avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 458 soluții astăzi
Forum Activitate sory29

Activitate sory29

Discuție amenda radar
am fost surprins de camerele video fixe pe dn1 circuland cu 82 km la ora,m-i s-a trimis un formular acasa prin care am fost informat de acest lucru si mi se spune ca sa trimit datele conducatorului auto,adica eu,masina nu e pe numele meu e pe al unei nepoate.intrebarea e daca mai au dreptul cei cu camere fixe sa mai amendeze aceste contraventii si de ce nu trimit si poza daca tot trimit instiintarea(spun ca poza numai la solicitarea instantei)adica sa te duci prin tribunal ca sa te lamuresti daca ai comis vreo contraventie sau nu!si daca trimit datele o sa primesc un proces verbal de contaventie o amenda pe care sa o contest in instanta?
daca a-ti baut numai doua beri nu are cum sa iasa peste 0.80,tinnd cont si de fizicul dvs....nu aveti decat sa asteptati rezultatul de la sange,asta binenteles daca e platit.....bafta!
ai putea sa te legi de chestia cu acel SAU dar cred ca sunt sanse minime de reusita ptr ca mai exista un articol de lege care spune ca peste 0,40 esti obligat sa dai probe biologice...ai putea merge in apararea ta pe faptul ca nu a existat intentia de a refuza probele biologice ci necunoasterea legi coroborata cu asa zisa amabilitate a politistului,recunoaste si regreta fapta in fata instantei si dupa un an poti sa-ti recapeti dreptul de a conduce....bafta!
penru ghermamihi...faptul ca nu ai stiut ca esti obligat sa te prezinti la recoltarea probelor de sange nu te absolva de vina.....tocmai ai comis o infractiune de care cu parere de rau ai sa te alegi cu o pedeapsa de minim 2 ani probabil cu suspendare,permis anulat,etc.!daca mergeai la sange mai aveai o sansa in apararea ta....ideea e ca acel 0.50 in aer nici nu mai conteaza foarte mult ptr ca ai sa fi judecat pentru refuz de probe,asa ca inarmeaza-te cu rabdare, pune un avocat bun si spera la un judecator care sa aplice pedeapsa minima....!
Răspuns la discuția 0.45 in aerul expirat
in cazul tau depinde foarte mult de procuror...la recalculare,tinand cont de factorul de difuzie,cred ca are sa-ti iasa undeva in jurul 0.80....lucru pe care orice procuror i-l trateaza ca si o contraventie,deciSUP....chiar si daca ai depasi cu 0.05 peste 0.80 limita intre contrventie si infractiune este atat de mica incat nu cred ca o sa fi trimis in instanta.....singurul lucru e ca nu sti cand vine recalcularea care deobicei dureaza....la mine in urma recalcularii a venit 1 la mie.....ptr ca am spus adevarul:yes:...si da ai dreptate eu chiar am un prieten care a scapat cu 1.65-150!!!!! la recalculare 0.70....dar si fara 8000 de lei!...asta e viata!....oricum sa ne fie invatatura de minte ....fara bautura.....si sper sa-ti rezolvi treaba in mod favorabil cat mai curand!
Răspuns la discuția 0.45 in aerul expirat
da ,am fost condamnat la 8 luni cu suspendare,nu am pus avocat(am recunoscut fapta,nu am avut antecedente,alcoolemia la limita 0.90-0.75...nu avea rost sa arunc banii in vant,de a scapa nu aveam cum)...de ce am stat asa mult?...pai la fel ca si tine am gasit un nene militian care nu a vrut sa dea drumul dosarului decat upa aproape un an!!!.....restul stii cum e ...trebuie sa stai un an de la condamnarea definitiva...etc!.....un sfat...daca ajungi in instanta si nu ai mai avut antecedente recunoaste fapta,spune instantei ca vrei sa fii judecat cu probele care sunt in dosar si scapi cu o singura infatisare,avocat din oficiu si cheltuieli minime de judecata!....sper sa-ti prinda bine sfatul meu!
Răspuns la discuția 0.45 in aerul expirat
pentru anno...se pare ca nu mai poti face nimic,daca spui ca ai vb cu politistul,decat sa astepti....in general tin dosarele cam 10-12 luni apoi le inainteaza catre parchet....nu e un timp stabilit dar asta e!!!.....cat despre alex_tibi ce pot sa-ti spun.....nesansa unui politist care vrea sa demonstreze ca in momentul cand ai fost prins in trafic erai cu o alcoolemie peste limita legala....ideea e ca o sa dureze,dar sunt sanse mari sa-ti recapeti permisul...totul e sa aveti rabdare!PS.au trecut 2 ani si doua luni si...DA...am permis din nou!totul e bine cand se termina cu bine....sa auzim de bine!
la ce ai declarat la recalculare o sa se considere ca erai in ,,scadere,,cand ai fost prins,si daca spui ca au trecut 30 min pana au fost recoltate probele,tinand cont ca factorul de difuzie este cam o,15-0,20 pe ora,o sa iasa undeva la 1-1,05 la mie!acum cu chestia cu procurorul sunt cam putine sanse ,asta e meseria lor sa acuze...recalcularea,daca a fost platita de tine,poate dura intre 2 si 6 luni!
la scoala la care se face dosarul pentru redobandire este obligatoriu sa fac si sa platesc cursul de legislatie?
in primul rand e vorba de scaderea limitei de alcool de la 0.80 la 0.50 in sange nu in aerul expirat....sa scapi de dosar penal sunt sanse,depinde cat iese la sange,dar sa nu te imbeti cu apa rece(sic!)mai sunt multe persoane care decid ce se intampla in continuare,incepand de la politistul care instrumenteaza dosarul pana la procurorul de caz!