avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Activitate ciuspirel

Activitate ciuspirel

In revenire la speta susmentionata conform Legii31/1990,art 237,,,
7) Daca in termen de 3 luni de la data ramanerii irevocabile a hotararii judecatoresti de dizolvare nu se procedeaza la numirea lichidatorului, judecatorul delegat, la cererea oricarei persoane interesate, numeste un lichidator de pe Lista practicienilor in reorganizare si lichidare, remunerarea acestuia urmand a fi facuta din averea persoanei juridice dizolvate sau, in cazul lipsei acesteia, din fondul de lichidare constituit in temeiul Legii nr. 64/1995 privind procedura reorganizarii judiciare si a falimentului, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

(7^1) Hotararile judecatoresti pronuntate in conditiile alin. (7) se comunica lichidatorului numit, se publica pe pagina de internet a Oficiului National al Registrului Comertului si se afiseaza la sediul oficiului registrului comertului in care este inmatriculata societatea comerciala dizolvata.

(8) Daca judecatorul delegat nu a fost sesizat, in conditiile alin. (7), cu nici o cerere de numire a lichidatorului in termen de 3 luni de la expirarea termenului prevazut la alin. (7), persoana juridica se radiaza din oficiu din registrul comertului, prin incheiere a judecatorului delegat, pronuntata la cererea Oficiului National al Registrului Comertului, cu citarea partilor, conform dreptului comun.

spune destul de clar in aliniatul 8 ..persoana juridica se radiaza din oficiu,,,!

Va rog daca puteti sa imi spuneti ce pot face ,,,ce pasi ar trebui sa fac ,,,sau unica solutie este sa ma adresez instantei si invoc art 237,alin 8 ,,,,in care ONRC NU SI/A FACUT TREABA PINA LA CAPAT!

VA MULTUMESC ANTICIPAT,CU RESPECT O ZI BUNA
oficial nu mi/a revenit nimic prin care sa fiu anuntat cine imi este lichidatorul!Dupa cum spuneam m/am deplasat la O.N.R.C si am intrat in audienta la Director si i/a, adus la cunostiinta toata povestea si m/a indrumat sa ma duc jos la ghiseu sa fac o cerere pentru radiere dupa care imi va calcula txa de radiere dupa ce voi completa un formular,zis si facut dupa ce am completat formularul la ghiseu ,functionarul de la ghiseu ma anunta ca numai pot formula cererea de radiere deoarece s/a numit lichidator!Am ramas un pic surprins,,,,,sa imi numeasca lichidator dupa 2 ani de la sentinta judecatoreasca!!!,,,

In situatia data ce pot face,,deci ma repet oficial nu am primit nici o instiintare prin care mi se aduce la cunostiinta numirea unui lichidator!
Buna ziua dl.SAD cu respect apelez din nou la dvs cu urmatorul aspect<

Subiect: numirea unui lichidator pentru radierea unei societati dupa 2 ani de la hoatararea judecatoreasca definitiva si irevocabila pentru dizolvarea societati
In urma cu aproximativ 2 ani de zile ANAF ma scoate cu datorii de 27de milioane creante la stat,pentru neplata unor taxe penru asigurare,carte de munca ,etc,
Mentionez ca aceasta societatea nu a functionat ,am avut doar cartea de munca a sotiei si a mea deoarece noi am lucrat in strainatate si am vrut sa ne platim asigurarile ,pensia ,etc am tinut societatea practic doar pentru aceste carti de munca.Am actionat in instanta si am cistigat /decizia fiind definitiva si irevocabila.Dupa mai multe discutii pe acest forum si cu ajutorul dvs...m/am deplasat la onrc. sa fac o cerere de radiere pe cheltuiala mea,deoarece cum spune si in lege ca,, daca dupa 3luni nu se numeste lichidator si mai trec inca 3 luni si,,etc societatea va fi radiata din oficiu< cum ei nu au facut nimic m/am decis sa incep eu demersurile,zis si facut numai ca SURPRIZA DUPA CUM SPUNEAM SI IN TITLU CIND SA DEPUN CEREREA FUNCTIONARA DE LA GHISEU MA ANUNTA CA NUMAI POT CERE RADIEREA DEOARECE S/A NUMIT UN LICHIDATOR ,acum toata afacerea sa radiez aceasta societate in loc sa platesc doar 150 lei va trebui sa platesc onorariul de 1000 de lei asa imi spunea lichidatorul plus acele sume pe care eu le/am cistigat in instanta deoarece cind se va duce sa ceara certificatul fiscal ca societatea nu are datorii ANAF nu il va elibera!Intrebarea este pot contesta aceasta numire a lichidatorului dupa o perioada de 2 ani in loc de 3luni cum spune in lege deoarece de ce sa platesc un lichidator cu suma de 1000 de lei cind ma costa pe mine doar 150 de lei maxim 200 de lei cum spunea functionara de la ghiseu in urma unor calcule!
In alta ordine de idei de ce nu au sters acele creante daca eu am o hotarire definitiva si irevocabila spun asta pentru ca am verificat pe site ,,,la restante asigurarilor sociale de stat,sanatate,somaj,obligatii la bugetul stat,, la data 31.03.2012 si facind un calcul imi rezulta suma cistigata in instanta!


