avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Activitate alexoctave

Activitate alexoctave

Buna ziua,

Am fost sfatuit sa notific oficial vecinul de sus cu privire la pagubele create de acesta prin inundare. Intrebarea mea este cum se face aceasta notificare oficiala? Este o simpla scrisoare pe care o pun in cutia lui postala? Si cum il pot actiona in instanta daca nu colaboreaza (ceea ce ste foarte probabil)? Unde se depune plangerea avnd in vedere ca locuim in Drumul Taberei? Va multumesc
Răspuns la discuția Inundat de vecinul de sus
O ultima intrebare va rog: cum sa-l notific oficial pe vecinul de sus si daca nu colaboreaza cum il actionez in instanta? Locuiesc in Drumul Tabere. Unde se depune plangerea? Informatia cu fiul doamnei ca a umblat la calorifere este doar din auzite nu este ceva oficial. De aceea sunt un pic revoltat de refuzul administartiei de a constata si emite scris rezultatul constatarii. Nu credeti ca sunt obligati sa faca acest lucru avand in vedere ca vecina este de negasit cand bat la usa? Va multumesc
Răspuns la discuția Inundat de vecinul de sus
Nu am asigurare la apartament. Iar de doamana administrator aveam nevoie tocmai pentru a confirma oficial sursa inundatiei. Eu stiu sigur ca de la vecina de sus este. Mi-a confirmat presedintele. Fiul dansei a desfacut caloriferul cu cateva zile inainte de a da drumul la caldura si nu l-a montat bine la loc sau nu l-a mai montat deloc. Unde pot merge sa depun plangere si cum pot demonstra eu ca este de la vecina de sus atata timp cat nimeni din administartie nu se baga. Dansii stiu doar sa ceara bani de la locatari cand este nevoie dar cand vine vorba de obligatii nu se baga.
Buna seara,

Am fost inundat de vecina de sus care este o persoana foarte recalcitranta. Inundatia a fost asa de severa incat parchetul tot din dormitor a fost acoperit cu 1-2 cm de apa iar de pereti nu mai vorbesc, atat in baie cat si pe hol. La sugestia domnului presedinte am luat legatura cu administratora, ca impreuna sa mergem la usa doamnei sa discutam ce putem face. Initial doamna administartor a acceptat ca apoi sa nu mai vina deloc la intalnirea prestabilita motivand ca are alta treaba si ca oricum nu este de datoria ei sa intervina. Domnul presedinte nici nu vrea sa auda. Am mers singur la usa doamnei care m-a inundat dar nu raspunde. Peretii sunt plini de mucegai, parchetul miroase urat. Categoric trebuie sa repar stricaciunea ca nu se poate locui asa. Intrebarea mea este ce pot face in aceasta situatie? Unde ma pot adresa? Eu speram la o intelegere amiabila tocmai de aceea am apelat la administratia blocului. De asemenea unde as putea gasi care sunt obligatiile presedintelui si ale administratorului unui bloc? Mai mult adminstratora blocului aproape niciodata nu este prezenta la bloc la programul afisat. Va multumesc
Buna seara,

Am o nelamurire in legatura cu un apartament detinut impreuna cu sotia in Bucuresti pe care l-am inchiriat pe baza unui contract de inchiriere si am declarat venitul la fisc asa cum prevede legea. Amandoi (eu si sotia) suntem rezidenti intr-o tara din UE, lucram legal, suntem asigurati medical in statul respectiv si suntem inscrisi amandoi la medicul de familie pe baza asigurarilor medicale care ni se opresc din salariu. Intrebarea este urmatoare: daca suntem rezidenti si asigurati intr-un stat membru al UE tot mai trebuie sa platim CASS aferent venitului ce reprezinta chiria pe apartamentul din Bucuresti? Si daca nu ce documente ar trebui sa aducem ca sa fim scutiti? Va multumim
Buna seara,

Am construit o casa in 2010 folosind beton la fundatie, stalpi si planseu de la o statie de betoane destul de mare de langa Bucuresti. Am urmat indicatiile din proiect si am cumparat betonul asa cum scria acolo. De la statia de betoane mi-au dat ca si documente, cate un aviz pentru fiecare camion pe care mi-l inmana soferul respectiv cand venea sa faca livrarea dar nu si factura. Acum am observat ca a inceput sa se exfolieze betonul de pe o terasa care este acoperita. Am mai testat cu un ciocan duritatea betonului prin diferite parti ale casei si mi s-a parut ca nu este atat de solid. Ingrijorarea mea este acum structura de rezistenta a casei in cazul in care betonul nu a avut concentratia de ciment asa cum am solicitat-o (ex B200 sau B250). Ma gandesc sa apelez la un laborator autorizat care sa testeze betonul si sa-mi confirme duritatea lui reala. In cazul in care laboratorul imi confirma temerile va rog mult sa ma indrumati ce as putea face. Va dati seama cat de grav ar fi si sunt foarte ingrijorat. Va multumesc mult
Buna seara,

Asa cum scriam cu ceva timp in urma, am avut un incident de circulatie din care m-am ales cu permisul suspendat. Voi da mai jos intamplarea de atunci:


