avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Activitate Valentin_sandu1969

Activitate Valentin_sandu1969

Am nevoie de o copie legalizata a unei hotarari de divort emisa intre anii 1956-1960 (nu stiu sigur anul), problema fiind ca tribunalul unde s-a dat hotararea pastreaza arhive numai din anul 1961...DE UNDE POT SA OBTIN ACEASTA COPIE?
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția contract de munca
multumesc, stiam...acesta este raspunsul tip pe care il da inclusiv cei de la ITM cand iti da raspunsul in urma sesizarii facute...
PROBLEMA E CA ANGAJATORUL ISI VEDE MAI DEPARTE DE TEPUIT, IAR ANGAJATUL ESTE IN CONTINUARE TEPUIT IAR SI IAR SI TOT ASA.
Daca v-asi spune ca ITM ul isi ia linistit spaga, da o amenda minima si...pleaca iar angajatul isi pierde locul de munca (pentru ca intamplator o pasarica i-a soptit patronului ca a facut reclamatie la ITM,) nu-i asa ca ma bagati la belea???
Buna ziua,
Am fost la ITM sa ma interesez in ce pozitie ma aflu d.p.d.v. al contractului de munca, iar doamna de la ghiseu mi-a spus ca figurez cu 2 (doua) contracte cu norma intreaga - unul incepand cu luna iunie la o firma iar cel de al doilea in cepand cu luna august la alta firma- mentionez ca ambele firme sunt sub aceiasi administratie.
Intrebarea mea este urmatoarea: Se poate sa fi angajat la 2 firme in acelasi timp cu norma intreaga, sa nu primesti salariu de la nici una (are sa-mi plateasca salariul pe 2 luni-sept. si oct.-) , si cand m-am dus la cassj m-i s-a spus ca figurez angajat la 2 firme dar nu se vede sa-mi fi platit la asigurarile de sanatate nici una...iar institutiile statului sa nu se autosesizeze??? :(
Discuție salariu restant
buna ziua
domnilor, se mai poate munci in romania legal, sa primesti salariul la timp, sa t-i se plateasca toate drepturile s.a.m.d?
ce se intampla:
-lucrez la o firma de paza din bucuresti si nu m-i sa platit salariul decat pe jumatate mativatia fiind ca nu au platit beneficiarii
mai mult...am colegi care au cerut adev. de salariat si au verificato la ITM...si l-i s-a spus ca firma nu exista...
mai vegheaza cineva la bunul mars al treburilor in tara asta?
o sa-mi spuneti sa dau in judecata firma...am mai facuto si cu alte firme si am picat de prost
CE SA MAI FAC SA POT SI EU SA MUNCESC LEGAL SI SA MA BUCUR DE RODUL MUNCII MELE?X-(
Buna ziua,
am si eu o intrebare...

Mama mea a iesit la pensie si primeste o pensie in calculul careia nu i-au fost bagate sporurile de toxicitate(unde a fost cazul), sporui de noapte s.a. ....
In acest sens s-a chinuit vreo 4 ani sa adune adeverinte de pe unde a lucrat si le-a adus la casa de pensii insotite de cererea aferenta pentru ca sa i se recalculeze pensia si sa i se plateasca retroactiv drepturile banesti restante...
Problema este ca din luna martie a acestui an a depus cererea si de cate ori se duce la casa de pensii sa se intereseze cand o sa i se actualizeze pensia i se raspunde in doi peri ca..." ce se grabeste ca ei sunt doar 3 functionari si nu au cand sa l-e faca pe toate..." --oare in 8 luni nu aveau timp sa reactualizeze o pensie, ca doar Targovistea este un oras relativ mic si nu toti pensionarii au de recalculat pensia ?!
Intrebarea mea este: exista stipulat prin vreo lege un timp limita de solutionare a unei astfel de cerere?
Unde asi putea sa fac o reclamatie?
#-o
1)la i.t.m.-ul din localitatea de resedinta a firmei
2)nu o sa se gaseasca pontaje care sa ateste ca lucrati mai mult, iar i.t.m.-ul nu face ancheta si va trebui sa actionati firma in instanta si sa dovediti cele reclamate
3) il paste pe patron cateva sute de milioane vechi...
P.S. eu sunt patit de 2 ori si n am fakut nimic...traim in tara lui papura voda dar merita incercat macar sa tragem un semnal de alarma...
Răspuns la discuția se respecta codul muncii???
bun...atunci puteam sa cer orice ca m i se si dadea nu?
Atunci art.78 din CM de ce spune ca 'INSTANTA OBLIGA PE ANGAJATOR', ca sa ii aduc eu aminte instantei de acest articol sau instanta sa aplice legea indiferent cum este facuta cererea?!
Răspuns la discuția se respecta codul muncii???
multumesc, orikum am de gand sa fac recurs...multumesc inca o data :)
Răspuns la discuția se respecta codul muncii???
va multumesc ptr raspunsuri si va urez ca in noul an sa aveti numai realizari si sa ne citim sanatosi!
......
Eu am cerut instantei prin VIU GRAI sa m i se plateasca salariile aferente lunilor pana la solutionarea litigiului dar nu s a consemnat...ce e de facut?
Răspuns la discuția se respecta codul muncii???
Am cerut sa m i se plateasca salariile aferente lunilor de cand am fost suspendat pana la solutionarea litigiului (aprox. 7 luni) si plata unor despagubiri morale...nu am specificat suma si reabilitarea in REVISAL si m i s a admis numai reabilitarea in REVISAL