avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate atlasconsult

Activitate atlasconsult

Stiu asta, insa nu mi se pare normal sa declar orice subcontractant, cu contributie nesemnificativa in derularea lucrarilor.

Nu exista in legislatie o norma care sa prevad aceva de genul:

este obligatorie declararea subcontractantilor pentru valori mai mari de 10% din totalul contractului ... sau ceva asemanator ?
Daca ofertez intr-o procedura de achizitie publica, iar procentul de lucrari pe care vreau sa-l subcontractez este la nivelul 3-5%, sunt obligat sa declar acest subcontractant?

Este stipulat undeva procentul minim privind lucrarile asigurate de un tert pentru a-l declara subcontractant?

Nu as vrea sa-l declar daca nu este cazul si sa incarc inutil dosarul de eligibilitate.

Multumesc anticipat pentru sugestii.
Daca autoritatea contractanta anunta un buget de 100 RON pentru ralizarea unei achizitii, iar unul sua mai multi ofertanti pot oferi un pret de 50 RON, exista prevederi legate de:

1) Valoarea minima a ofertei trbeuie sa fie x% din buget (spre ex. 75%, caz in care nu poti oferi decat de la 75 RON in sus);
2) Descalificarea automata a celor care oferteaza sub y% din bugetul initial.

Multumesc.
Speta:

Firma A achizitioneaza firma B.
Firma B deruleaza o activitate nou pe care firma A doreste sa o inglobeze in portofoliu.
Firma B este dizolvata dupa finalizarea procesului de preluare.

Pentru a participa la proceduri de achizitie publica pentru noua activitate, firma A trebuie sa faca dovada experientei precedente pentru proiecte similare.

Cum poate beneficia firma A de experienta si proiectele firmei B, care a fost prerluata integral (active, personal, etc). Ce documente trebuie sa prezinte in cadrul procedurii de achizitie publica pentru a dovedi experienta similara?
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
maleabil
Ca multi altii si eu am contracte de credit care trebuie aliniate la prevederile OUG 50. Insa, aceasta ordonanta prevede la articolului 40, alin. 3:

“in cazul modificarilor impuse prin legislatie (cum sunt si cele de acum, privind rambursarea anticipata etc.) nesemnarea actelor aditionale de catre consummator este considerate acceptare tacita. In acest caz se interzica introducerea in actele aditionale a altor prevederi decat cele impuse prin legislatie. Introducerea in actele aditionale a oricaror alte prevederi decat cele impuse prin legislatie sunt considerate (!) nule de drept.”

Ca atare, eu am ales sa notific in scris bancile la care am credite ca accept tacit prevederile OUG 50, fara a fi necesara semnarea unui act aditional.

Evit astfel modificarea altor clauze care nu sunt prevazute in OUG 50.

Voi ce parere aveti ?
Legat de modul de derulare a procedurilor de achizitie publica derulate on-line, cu up-loadarea documentelor de calificare, tehnice, etc si criptarea ofertei financiare, am doua intrebari:

1) Autoritatea contractanta care organizeaza procedura on-line are posibilitatea de a decripta ofertele participantilor inainte de expirarea termenului prevazut in anuntul de participare?

2) Exista posibilitatea pentru un potential ofertant sa-si cripteze oferta dupa termenul limita (moment la care poate sti contra-ofertele celorlalti)?

Intreb aceste lucruri pentru ca la o licitatie la care am participat a fost o diferenta extrem de mica de pret intre doua oferte, ducandu-ma cu gandul la una dintre cele doua optiuni de mai sus.

Logic ar trebui ca raspunsul sa fie NU la ambele intrebari, dar nu am informatii cu privire la modul in care o autoritate contractanta poate utiliza interfata SEAP pentru procedurile online.
Va multumesc pentru clarificare.
Nu stiam ca exista un formular standardizat pentru sustinere si ca trebuie legalizat documentul.
Va rog sa-mi trimiteti draftul documnetului pe: contact@atlasconsult.ro
Multumesc anticipat.
N.C.
Ce documente si in ce forma sunt necesare pentru procedura de sustinere din partea unui tert in vederea calificarii in cadrul unei proceduri de achizitie publica?
Răspuns la discuția Cerinta licitatie
Cerandu-se cifra globala, trebuie ca suma CA pentru cei 3 ani sa fie minim egala cu 5Ml. Dar cum spunea si Jurist TM nu strica sa ceri o clarificare autoritatii contractante.