avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 544 soluții astăzi
Forum Activitate moni.s

Activitate moni.s

Trebuie sa restituie banii pe care i-au incasat pana acum, dar nu sunt obligati sa scoata taxa, ci trebuie sa o faca cunoscuta clientilor.. asa ca te notifica si daca nu mai vrei sa continui abonamentul il reziliezi, altfel platesti in continuare.
Pai atunci ar trebui sa platesti doar cei 200 de ron plus serviciile de care ai beneficiat gratuit sau la promotie..asadar e posibil ca suma sa ajunga la 165 EUR..citeste cu atentie contractul.
Pai in acea anexa se specifica faptul ca se modifica tarifele? Si esti sigur ca internetul mobil se da gratuit? Din cate stiu decat la unele pachete iti ofera acest lucru... Nu inteleg de ce nu se citesc contractele si anexele pe care trebuie sa le semnam #-o.
De acord cu tine Constantin...de fapt asa sunt toate legile in Romania..mereu gasesti o portita de iesire daca stii unde sa o cauti.. asadar operatorii se bazeaza pe asta, iar in cazul de fata tot clientul iese in pierdere.
Asadar trebuie sa stai sa iti consumi cativa nervi si sa platesti cateva telefoane sa se rezolve problemele la unii operatori de telefonie fixa. Sunt curioasa care va fi reactia lor cand vor vedea ca numarul de clienti incepe sa scada incetul cu incetul.
Răspuns la discuția reziliere contract de internet
Legea se aplica retroactiv, asa ca nu te lasa pacalit de ei. Demonstreaza-le cu textul din lege ca nu au dreptate si ANPC-ul te poate ajuta daca nu ajungi la o intelegere cu ei pe cale amiabila.
Răspuns la discuția legea clauzelor abuzive
Asa cu a spus si Elena nu au dreptul sa va ceara taxe de reziliere. Faceti o notificare de reziliere, luati numar de inregistrare si in cazul in care nu se rezolva pe cale amiabila apelati la ANPC.
Răspuns la discuția contract telefonie mobila
Nu ti se solicita o taxa de reziliere. Este impropriu spus deoarece nu este o suma fixa. In lege se specifica clar urmatorul lucru: "Se considera abuzive numai taxele de reziliere fara justificare economica, impuse de operatorul economic pentru a tine consumatorul captiv. Nu sunt abuzive acele clauze care prevad returnarea contravalorii unor beneficii acordate consumatorului la semnarea contractului, daca valoarea acestor beneficii este cuantificabila si echitabila prin raportarea la produse sau servicii similare de pe piata. " (sursa: [ link extern ] ).
Răspuns la discuția Vanzare conditionata?
Cristi nu trebuie sa vii pe acest forum si sa fii ironic. Pur si simplu ti-am prezentat situatia care este in Romania in momentul de fata. Iar de aici pana la a ma incadra intr-o anumita categorie e drum lung, asa ca zic sa iti pastrezi comentariile pentru tine.

Daca nu vrei sa iti privesti global afacerea si pui accentul pe banii pe care i-ai investit vei ramane la acelasi stadiu. Si scuza-ma nu cred ca am gresit cand am spus ca afacerea ta nu e de mare amploare (40 000 de EUR nu e o suma exceptionala).
Răspuns la discuția nerespectare contract
Depinde cum e specificat in contract si daca exista o clauza prin care sa se precizeze acest lucru. Daca nu exista ii poti da in judecata sau poti face plangere la ANPC. Asa ca citeste contractul si vei elucida misterul.