avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Activitate maria20

Activitate maria20

care sunt cele mai bune carti de pe care pot invata pentru admiterea la inm? in primul rand din punctul meu de vedere ar fi bune tratale, de drept penal, drept procesual penal, drept civil, drept procesual civil.oare am dreptate? si testele grila? ce autori mi-ati recomanda, pentru a avea sanse mari? va multumesc anticipat.
Discuție expertiza
in ce lege sunt prezazute coeficientii de individualizare pozitiv, dar in special negativi in cazul unei expertize imobiliare ? va multumesc
Discuție sng
buna ziua. din cate am inteles si cei care au studii medi pot da examen pentru admitere la scoala nationala a grefierilor. cei cu studii medi vor studia un an, iar cei cu studii superioare 6 luni. eu am trecut in anul 2 la faculatet la drept. in aceste conditii ma pot inscrie pt admitere? sper ca datele intelese de mine sa nu fie gresite. si care este grila de salarizare pt grefieri. dupa ce as termina care ar fi salariul de inceput, avand in cedere ca voi fi si studenta in continuare pt a-mi termina facultatea?
va multumesc mult pentru raspuns. cu respect
buna ziua. am o intrebare in legatura cu sarcina. daca in momentul in care o femeie naste are un an de la locul de munca dar este si studenta la zi, in cei 2 ani pentru cresterea copilului poate primi si indemnizatia de la facultate in cuantum de 600 ron(cu conditia sa nu intrerupa cursurile) si in acelasi timp si salariul, care am inteles ca nu poate fi mai mic de 800 lei lunuar?as dori raspuns la intrebare,dar si daca sumele respective sunt corecte . va multumesc anticipat
Discuție inm 2
pt a intra la inm trebuie neaparat sa termin facultatea de drept la zi sau pot avea o diploma de licenta si la id?va multumesc
Răspuns la discuția inm
va multumesc mult pentru raspuns si dumneavoastra succes in cariera
Discuție inm
buna ziua. as dori daca se poate sa ma informati cat sunt taxele aproximativ la institutul national de magistratura. sunt taxe anuale? si in principiu cat ma costa cei 2 ani la INM si cu carti.. aproximativ tot ce mi trebuie. fara chirie. va multumesc anticipat
Răspuns la discuția despre avocati
va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.
Discuție despre avocati
Buna!Sunt studenta la drept. As dorit sa-mi spuneti care sunt pasii pentru a ajunge magistrat.Ce trebuie sa mai fac pe langa perioada de stagiatura de 2 ani , dupa facultate, si dupa ce dau definitivatul pentru a fi avocat "cu acte inregula"? Unde trebuie sa ma mai inscriu sau ce vechime trebuie sa am. Stiu ca poate spuneti ca e prea devreme sa ma gandesc dar as vrea sa stiu. Va multumesc anticipat