avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate irina_istrate

Activitate irina_istrate

Buna ziua,
Lucrez ca agent de teren pentru o companie din Bucuresti si in urma noilor prevederi legale din 7 august 2017 referitoare la pontaj, angajatorul meu vrea sa ne instaleze o aplicatie de monitorizare prin GPS pe telefonul mobil.

As vrea sa stiu in ce masura este legal sa se recurga la aceasta masura si de asemenea ce riscuri legale imi asum daca refuz sa semnez actul aditional la CIM care face referire la monitorizarea prin GPS.

Discuție Asigurare RCA
Buna ziua,
Recent am schimbat adresa de domiciliu din buletin, respectiv talon auto. Adresa anterioara era in alt judet, acum adresa de domiciliu este in alt judet. Polita RCA mai este valabila? Pe polita apare numarul vechi de inmatriculare si adresa anterioara. Cei de la Asigurari mi-au spus ca e valabila doar daca nu ies cu masina din tara, dar la un eventual control al politiei rutiere ar trebui sa fie valabila.

Multumesc.
Răspuns la discuția credit bancar
este interesul lui, dar pana acolo, banca imi pune oprire pe salariu....procedurile sunt destul de anevoioase si eu sunt primul vizat....daca eu nu mai am venit in tara, cu ce ma mai constrange banca??
Răspuns la discuția credit bancar
Nu, acea persoana a girat cu proprietatea sa, scuze pentru exprimare...el are calitatea de Girant in contractul cu banca...Daca plec din tara, eu o sa ajung in Biroul de Credit figurand ca rau-platnic, banuiesc.....Banca il poate soma pe el? Nu vreau sa ajung in postura in care banca imi pune oprire pe salariu, pentru niste bani de care nu am beneficiat....Sau cum il pot constrange? La notar nu vrea sa mearga sa dea declaratie ca-si asuma plata la timp.....Nu mai stiu...Va rog ajutati-ma !!
Discuție credit bancar
Buna ziua,
Acum 3 ani am facut un credit de nevoi personale, girand alta persoana cu apartamentul....Cu toate ca banii eu i-am scos de la casierie,fiind titular, nu am beneficiat de nici un banut, tot ce s-a cumparat (marfa, auto...) au ramas la persoana respectiva.....A platit pana in aceasta luna ratele, (prin intelegere verbala) dar deodata nu mai vrea sa achite....Cum il pot determina sa plateasca, actiune judecatoreasca, amenintare cu recuperatori....Daca nu mai am nici un venit in tara, banca il poate soma pe el ?

Multumesc anticipat.
Banii cash nu au fost platiti, ci doar apar in acte. Actul a fost facut in ideea in care tatal se stinge din viata, mama sa aiba un loc sigur in care-si va petrece batranetea. ( nu se stie niciodata cine \"pleaca\" primul, dar in ideea asta a fost facut, ca sa nu vina ceilalti 2 copii cu drepturi de mostenire (repet, relatiile nu mai sunt de nici un fel cu ceilalti 2 copii, care sunt capabili sa faca orice pentru a pune mana pe bani, ei nestiind ca exista acest act, de cel putin 5 ani) dupa o viata de om traita in aceeasi casa). Chitanta pe suma din act (daca ar trebui sa existe) nu am, este specificat doar in act, ca s-a platit suma de....(cum exista o practica in contractele de vanz-cump, dar, probabil, in alte conditii, nu ca ale mele). Mentionez ca tatal, prin divortul anterior, a fost nevoit sa plateasca prin partaj, si ce nu a avut in casa, si merg pe ideea ca si copii lui ar face la fel, fiind crescuti in acest fel.
Multumesc.
Va multumesc.
Actul este facut la notar.
Multumesc frumos.
Impozitul si toate darile sunt platite la zi de catre parinti, doar ca nu e inregistrat pe numele meu la Primarie, si nici vreuna din utilitati (curent, gaze, asociatie de propriet., etc.). La ce valoare s-ar ridica amenda?
Multumesc.

Este act de vanzare cumparare (contract de vanz-cump, in termenii legii, cred ca este acelasi lucru, nu? ). nu este donatie deghizata sau altceva. Ca venituri sunt salariata de ani de zile, sotul la fel, iar la fratii vitregi ma astept la orice. Nu suntem in relatii de nici un fel.
Acest act il poate anula unul din parinti ? (tatal, spre exemplu, cam la el e problema) ?? In ce conditii il poate anula ??
Multumesc.

Buna ziua,

Mai intai sa va prezint situatia mea: parinti recasatoriti acum 29 de ani. Eu provin din prima casnicie a mamei, tatal actual (vitreg) mai are 2 copii din prima lui casnicie. In timpul celor 29 de ani nu a mai aparut nici un copil intre cei 2 parinti, fiecare ii are pe ai lui din prima casatorie. In decembrie 2009 parintii au cazut de acord sa-mi faca mie act de vanzare-cumparare pe locuinta actuala a lor. Actul nu a fost inca inregistrat pe numele meu la Primarie. Din discutii cu alte persoane am inteles ca as fi pasibil de amenda daca nu am inregistrat actul, si ca ar putea deveni nul, nefiind inregistrat. Este posibil sa intampin astfel de situatii ?? Actul a fost facut in termenii legii, cu martori, cu toate actele adiacente necesare, cu mentiunea ca pana la decesul ambilor parinti eu nu am drept de vanzare, inchiriere, instrainare, sa-i dau afara din casa. Ceilalti 2 copii pot obtine ceva in instanta ? (drept de mostenire, sau alte pretentii financiare) ??

Multumesc anticipat.
O zi buna.