avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Activitate annaon

Activitate annaon

Răspuns la discuția uzucapiune ???/
Este domeniu public privat.
Discuție uzucapiune ???/
Buna ziua,
in urma unei hotarari definitive si irevocabile am dobandit de parintii mei o casa si un tern de 420 mp acum 6 ani.Nefiind in tara sa ma ocup de problema cadastrului i-am o imputernicire tatalui meu si s-a ocupat de aceasta problema. A fost intabulata casa si terenul in suprfata de 428mp. Toate bune pina aici. Acum dupa 6 ani aflu ca de fapt este mai mult teren cu 45 mp. suprafata care acum este a domeniului public in acte.Mentionez ca aceasta suprafata o detinem din 1972 cind tatal meu a cumparat terenul si in acte au trecut mai putin teren.
Ce se poate face?
Putem formula actiune pentru uzucapiune????/
Buna ziua,
am primit acasa un proces verbal din partea politiei locale Craiova cu o amnda de 500 lei pentru ca mama mea creste pasari intr-o zona interzisa a orasului.Procesul verbal este semnat doar de agentul de politie fara nici un martor si se mentioneaza ca au facut poze (a acelor 5 gaini probabil) cu aparatul foto din dotare.
Intrebarea este ;1.- pot ataca in instanta acest proces verbal?
2. - pot solicita la politie sa vad dosarul .cine a facut reclamatia ,pentru ca sigur au venit la reclamatia unui vecin si sa vad si pozele ?
Răspuns la discuția Actiune uzucapiune?
Am facut cadastrul numai pentru terenul care este incris in actele de proprietate .In cadastru este trecut ca ma invecinez cu domeniul pubic pe 3 din cele 4 laturi ale terenului iar pe a 4 latura este un vecin.Pe una din laturi este strada iaar pe celelate doua alei care conduc la intrarea in cele 2 blocuri care inconjoara casa.
Multumesc pentru raspuns. De ce elemente se va tine cont la calcularea sumei??/
Buna ziua,
Un cetatean strain dintr- a tara UE poate incheia o asigurare de sanatate in Romania?? In tara sa beneficieaza de asigurare de sanatate dar cum calatoreste destul de des in Romania ar dori sa incheie o sigurare aici.
Multumesc
Buna ziua,
Sotul verisoarei mele se confrunta cu urmatoarea situatie. Este cetatean blegian, a venit in Romania in concediu(la locul de munca din Belgia el figireaza in concediu de odihna ).
Datorita problemelor pe care le are cu o discopatie lombara a ramas pur si simplu blocat la pat.
Intrebarea este - poate beneficia de concediu medical in Romania??? A vorbit deja in Belgia la firma unde lucreaza si din pctul lor de vedere nu este nici o problema daca va veni cu un certificat medical din Romania care este tara UE. Este venit in concediu cu masina si nu stie cind va putea sa se intoarca In belgia si nici masina nu doreste sa o lase aici.
Răspuns la discuția schimbare nume
da ...se poate si chiar destul de usor si nu foarte costisitor ...cam 100 lei.Fiica mea tocmai a terminat acest procedeu .Va adresati biroului de stare civila unde va vor explica in detaliu procedura.
Buna ziua. Detin o casa cu 4 camere si o suprafata teren de 420mp.In urma cu 23 de ani s-au facut demolari in jurul casei si o parte a terenului a fost folosit ca depozit pentru materiale folosite la construirea blocurilor.La terminarea lucrarilor am montat din nou gardul pentru ca nu am beneficiat de nici o despagubire .Impozitul a fost platit pt 420 mp.Acum vrem sa facem cadastru si in urma masuratorilor reieses ca am mai mult teren cu 45 mp.Acest teren apartine domeniului public,in jur vecini fiind bmocurile.Firma de cadastru imi propune sa merg la primarie sa incerc sa semneze....este imposibil sa fac asa ceva.
Acest surplus de teren il detin de 23 de ani.Credeti ca as indeplini conditiile pentru a introduce o actiune de uzurpaciune?
Chiar daca este f.tarziu as dori sa stiu daca mama mea ar fi putut beneficia de ajutor de incalzire....mama locuieste in casa unde proprietar sunt eu.are o pensie de 63o lei si deci nu se afla in intretinerea mea.Eu formez o alta familie cu fiica mea care este in intreinerea mea si nu ne incadram in venitul minim pt a beneficia de subventie...