"Va rog sa ma ajutati intr-o chestiune legata de permisul auto. Pe data de 20 decembrie 2010 am depasit pe linie continua un alt autoturism fiind vazut de un echipaj de politie ce era oprit intr-o statie peco. Au plecat in urmarirea mea, m-au depasit si m-au oprit cerandu-mi sa ma legitimez ceea ce am si facut. In urma acestora mi s-a suspendat permisul de conducere. Am facut contestatie la judecatoria de pa raza localitatii unde s-a petrecut incidentul, contestatie in urma careia mi s-a restituit permisul auto pana la solutionarea cazului pe cale judecatoreasca. Au urmat cateva procese la care m-am prezentat, iar la ultimul proces judecatoarea mi-a comunicat ca pana a doua zi se va lua o decizie. A doua zi am consultat site-ul judecatoriei de unde am aflat ca decizia se luase in defavoarea mea, acesta fiind singurul mod in care am aflat de decizia luata. Am asteptat sa mi se comunice in mod oficial rezultatul deciziei judecatoresti si implicit sa merg la politie sa predau permisul. Nu am primit nimic prin posta iar prin natura serviciului am continuat sa conduc autoturismul. Ghinionul a facut ca intre timp sa acumulez mai mult de 15 puncte de penalizare dar si de data aceasta, considerand ca am fost penalizat in mod nedrept, am refuzat sa semnez procesele verbale urmand sa fac contestatie. Acum patru zile am fost oprit din nou in trafic de un echipaj de politie din motivul ca un far nu functiona cum trebuie. Cand m-am legitimat politistul mi-a spus ca permisul meu este suspendat si ca nu mai am drept sa conduc. De asemenea mi-a spus sa merg a doua zi la politie si sa-l depun, ceea ce am si facut. Am intrebat un politist despre situatia mea si mi-a spus ca risc dosar penal iar cazul va fi judecat si va fi instrumentat de un procuror. Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac, sa angajez un avocat? La ce riscuri ma supun? Va multumesc."


Dupa aceasta intamplare am urmat sfatul primit pe acest site (va multumesc pe aceasta cale celor ce mi-au raspuns solicitarii mele) si am mers la un avocat care sa ma reprezinte in toata incurcatura din care riscam sa ma aleg cu dosar penal si de aici cu cine stie ce. Politia a deschis dosar penal si l-a inaintat unui procuror. Pana la solutionarea cazului avocatul m-a sfatuit sa merg la politie si sa solicit restituirea permisului auto. Dupa mai mult timp, am fost chemat de procuror sa raspund catorva intrebari si dupa cateva luni am primit un raspuns oficial din partea acestuia ca nu dispune inceperea urmaririi penale impotriva mea dar trebuie sa platesc o amenda administrativa de 1000 RON. Am crezut ca aici s-a terminat totul si am mers si am platit amenda. Dar ieri 25.04.2012 bate la usa mea politistul care m-.a oprit in trafic in 2011 cand nu am avut permisul la mine si care a verificat prin statie si mi-a spus ca permisul meu era suspendat. L-am intrebat ce doreste si mi-a spus ca trebuie sa merg la politie sa depun permisul din nou. Am mers, l-am depus fara sa-mi dea nici un proces verbal in care sa scrie motivul retinerii permisului, dar mi-au dat in schimb o dovada pe care scrie dp art 86/2. Am mers la avocat si i-am spus ce s-a intamplat iar el m-a sfatuit sa merg sa depun o cerere la polite prin care solicitam domnului comandant restituirea permisului pe seama unei erori de procedura (articolul invocat de dansii pe dovada neavand nici o legatura cu situatia mea si oricum nu ar avea acest drept atata timp cat procurorul nu a dispus suspendarea permisului). Asta am si facut. La politie am primit in schimb sfaturi "prietenoase" de la cei de acolo ca nu este bine ce fac,sa nu ma joc ca ma bag singur in bucluc, ca domnul comandant va deschide proces civil de calomnie impotriva mea ca il acuz ca nu stie sa-si faca meseria (numai tampenii fara logica deoarece era o simpla cerere fara sa acuz pe nimeni de nimic). Nu am tinut cont de sfaturile lor si am depus cererea.Astazi 26.04.2012 am mers din nou sa vad daca cerea a fost inaintata si intamplator m-am intalnit cu politistul care mi-a batut la usa ieri, care stia de cerere si la fel ca si colegii lui mi-a data celeasi sfaturi adaugand ca nu este bine sa-l supar pe domnul comandant (pe moment am avut senzatia unui film western in care il identificam pe domnul comandant cu seriful cel rau care poate face uz de pistol cand vrea el si nu cu un reprezentant al politiei din anul 2012 la care am depus o simpla cerere si la care, daca nu am dreptate, la fel de civilizat mi se poate raspunde cu explicatiile si aricolele de lege potrivte cazulu meu) . Avocatul meu spune categoric ca asa cum am procedat la sfatul sau este sigur de izbanda, si ca politia nu ar fi trebuit sa mai imi retina permisul atata timp cat procurorul care s-a ocupat de caz a dispus decat plata unei amenzi administrative si atat. Tot el spune ca daca politia nu imi va restitui permisul imi garanteaza reusita daca ma va reprezenta in instanta impotriva abuzului politiei si chiar plata unor daune morale de pana la 10000 RON. El isi justifica convingerea prin invocarea unui articol de catre politie pe dovada primita care nu are nici o legatura cu cazul meu si prin lipsa unui proces verbal atunci cand mi-au retinut permisul. Sunt foarte confuz si nu stiu ce sa fac. Iau in serios si sfaturile politistilor de teama sa nu intru in cine stie ce belea. Avocatul insista ca nu are de ce sa-mi fie teama. Va rog mult spuneti-mi ce sa fac. Va multumesc.