O mare rugaminte la dumneavostra este ce pot face in continuare in aceasta situatie,,,,pot contesta lichidatorul in instanta deoarece a trecut termenul prevazut in lege,,mentionez decizia tribunalui este din 25.10.2010 si astazi cind vorbim suntem in 2012 luna iulie sunt aproape 2 ani!!!!!!
Va multumesc anticipat!

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
In urma cu aproximativ 2 ani de zile ANAF ma scoate cu datorii de 27de milioane creante la stat,pentru neplata unor taxe penru asigurare,carte de munca ,etc,
Mentionez ca aceasta societatea nu a functionat ,am avut doar cartea de munca a sotiei si a mea deoarece noi am lucrat in strainatate si am vrut sa ne platim asigurarile ,pensia ,etc am tinut societatea practic doar pentru aceste carti de munca.Am actionat in instanta si am cistigat /decizia fiind definitiva si irevocabila.Dupa mai multe discutii pe acest forum si cu ajutorul dvs...m/am deplasat la onrc. sa fac o cerere de radiere pe cheltuiala mea,deoarece cum spune si in lege ca,, daca dupa 3luni nu se numeste lichidator si mai trec inca 3 luni si,,etc societatea va fi radiata din oficiu< cum ei nu au facut nimic m/am decis sa incep eu demersurile,zis si facut numai ca SURPRIZA DUPA CUM SPUNEAM SI IN TITLU CIND SA DEPUN CEREREA FUNCTIONARA DE LA GHISEU MA ANUNTA CA NUMAI POT CERE RADIEREA DEOARECE S/A NUMIT UN LICHIDATOR ,acum toata afacerea sa radiez aceasta societate in loc sa platesc doar 150 lei va trebui sa platesc onorariul de 1000 de lei asa imi spunea lichidatorul plus acele sume pe care eu le/am cistigat in instanta deoarece cind se va duce sa ceara certificatul fiscal ca societatea nu are datorii ANAF nu il va elibera!Intrebarea este pot contesta aceasta numire a lichidatorului dupa o perioada de 2 ani in loc de 3luni cum spune in lege deoarece de ce sa platesc un lichidator cu suma de 1000 de lei cind ma costa pe mine doar 150 de lei maxim 200 de lei cum spunea functionara de la ghiseu in urma unor calcule!
In alta ordine de idei de ce nu au sters acele creante daca eu am o hotarire definitiva si irevocabila spun asta pentru ca am verificat pe site ,,,la restante asigurarilor sociale de stat,sanatate,somaj,obligatii la bugetul stat,, la data 31.03.2012 si facind un calcul imi rezulta suma cistigata in instanta!


O mare rugaminte la dumneavostra este ce pot face in continuare in aceasta situatie,,,,pot contesta lichidatorul in instanta deoarece a trecut termenul prevazut in lege,,mentionez decizia tribunalui este din 25.10.2010 si astazi cind vorbim suntem in 2012 luna iulie sunt aproape 2 ani!!!!!!
Va multumesc anticipat!#-o#-o#-o#-o#-o#-o
Răspuns la discuția concediul de odihna
Deja nu mai inteleg,daca angajatul are dreptul la 25 zile de concediu de odihna pentru anul 2012 si in anul 2012 are concediu medical 4 luni ,eu calculez concediul de odihna pentru cele 8 luni ,fara sa iau in calcul directiva europeana 2003/88/CE?
Răspuns la discuția concediul de odihna
Va multumesc mult pentru ajutor!
Răspuns la discuția concediul de odihna
concediul de odihna este pentru anul acesta,iar CM este de 4 luni(19 martie-16 iulie),eu calculez CO pentru perioada lucrata pana la CM si astept avizul medicului sau pentru tot anul,pt ca angajatul spune ca nu mai ia CM si vrea CO pt tot anul in curs!cum este corect?Va multumesc mult pt ajutor!
va rog , puteti sa imi spuneti care este cadrul legal pentru avizarea din punct de vedere al medicinei muncii si reevaluarea fisei de aptitudin?Va multumesc!
Va multumesc pentru informatia primita si mai am o alta intrebare: la incepera activitatii dupa 4 luni de CM trebuie ca angajatul sa aibe aviz pentru reinceperea activitatii de la medic?Daca da atunci cine trebuie sa avizeze reinceperea activitatii?Medicul de la Medicina Muncii sau medicul de familie?
CM a fost acordat pentru o operatie de varice si a durat 4 luni.
va rog daca ma puteti ajuta pentru rezolvarea unei probleme!un angajat are concediu medical 120 de zile,pentru stabilirea concediului de odihna sa ia in calcul si perioada concediului medical?adica din 12 luni scad cele 4 luni de CM si calculez CO?Va multumec anticipat pentru ajutor!