avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate miha29ela

Activitate miha29ela

Răspuns la discuția recuperare bani
Cred ca nu m-am facut inteleasa. Eu le-am explicat ca nu mai este nevoie sa mai fac acest modul in cadrul fac. intrucat sunt deja absolventa de lic. ped. + CUI , dar dumnealor nu au vrut sa auda si ne-au obligat sa achitam taxa. Asadar, in ce conditii se mai pot recupera acei bani, intrucat eu consider ca s-a facut un abuz?
Răspuns la discuția recuperare bani
Legea a aparut in octombrie, dupa ce am fost inscrisi si obligati sa platim taxa.
Discuție recuperare bani
Conform OUG 387/2009 absolventii lic. pedagogice sau de colegii universitare pedagogice nu mai sunt obligati sa parcurga modulul psihopedagogic in facultate, recunoscandu-li-se acest drept prin ac. ord. Or eu, am fost obligata sa achit anul trecut taxa pe un an de zile la facultate, cu toate ca le-am explicat acest lucru, mai ales ca si lucrez in invatamant, am gradul II si absolventa atat de lic pedag. cat si de CUI. (sunt la continuare de studii la Litere iar examenele aferente modulului mi-au fost echivalate prin diploma de Colegiu).
Imi mai pot recupera acesti bani sau "ce a papat lupul e bun papat"?X-(
Răspuns la discuția pasi iesire din coproprietate
In urma unei sentinte civile s-a stabilit ca beciul de sub locuintele noastre este in folosinta comuna
- proprietarul beciului e primaria, noi platim chirie
- in beci nu exista tevi, conducte, doar spatiu depozitare
- vecinul meu a facut singur demersurile pt obtinerea certif de urbanism, autorizatie pentru trapa beci din locuinta sa
-noi am aflat de acest lucru prin "scurgerea" de informatii de la primarie, nicidecum oficial cum mi s-ar parea firesc
-e nevoie de aceasta iesire din coproprietate la notar sau prin instanta in acest caz? Vad ca el face de unul singur, noi nu am fost intrebati nimic de nimeni
- aceasta lucrare nu afecteaza structura de rezistenta?
Care sunt acesti pasi ce trebuie urmati pt iesirea din coproprietate, in cazul beciurilor?
Răspuns la discuția acordul vecinului
Am uitat sa mentionez ca acest beci e al Primariei, platim chirie pe el, cota parte, chiar daca se afla sub constructiile noastre pe care suntem proprietari.
Vecinul meu, coproprietar al aceluiasi imobil, a obtinut certif. de urbanism pentru trapa beci din locuinta proprie, beci aflat in folosinta comuna cu mine, urmand sa faca demersurile pentru autorizatie. Va trebui sa faca zid pentru despartirea partilor din beci. Dat fiind faptul ca m-am lovit de "amabilitatea" celor din primarie pentru a afla nr certif de urbanism si daca i s-a emis autorizatie, pot cere acest lucru in baza L544/2001? Are nevoie acest vecin si de acordul meu pentru efectuarea acestei modificari, dat fiind faptul ca sunt direct implicat? Beciul, ca si cladirea, sunt vechi, din 1920; e nevoie si de o expertiza a INSP. DE CONSTR., pentru a se vedea daca nu cumva afecteaza structura de rezistenta a imobilului
Vecinul meu, coproprietar al aceluiasi imobil, a obtinut certif. de urbanism pentru trapa beci din locuinta proprie, beci aflat in folosinta comuna cu mine, urmand sa faca demersurile pentru autorizatie. Va trebui sa faca zid pentru despartirea partilor din beci. Dat fiind faptul ca m-am lovit de "amabilitatea" celor din primarie pentru a afla nr certif de urbanism si daca i s-a emis autorizatie, pot cere acest lucru in baza L544/2001? Are nevoie acest vecin si de acordul meu pentru efectuarea acestei modificari, dat fiind faptul ca sunt direct implicat? Beciul, ca si cladirea, sunt vechi, din 1920; e nevoie si de o expertiza a INSP. DE CONSTR., pentru a se vedea daca nu cumva afecteaza structura de rezistenta a imobilului?
1)Da, aceasta extindere viza beciul.
2) Mi se pare absurd faptul ca acest acord nu conteaza, la o adica imi poate darama si casa daca vrea sa intre pe unde a fost intrarea, nu-i asa? (nicidecum atitudinea vecinului)
3)Beciul apartine primariei, chiar daca predecesorii mei ca proprietari si inclusiv eu am platit si platim impozit pe acest beci (toata suprafata)
4)mai bine de 30 de ani au folosit beciul doar proprietarii dinaintea mea, acum eu, ei fiind chiriasi la stat pana in 2000
Chiar daca am acel acord notarial prin care se intelege ca al a renuntat intr-un fel la dreptul lui de folosinta????????????Mi se pare absurd!