avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate aisha10

Activitate aisha10

Multumesc pentru adrese!O seara placuta!
Multumesc pentru informatii!
Daca exista posibilitatea sa fac transcrierea actului de casatorie în România este foarte bine,însa trebuie sa fiu sigura deoarece nu mai am mult timp la dispozitie pentru a "ma misca"aqici,în Elvetia.
Din câte am citit pe site-ul ambasadei Romnâniei la Berna,transcrierea se poate face si în România!Nu-i asa?
Multumesc pentru raspuns!Întrebarea mea este daca am nevoie de derogare sau alte documente eliberate aici,în Elvetia!Nu doresc sa plec si sa ma trezesc ca nu am tot ce-mi trebuie,fiind obligata sa ma întorc...
cineva îmi "spune"ca am nevoie de derogare emisa de ambasada României din Elvetia,pentru ca aceasta din urma nu face parte din UE...
Oare cine poate sa-mi dea un sfat?
Locuiesc în Elvetia,unde sunt casatorita cu un cetatean elvetian.
Doresc sa vin în România pentru a-mi schimba cartea de identitate si pasaportul,însa nu stiu daca am nevoie de acte emise aici,în Elvetia.Unii spun ca am nevoie de o derogare emisa de ambasada româna din Elvetia,altii ca nu am nevoie decât de certificatul de casatorie...!
Oare care este adevarul?Cine ma poate ajuta?B-)
Discuție apostilare...
Pentru apostilare certificat de casatorie si decizie de divort,poate merge avocatul meu la prefectura pentru a pune apostila?Avocatul are nevoie de împuternicire scrisa?Acest aspect ma intereseaza,având în vedere ca apostila se pune într-un alt judet,destul de departe,si nu am nici-o ruda apropiata care sa se ocupe...
Mentionez ca eu nu sunt în tara,si am nevoie de aceste acte.
Multumesc de raspuns!
Am si eu o intrebare,destul de frecventa pe aici...
Am hotararea judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila,in care se specifica ramanerea minorilor in grija mea.Fostul sot nu a cerut vizita la copii si nu este mentionat acest lucru...Doresc sa ies din tara cu copiii,acestia fiind inscrisi la scoala in tara in care dorim sa mergem(acolo a inceput,deja,scoala).
Ce probleme pot avea la frontiera romana,respectiv la cea ungara sau alta...?
Imi trebuie hotararea in original si copie legalizata?
Mentionez ca nu mi-am schimbat numele,nu am revenit la numele anterior,neavand timp(copiii trebuie sa mearga cat mai repede la scoala).Pot sa am probleme din aceasta cauza?Actele sunt in regula,dar cu numele vechi...
Multumesc pentru raspuns...B-)
Buna seara!
Am si eu o intrebare!
Cu o hotarare judecatoreasca in urma unui divort,se specifica plata pensiei de intretinere de catre tata.De la ce data(incepand din care luna)acesta e obligat la plata...?
Mentionez ca suntem in perioada de 30 de zile,in care se poate face apel(pana la sfarsitul lunii august).
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția hotarare judecatoreasca...
=D>Buna seara!Inteleg ceea ce imi "spuneti",insa mai multe persoane,inclusiv avocatul meu,spun ca se poate iesi fara acordul celuilalt parinte(facut la notar),atata timp cat ai o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila.
Nici nu stiu ce sa mai cred!
O seara frumoasa!
Multumesc pentru mesaj!:">
Răspuns la discuția hotarare judecatoreasca...
Spuneti-mi,va rog,daca hotararea definitiva si irevocabila este valabila si pentru iesirea din tara(in vacanta)cu copiii mei(minori).Multumesc!
Răspuns la discuția hotarare judecatoreasca...
Multumesc mult!
Revin maine cu noi intrebari!Noapte buna!