avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate lami

Activitate lami

Sunt nascuta in data de 07.11.1960. Din anul 2003 sunt pensionata medical, avand o vechime in munca de 22 ani, 3 luini si 28 zile. Din anul ivirii invaliditatii de munca, adica din 2003 pana in iunie 2017 am fost incadrata cu gradul II de invaliditate, Conf. deciziei din 26.02.2016 avem o pensie de 618 lei , si un nr. de puncte realizate de 21.24200, iar puntaj mediu de 0,70807. In luna iunie 2017 am fost incadrata in gradul III de invaliditate, iar conf. deciziei din luna 1.09.2017 pensia s-a micsorat la 514 lei , cu un numar total puncte realizate de 16.38070 si un punctaj mediu anual de 0,51323. In data de 28.06.2018 , mi-am recapatat gradul 2 avut anterior ( am avut gradul III doar un an de zile, asa a considerat o doamna doctor de la INEMRCM care m-a consultat la genunchi dar eu aveam grave probleme cu inima, asta e o alta poveste.... pe care la momentul respectiv nu am contestat-o si imi asum) . Prin Decizia din 13.07.2018 pensia mea de asigurari sociale este de 565 lei , cu un nr. total de puncte realizate de 16.38070 si punctaj mediu anual de 51.323 . Ma intereseaza daca recalcularea pensiei a fost facuta corect sau nu. Nu sunt lamurita referitor la punctajul mediu anual si punctele realizate. De ce pensia nu a revenit la suma pe care am avut-o inainte, atunci cand aveam gradul 2.
Sunt nascuta in data de 07.11.1960. Din anul 2003 sunt pensionata medical, avand o vechime in munca de 22 ani, 3 luini si 28 zile. Din anul ivirii invaliditatii de munca, adica din 2003 pana in iunie 2017 am fost incadrata cu gradul II de invaliditate, Conf. deciziei din 26.02.2016 avem o pensie de 618 lei , si un nr. de puncte realizate de 21.24200, iar puntaj mediu de 0,70807. In luna iunie 2017 am fost incadrata in gradul III de invaliditate, iar conf. deciziei din luna 1.09.2017 pensia s-a micsorat la 514 lei , cu un numar total puncte realizate de 16.38070 si un punctaj mediu anual de 0,51323. In data de 28.06.2018 , mi-am recapatat gradul 2 avut anterior ( am avut gradul III doar un an de zile, asa a considerat o doamna doctor de la INEMRCM care m-a consultat la genunchi dar eu aveam grave probleme cu inima, asta e o alta poveste.... pe care la momentul respectiv nu am contestat-o si imi asum) . Prin Decizia din 13.07.2018 pensia mea de asigurari sociale este de 565 lei , cu un nr. total de puncte realizate de 16.38070 si punctaj mediu anual de 51.323 . Ma intereseaza daca recalcularea pensiei a fost facuta corect sau nu. Nu sunt lamurita referitor la punctajul mediu anual si punctele realizate. De ce pensia nu a revenit la suma pe care am avut-o inainte, atunci cand aveam gradul 2.
Răspuns la discuția Plata datoriilor celui decedat
Mmultumesc mult .
Răspuns la discuția Plata datoriilor celui decedat
Multumesc mult !
Pe scurt : M-am despartit de sotul meu in 2002 dar in 2013 cu hotarare de divort , eu revenind la numele purtat anterior . Avem un baiat de 28 ani . Baiatul a fost mereu in grija mea si el nu a contribuit cu nimic la cresterea si educarea lui. Am pastrat legatura in sensul ca ne vorbeam , ne salutam ... atat . Baiatul fiind in alta localitate se vedeu sau vorbeau destul de rar 1 , 2 ori pe an . Pe 18 ian 2016 , ex-sotul a decedat . Din mila si mai mult ptr copil, l-am ajutat platindu-i chiria esalonat ptr ca era pe punctul de evacuare , am contribuit o luna si ceva la intretinerea lui in timpul cat a stat la pat acasa si la inmormantarea lui . Eu si cu verisoara lui primara . Are foarte multe datorii de achitat , lumina taiata , chiria nu am ajuns la zi cu ea , restante la apa , impozit neplatit . In momentul de fata , eu nu mai sunt dispusa sa platesc aceste datorii , avand si eu o pensie medicala, stiu ca nu am nicio obligatie dar dilema mea este daca fiul meu va suporta consecinte si va fi nevoit sa le plateasca el . Daca ar fi realizat si el ... nu ar fi probleme .. Locuinta ex-ului nu este propietate , e cu chirie la stat . Noi nu avem nimic acolo , nu ne trebuie nimic , nu are nicio mostenire DECAT DATORII . Nu as vrea ca sa urmareasca pe fiul meu mai tarziu sa ii plateasca datoriile pe care le-a acumulat el . Ce sfaturi imi dati va rog . ( nu vreau sa detaliez cum de a ajuns in situatia asta , si nici nu e cazul , de morti , numai de bine )
Răspuns la discuția Referitor la numele dupa divort
Multumesc frumos. Raspunsul dvs imi este cel mai satisfacator . M-ati putea ajuta, orientativ , cum sa intocmesc aceasta cerere de recurs referitor la problema pe care o am ? si alte lucruri esentiale de care ar trebui sa tin cont ? Mentionez ca inca nu am primit nici o hotarare pana acum, infatisarea asa cum am mai spus a fost pe 7 ian a.c. cu acordul partilor. Multumesc ptr intelegere .
Pe 7 ian a.c am avut infatisarea la divort cu acordul partilor , scurt si la obiect astept hotararea . Am solicitat in cererea de divort revenirea la numele anterior casatoriei . Acum regret , ex-sotul nu ar fi avut nicio obiectie sa pastrez numele . Mai exista vreo posibilitate de a ramane totusi la acelasi nume ? ( in afara de a ma recasatori tot cu el - gluma proasta #-o) Multumesc .
Parintii mei cand au cumparat apartamentul imediat dupa revolutie, nu a fost trecut pe act decat tatal meu care a decedat intre timp. Au fost casatoriti 52 de ani ,eu fiind singurul lor copil .In afara de taxa de succesiune mai exista alta posibilitate de a fi trecuta si mama mea propietar , deoarece intampina greutati la diferite contracte , ( ex firma de cablu , dorind schimbarea abonamentului ) .Multumesc .
Intrucat apartamentul in care locuiesc, dobandit de catre parintii mei dar inregistrat doar pe numele tatalui si in baza contractului acestuia s-a intocmit un contract de servicii cu firma RDS&RCS , in momentul de fata , datorita faptului ca tatal meu a decedat in urma cu 2 ani nu pot achizitiona un alt pachet de servicii , mama mea nefiind trecuta in contractul de propietate si nici eu , solicitandu-ni -se de catre firma respectiva taxa de succesiune. M-ar interesa daca exista posibilitatea ca mama mea fiind sotia tatalui meu de peste 50 de ani mai poate fi trecuta pe actul de propietate ,neavand banii necesari ptr taxa de succesiune , eu si mama mea fiind singurii mostenitori, locuim la aceeasi adresa si tacit toate platile au fost preluate de mama mea la toate utilitatile de la decesul tatalui meu
Va multumesc
M-ar interesa un model de actiune de divort ( chiar punctat ) si calea cea mai putin costisitoare . Mizez pe lucuditatea partenerului ca va fi de comun acord.
Mentionez ca suntem separati de 10 si nu exista copii minori sau partaj de efectuat
Multumesc