt sigur ce inseamna asta pentru un PFA
2. Trebuie sa o iau de la capat cu inregistrarea in scopuri de TVA (formular 091) si apoi reinregistrare in ROI?
Multumesc.
Răspuns la discuția Minim contributie pensie 2013?
george_neagu a scris:

Pentru marius1975_2: pfa-rile la sistemul de pensii au o contributie de 31,3% din venitul declarat.
In 2012 acest venit nu putea fi mai mic de 741 de lei (adica 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat – 2117 lei), dar nici mai mare de 10585 lei (echivalentul a de 5 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat).
Asteptati sa apara legea bugetului asigurarilor sociale de stat pentru 2013. Acum inca e vacanta.

Da, la acest venit ma refeream. Am cautat valoarea lui dar nu am gasit-o. Va multumesc ca m-ati lamurit.

Care este minimul contributiei la pensie pentru 2013?
Multumesc.