avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 364 soluții astăzi
Forum Activitate teodora27

Activitate teodora27

Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Speta mea este urmatoarea:
Casatorie de 20 ani, 2 copii minori.
Sotul care inseala nu vrea sa plece din apartament, nu vrea sa discute situatia, nu vrea divort amiabil. Nu pot inainta acum divort pentru ca vreau sa protejez copiii pentru ca pe unul din ei il asteapta niste examene importante.
Cum as putea sa obtin un ordin de restrictie al sotului pe tema hartuirii psihice la care ma supune de o buna perioada de timp, scutindu-mi in acelasi timp, copiii de mizeria unui incident zgomotos?
Multumesc frumos.
Buna ziua,
Lucrez in resurse umane si am citi zilele acetea un articol in care se spunea ca daca un salariat are incheiat un contract pe durata determinata pentru a-l putea trece la un contract pe durata nedeterminata trebuie neaparat sa-l incetez pe cel cu durata determinata la expirarea acestuia si sa-i inchei alt contract pe durata nedeterminata. Motivul era ca in clauzele care pot fi modificate prin act aditional din Codul Muncii nu se afla si tipul contractului ( adica din determinat in nedeterminat). Mentionez ca ani la rand dupa 2003 am depus acte aditionale de modificare a duratei contractului individual de munca din determinata in nedeterminata la ITM care a operat in carnetele de munca ale salariatilor. Acum de ce nu se mai aplica acest lucru? Va rog sa-mi spuneti care ar fi variante corecta si legala. Va multumescfrumos.
Buna seara,

Am o intrebare: in cadrul unei societati poate fi ales ca reprezentant al salariatilor un consilier juridic? Exista vreo incompatibilitate in acest sens?
Va multumesc!
Răspuns la discuția codul muncii lamurire va rog
Buna ziua, multumesc frumos pentru raspunsuri. Inspectorii ITM mi-au aplicat amenda pentru munca la negru ( art. 16 alin 1 din Codul Muncii) si va rog sa-mi spuneti daca pot sa cer in contestatie sa se poata transforma amenda in avertisment avand in vedere ca angajatorul transmisese deja revisalul la itm. Va doresc o zi buna tututror!!!!
Buna ziua,
Doresc sa-mi raspundeti la intrebarea urmatoare: pentru angajatorii care sunt depistati cu munca la negru inspectorii itm pot aplica avertisment?
Este vorba de urmatoarea speta: a fost incheiat contract individual in forma scrisa si a fost transmis revisal-ul la itm cu data de 07.01.2011 iar salariata a declarat ca lucreaza de pe data de 03.01.2011. Va multumesc!!!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti ce exemplar trebuie trimis spre executare silita la anaf dintr-un pv de constatatre si sanctionare a contraventiilor? Cel verde sau cel alb? Care este termenul in care trebuie trimis la anaf? Fiecare exemplar din pv trebuie semnat si stampilat de catre contravenient sau numai semnat?
Va multumesc, o zi buna sa aveti!
Buna ziua!
Sunt Elena din Galati.
Vecina de deasupra scutura in mod constant de la balcon, cu precadere in momentul cand tin geamul deschis la propriul balcon.
Mai are si gandaci.
Zgomote la toate orele.
Este o persoana cu care nu se poate discuta.
Caror institutii sa ma adresez pentru rezolvarea problemei, pentru ca nu am bani sa-mi iau o vila?
Buna ziua,
Puteti solicita si acum drepturile restante iar daca nu gasiti intelegere va puteti adresa in instanta. Cunosc persoane care au castigat in instanta aceste drepturi. Va doresc succes!
Buna ziua,
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare: in conditiile in care exista incheiat ccm la nivel de unitate, iar acesta se supune unui ccm la nivel de grup de unitati care este semnat si de catre patronat si de catre sindicatul societatii, este legal ca sindicatul sa intre in alta confederatie sindicala in cursul executarii ccm si sa ceara alte drepturi care sunt cuprinse in ccm la nivel de grup de unitati? In acest caz ce poate face patronatul care nu vrea sa semneze un alt ccm la nivel de grup de unitati? Sa negocieze alte clauze la ccm la nivel de unitate existent in conditiile in care in momentul de fata se fac negocierile anuale pentru contractul colectiv de munca existent care va inceta in 2011? Sau sa inceteze contractul colectiv de munca in derulare si sa semneze altul? Multumesc, sper ca m-am exprimat destul de coerent.