Buna ziua. Intentionez sa merg in UK cu masina personala dacia logan si sa locuiesc o perioada de cel putin un an acolo. Am auzit din diverse surse ca s-a intamplat ca romani stabiliti temporar acolo, folosind autoturisme personale inmatriculate in Romania ca acestia sa fie opriti in trafic de politie si sa li se confiste autoturismul sub pretextul ca asigurarea romaneasca nu este valabila acolo sau ca nu au dreptul sa conduca pe teritoriul UK un autoturism inmatriculat in alt stat mai mult de cateva luni (doua sau trei luni). Din aceleasi surse am aflat ca respectivii romani care au avut un astfel de ghinion au trebuit sa apeleze la un avocat pentru a-si recupera autoturismul astfel confiscat, cheltuind cateva mii de lire si asteptand cateva luni decizia judecatoreasca pana sa-si recupereze autoturismul. Va rog sa ma ajutati cu cateva informatii cu privire la acest aspect, daca exista un acord incheiat intre tara noastra si Marea Britanie cu privire la circulatia rutiera a autoturismelor inmatriculate in Romania pe teritoriul Marii Britanii, daca exista o perioada maxima in care poti conduce un autoturism inmatriculat in Romania pe teritoriul UK si daca da cat este aceasta. Va multumesc.
Discuție batrana chinuit
Buna ziua.

Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu o biata femeie batrana fara ajutor. Este vorba despre o matusa in varsta de 90 de ani care acum cativa ani, fara se ne consulte si pe noi, persoanele mai tinere, a facut o conventie cu o alta femeie mai tanara din sat (noi banuim ca i-a facut acte de donatie sau de vanzare -cumparare dar nu am vazut nici un act deoarece totul s-a petrecut fara stirea noastra) lasindu-i acesteia tot ce avea (casa si pamant) cu conditia ca aceasta sa aiba grija de ea pana moare. De asemena, aceasta din urma primeste si pensia batranei, cu acelasi scop, de a o cheltui in folosul matusei noastre. Cu toate ca aveam oarecum dubii asupra bunei credinte a acelei femei cu care batrana a incheiat aceasta conventie (conventie care asa cum am mentionat mai sus nimeni nu stie de ce natura este) ne-am bucurat totusi ca cineva va avea grija de ea pana la moarte avand in vedere ca toate rudele apropiate ei care ar fi putut sa o ajute, inclusiv noi, suntem destul de departe de ea . Toate bune pana cand am mers in vizita pe la ea, si am observat conditiile precare in care batrana traieste: nu i se da sa manace, este incuiata continuu intr-o camera si legata de pat, miros puternic de urina, imbracata foarte gros desi afara era caldura sufocanta. Cand am plecat am intrebat si vecinii despre situatia ei si ne-au confirmat banuielile: femeia care o "ingrijeste" nu o face nici pe departe cum ar trebui sa fie ingrijit un batran, ci doar din inertia faptului ca va mosteni tot dupa moartea batranei, fara sa conteze mizeria in care aceasta traieste. Nu va scriu din dorinta de a recupera ceva din ceea ce batrana a lasat acestei femei (chiar nu doresc nimic ba mai mult m-am bucurat avand in vedere ca suntem departe de ea ca a gasit pe cineva sa aiba grija de ea si chiar mi se pare echitabil ca persoana respectiva sa primeasca ceva in schimbul serviciilor decente de ingrijire) ci din dorinta de a ajuta biata batrana sa-si traiasca ultimele clipe in conditii decente si nu asa cum am mentionat mai sus. Va rog sa imi spuneti daca mai exista vreo cale de a o ajuta, daca exista undeva (la primaria din sat de exemplu) un serviciu social care sa mearga si sa constate cele spune de mine mai sus si de aici sa se ia masuri in favoarea ei. Va multumesc.
Răspuns la discuția Permis anulat?
Am primit posta o hartiuta prin care mi se cerea sa merg la posta si sa ridic ceva dar niciodata nu am reusit din cauza programului prelungit la care sunt nevoit sa lucrez posta fiind inchisa la ora la care termin eu. Probabil era instiinatrea de la politie cu privire la punctele acumulate. In acelasi timp mi s-a oferit oportunitatea de a lucra in strainatate. Am posibilitatea de a parasi tara in aceste circumstante? Si daca da se poate solutiona cazul in lipsa mea. Va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns la intrebarile de mai sus si cu un sfat. Va multumesc.