avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate mir21

Activitate mir21

Buna ziua, ma intereseaza daca poate cineva sa isi exprime o parere in legatura cu ordonanta 43/64 din 2020 privind stimulentul pentru personalul medical si auxiliar daca beneficiaza si farmacistii din retelele private de acest stimulent sau de o alta forma din partea statului.
Buna, am o intrebare referitoare la cheltuielile Asociatiei de Proprietari, deoarece in ultima vreme s-au cam umflat cheltuielie. Sunt sau nu obligati sa prezinte proprietarilor cheltuielile asociatiei la interval de 3 luni, si daca da va rog sa-mi precizati unde este prevazut acest lucru, deoarece nu am gasit nicaieri dar s-a tot discutat despre acest lucru inca din 2014. Va multumesc.
Răspuns la discuția ASIGURARE IMOBIL PENTRU BANCA
VA MULTUMESC, deci asigurarea este valabila.
Buna, o intrebare in legatura cu o asigurare pentru imobil incheiata la o anumita societate de asigurari, poate fi refuzata de catre banca pe motiv ca societatea respectiva nu este agreata de catre banca? Mentionez ca in contract nu este specificata o anumita societate doar obligatia de a incheia o asigurare, la o anumita valoare care s-a respectat, singurul lor motiv fiind ca societatea respectiva nu este agreata de catre banca. VA MULTUMESC!
Va multumesc mult.
Ma ajuta cineva va rog cu un model de cerere pentru repunere pe rol dosar suspendat in baza articolului 155/1 c.pr.civ. Cauza este recuperare taxa auto, la Tribunalul Tg-Mures. Imi este necesar doar un model de cerere in rest stiu ce am de facut. Va multumesc.
Discuție TAXA AUTO
IMI POATE SPUNE CINEVA DACA A IESIT ZILELE TRECUTE VREO LEGE PRIN CARE SE POATE RECUPERA TAXA AUTO DIRECT DE LA FINANTE PRINTR-O SIMPLA CERERE FARA PROCES? VA MULTUMESC. MAI EXACT PE DATA DE 25.10 2012- DACA AM RETINUT EU BINE.
Răspuns la discuția INSCRIEREA COPILULUI IN CLASA 0
Multumesc pentru raspuns, deci daca nu il dau in clasa pregatotoare ,la gradinita oricum nu se mai face? Cam asta am inteles eu, asta insemnand ca pierde un an.
Răspuns la discuția Taxa radio tv
Sa nu crezi ca poti scapa de taxa asta tampita, care in curand o sa cresca cu siguranta la pierderile enorme pe care le are SRTV ,si oricum nu o sa fie o piedica din partea nimanui sa nu creasca taxa deoarece aceasta televiziune este folosita de catre putere pentru manipulare asa ca..., dar sa revevin la subiect, anul asta iti faci cerere pentru a scoate din plata radio sau tv, anul urmator ti-o introduc astia iarasi, si tot asa, va spun asta deoarece eu am tot scos taxa radio si in fiecare an inapoi cu ea , asa ca ... la anu si la multi ani cu astia.BANDITI. DECI PUTETI SA VA RETRAGETI APARATELE DAR DIN NOU LA ANU. LA SEDIILE ELECTRICA CERETI FORMULAR , VA TREBUIE O COPIE DUPA BULETIN SI CAM ATAT. NU POTI LUA FORMULAR DE PE SITE-UL ELECTRICA DEOARECE NU MERGE ,MERGI LA SEDIU.

Va intreb,in legatura cu acea aberatie a ministerului educatiei de a inscrie copilul in clasda 0 incepand cu anul scolar 2011-2012, desigur nu stie nimeni nimic exact, de la gradinita ni s-a spus sa incepem sa cautam o scoala pentru copil. Am cautat o scoala ,iar cei de acolo stiau si ei ceva dar asa vag ,nimic sigur"s-ar putea sa infiintam o clasa dar inca nu stim exact ,asteptam precizari mai exacte de la minister, in luna ianuarie 2012",deci e o harababura si nimeni nu stie exact ce o sa se intample. Ceea ce ma intereseaza pe mine e daca este obligatoriu sa il dau la scoala sau il pot lasa la gradinita? Copilul face 6 ani in luna iulie 2012, si zic ca cei nascuti innainte de 1 septembrie e obligatoriu la clasa 0. (CLASA ASTA 0 AR FI GRUPA PREGATITOARE DE LA GRADINITA).