avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 438 soluții astăzi
Forum Activitate SIMION BOGDAN BACIU

Activitate SIMION BOGDAN BACIU

Buna seara, as dori câteva opinii din partea dumneavoastră cu privire la următoarea speță:

Agent de poliție încadrat în 17 .07.2015 .
În perioada următoare se organizează concurs pentru trecerea în corpul ofițerilor și se cere printre condiții și cea a calificativului de cel puțin bine la ultimele 2 evaluări anuale.

În anul 2015 nu s-au făcut deloc evaluări deoarece au fost probleme de neconstituționalitate ale unor prevederi din legea 360/2002 privind statutul polițistului.
Legea 360/202 a fost modificată prin legea 152/2016, și potrivit articolului Art. V. -

Prin derogare de la prevederile art. 26 alin. (1) din Legea nr. 360/2002 privind Statutul polițistului, cu modificările și completările ulterioare, pentru anul 2016, evaluarea de serviciu anuală se realizează pentru perioada cuprinsă între data intrării în vigoare a prezentei legi și data de 31 decembrie 2016. Evaluarea pe anul 2016 s-a făcut din 22.07.2016 până în 31.12.2016 pe o perioadă sub 6 luni inclusiv lucrate in anul pentru care se face evaluarea anuală potrivit legii 360/2002.
În 2016 am obținut calificativul potrivit evaluării care s-au făcut pentru perioada mai sus menționată.
Iar cu privire la anul 2015 tot în legea 152/2016 care modifică legea 360/2002 se prevede la art 3 Art. III. -

(1) În situația în care, prin acte normative, calificativele obținute la evaluările anuale reprezintă o condiție, iar perioada luată în calcul include anul 2015, această condiție se consideră îndeplinită.

(2) Dispozițiile alin. (1) nu se aplică în situația în care evaluarea de serviciu anuală, pentru anul 2015, a fost finalizată până la data de 8 decembrie 2015.

Acum problema este că cei de la resurse umane spun că pe anul 2015 nu am evaluare anuală făcută și nu pot participa la concurs. Că și dacă s-ar fi făcut evaluări in anul 2015 eu oricum nu am lucrat 6 luni inclusiv in acel an.

Pot sau nu beneficia de prevederile art 3 alin 1 din legea 152/2016?
Mulțumesc anticipat.
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu o parere in privinta modalitatatii concrete de realizare a procedurii prealabile, confom art 193 NCPC?
Avand in vedere ca in NCPC nu se mai face referire la obligativitatea concilierii intre profesionisti, asadar vechiul 720.1 din Codul de procedura nu mai exista, in noua forma, NCPC in art. 193 ( in corelatie cu vechiul 109 din codul de procedura civila 1865) face referire doar la o procedura prealabila fara a o preciza.

Intrebarea este, la o reziliere a unui antecontract, pt nerespectarea de care promitentul -vanzator a termenului de predare, este obligatorie procedura prealabila?
Fiindca art. 193 NCPC trimite la lege, adica, atunci cand legea prevede aceasta obligativitate..
Daca da, sub ce forma se face? Ramane aceeasi varianta a convocarii la conciliere, sau pot sa ii trimit o simpla somatie prin care sa ii pun in vedere ca termenul a expirat( in mod cert nu mai vreau sa ii acord unul) si sa accepte rezilierea si returnarea avansului?

Multumesc anticipat.

Răspuns la discuția Legalitate contract
Vor sa il concesioneze.Ma gandesc ca s-ar putea incheia un parteneriat public privat prin asociere in participatiune,ce spuneti?
Buna ziua,
As dori o parere privind legalitatea unui asemenea contract:
Este vorba de faptul ca o firma, vrea sa faca cu o primarie, un contract prin care, primaria ii da un teren pe care sa construiasca un parc fotovoltaic, iar, in schimb, firma face gratuit pentru primarie doua proiecte de panouri solare pe doua cladiri, la alegere, cladiri ce apartin primariei.

Teoretic, nu ar fi probleme, dar practic....Va multumesc anticipat.

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook
Buna ziua,

Va rog frumos daca puteti sa ma ajutati la 2-3 intrebari legate de importul de tigari electronice din China:

- institutia care elibereaza licente pentru import din China, tigari electronice?
- acte necesare?
- timp de raspuns?

Va multumesc frumos,
Cu respect ,
Baciu Bogdan
Buna seara,ma poate ajuta cineva si sa imi spuna ce trebuie sa faca 3 cetateni straini nerezidenti in Ro care sunt asociati la un srl in Romania pentru a obtine cazier judiciar necesar inregistrarii in registrul operatorilor intracomunitari?Mai precis procura notariala de imputernicire trebuie facuta la ei in tara lor de origine sau in Romania?Trebuie facuta de ei personal sau pot mandata pe cineva?Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția constructie parc fotovoltaic
Multumesc frumos pt raspuns,sunt doar la stadiul de intentie,vreau sa stiu cam ce trebuie facut pentru a ma putea apuca.
Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu cateva informatii referitoare la obtinerea avizelor initiale si ulterioare precum si autorizatiile necesare constructiei unui parc fotovoltaic?Va multumesc anticipat.
am scris gresit in speta,in 12 septembrie a fost incheiat contractul si nici pana azi nu a avut macar intentia de a cumparata fierul pt inceperea lucrarii,deoarece el a spus ca nu mai are niciun ban.Va multumesc pt raspunsuri
Buna seara,vreau sa va descriu urmatoarea speta:
in data de 12 oct 2012 A incheie cu B(paratul)care si-a asumat lucrarea un contract pe o hartie A4 in care se trece domiciliul lui B,serie,nr de buletin,CNP si mentiunea ca B a primit de la A un avans in valoare de 2000 RON pt realizarea unei balustrazi,fiind trecut si termenul de executare de 15 zile care curge din data de 12 oct 2012 si semnatura lui B.
Bineinteles ca a trecut termenul de 15 zile si balustrada nu a mai fost realizata,si sunandu-l pe parat(B) acesta a inceput sa isi caute diverse scuze,ca a fost internat in spital,ca a cheltuit banii si ca nu mai are niciun leu,si nu era destul ,ca am aflat si ca defapt nu el realizeaza balustrada ci o alta persoana,pe care el o cunoaste.Vreau sa va spun ca au urmat zile in care nu ne=a mai raspuns la telefon,si cand raspundea ne tot amana ca va spun ceva sigur maine,seara,dimineata si tot asa ne amana.Am fost si la el acasa,a refuzat sa vina sa vorbim direct,nici politia nu a reusit sa il gaseasca acasa ci doar pe rudele lui,si cand il sunam spunea ca o sa faca lucrarea dar nu ne spunea cand,iar cand a mers politia rudele sale le-au spun politistilor ca il putem da in judecata ca el nu mai are niciun ban,si ca nu poate pati nimic,ca el nu are niciun venit.Practic de o perioada buna ne minte in continuu si isi bate joc.As avea sanse sa castig daca ii fac plangere penala pt inselaciune si abuz de incredere?Va multumesc anticipat