avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate ioanaep

Activitate ioanaep

Răspuns la discuția Stornare marfa
nu am emis noi factura de retur. furnizorul a emis factura cu minus "-" pentru cateva produse....deci in cazul in care am receptionat in februarie si returul s-a facut in martie, raportul de gestiune pentru februarie nu ar trebui sa se modifice, inteleg bine? si atunci in luna martie vor trebui scoase din gestiune tot la pretul cu amanuntul, nu?

multumesc f mult
Discuție Stornare marfa
buna ziua,

in cazul in care am receptionat marfa la pret cu amanuntul in luna februarie, iar in martie se emite factura de stornare pentru anumite produse.... cum se procedeaza cu inregistrarile? Se modifica raportul de gestiune din luna februarie?....

multumesc mult
Buna ziua,

in cazul in care primesc o factura pentru reparatii service achitata de asigurator , apare datele firmei noastre pe factura... cum se inregistreaza in contabilitate, daca se inregistreaza...

multumesc mult
Buna ziua,

ANAF a stabilit in urma unui control obligatii in plus la care se adauga dobanzi si penalitati. Intrebarea este : in cazul in care debitul principal se achita si mai raman dobanzile si penalitatile pot sa ne execute silit pentru bunurile sechestrate?

multumesc mult
buna ziua,

avem urmatorul caz:
- transportam bunuri
- contract de transport cu o firma de transport intracomunitar(firma din UE contracteaza o firma de transport din tara lor pentru livrarea bunurilor, la randul ei firma de transport ne subcontracteaza pe noi)
-locul incarcarii bunurilor este Romania, locul descarcarii Romania

care este regimul TVA? si cum se factureaza?

ms f mult
am incercat si prin internet explorer si primesc urmatorul mesaj...(specific ca semnatura digitala este buna am vb cu cei de la certsign)

Acces interzis


Acest mesaj de eroare este generat de unul din urmatoarele motive:
- Nu sunteti logat pe portalul ANAF deoarece certificatul digital nu a putut fi verificat. Pentru autentificare, accesati link-ul.
- Sunteti autentificat pe portalul ANAF, dar nu aveti permisiunile potrivite pentru a accesa aceasta aplicatie.


Pentru asistenta tehnica, transmiteti un email la adresa admin.portal@mfinante.ro cu urmatoarele informatii:
- documentul de confirmare pe care l-ati folosit la inrolarea pe portalul ANAF
- capturile de ecran (printscreen) cu pasii pe care i-ati urmat pana la obtinerea mesajului de eroare.


Pentru vizualizarea spatiului public, accesati link-ul.

multumesc mult
Buna ziua,

am completat declaratia 318 privind rambursarea tva-ului din statul membru. Pentru a vedea starea declaratiei trebuie sa ne logam pe site-ul anaf cu semnatura electronica. Apare o eroare cum ca nu am fi autentificati pe site. Stiti careva din experienta ca anume trebuie facut? ce declaratie trebuie depusa? Din pacate la asistenta contribuabili nu a stiut nimeni sa imi ofere un raspuns concret. O persoana din cadrul anafa zicea ca trebuie depus o decl 150 special pt decl 318.... ciudat... Sau trebuie 152 ?...

multumesc mult! sper sa stie cineva

Răspuns la discuția Cont 542 bilant
multumesc f mult!
Răspuns la discuția Cont 542 bilant
ma gandeam la contul 462 nu 461. Am citit si eu in 3055 cu privire la utilizarea conturilor 461 si 4282 .... utilizarea contului 462 este gresita oare in acest caz? cazul diurnelor?

ms f mult
Discuție Cont 542 bilant
Buna ziua,

intrebarea mea este daca diurnele inregistrate in 542 si ne acordate pana la data bilantului se inregistreaza in 461 sau 4281....

multumesc f mult