avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate lilicu

Activitate lilicu

o amenda penala data in 2014 nu a fost achitata si apare in cazierul judiciar. Cum se poate sterge din cazier si ce consecinte pot aparea acum, dupa aproape 10ani datorita faptului ca nu a fost achitata iar acum e prescrisa ?
Răspuns la discuția ONG inregistrat in scop TVA
ONG s-a inregistrat la cerere ca platitoare de TVA anterior achizitiilor/serviciilor. Dar , serviciile sunt aferente activitatii non profit nu economice. Se plateste sau nu tva, se aplica taxarea inversa ??Se declara in 300 sau numai in 390??Multumesc
Se achizitioneaza servicii in UE pentru activitate ong( legate de participarea la competitii sportive -raliu) , pe facturi este mentionat taxare inversa, cod valid . Ce obligatii declarative are ong-ul referitor la tva?
Am facut o contestatie la o licitatie publica si am depus o cautiune. Contestatia nu a fost rezolvata de CCSC si s-a trimis la Tribunal/Curte de apel. Noi nu mai dorim sa continuam contestarea . Dorim sa ne recuperam cautiunea depusa. Ce trebuie facut? Unde gasim ceva modele de cereri ? Multumesc
O persoana fizica inregistrata in scopuri de tva a vandut in perioada iulie -decembrie 2017 cateva apartamente care erau finalizate inca din iunie, deci in perioada iulie-dec are numai venituri. Pentru vanzari a platit taxa de 3% la notar. Ce impozite si contributii la pensie , samnatate are de achitat in acest an aferente vanzarilor din 2017. Se face mentiunea ca acestea nu sunt singurele venituri ,este angajat si a luat si dividende . multumesc
Pot fi considerate ca venituri neimpozabile veniturile incasate de un ong care inchiriaza un bun obtinut prin contract de inchiriere sau comodat de la o persoana fizica?
Cum se dovedeste efectuarea de demonstratii sportive efectuate de o asociatie in cadrul federatie din care face parte?
Banii incasati de la federatie pentru ca asociatia sa organizeze evenimentele federatie pot fi considerati ca venituri neimpozabile ?
Discuție Firma lichidata
O firma radiata la ONRC in februarie 2018 mai depune bilant contabil la 31.12.2017?
Precizez ca a fost vorba de lichidare voluntara, s-a depus bilant de inchidere la febr 2018, s-a depus si 010 la finante.
Discuție Firma inactiva
Firma a fost suspendata la ONRC pe o perioada de 3ani -2009-2012 si face reactivarea la ONRC numai in oct 2017. Nu a solicitat regim derogatoriu de la ANAF. Depune toate declaratiile ,bilanturile inclusiv declaratia 010 de modificare a vectorului fiscala in martie 2017 cand are angajati. Declara si plateste toate taxele la zi.
In decembrie intamplator, afla ca este INACTIVA din septembrie 2016.
La ANAF se solicita declaratie de activare dar numai din 2018.
Ce se poate face pentru anularea actului emis de ANAF pe care NU l-am primit, care a fost emis la 4ani de la finalizarea perioadei DETERMINATE de 3 ani de suspendare la ONRC, nu a fost comunicata starea firmei nici macar cand am depus 010 sau cand am deschis cont in trezorerie.Ce se poate face in acest caz? Multumesc
Ce se anexeaza in forma scanata la bilantul ong la 31.12.2015
Este necesar si raport de cenzor, declaratie presedinte, etc
multumesc
Care este limita maxima deductibila pentru constituirea unui provizion clienti neincasati in cazul in care clientul intra in insolventa si creditorul se inscrie / sau nu se inscrie la masa credala? multumesc