avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate vasilescu costel

Activitate vasilescu costel

Ce angajator ne asteapta 45 de zile lucratoare ?
Am crezut ca daca societatea respectiva te plateste 4 ore pentru ca nu mai are de lucru,angajatorul este obligat cumva sa nu te mai tina atatea zile in preaviz doar pentru ca asa vrea sau pentru ca asa este prevazut in legislatie.Consider ca este inuman sa nu lasi un salariat sa plece daca tu nu-i mai poti asigura salariul.
Multumesc.
Lucrez la o societate cu un contract de munca de 8 ore.Datorita lipsei de comenzi suntem platiti 4 ore.Am găsit un alt loc de munca iar administratorul refuza sa semneze incetarea contractului de munca prin acordul partilor.
Ce este de făcut?
Răspuns la discuția Retinere permis, PV gresit
De regula pentru conducere sub influenta bauturilor alcoolice nici un sef al politiei rutiere nu va aproba o reducere a perioadei de suspendare mai ales daca nu sunteti la prima abatere.
Răspuns la discuția P S I
La o societate cu 100 angajati va dati seama ca angajatorul nu va tine un salariat care sa faca doar munca de PSI.De regula persoana rerpectiva are un cumul de functii si va raspunde atat de sit.de urgenta,mediu,ISCIR,paza cat si de SSM.A se vedea angajatii de la supermarket,mall etc.Multi angajatori cred ca daca externalizeaza serviciul scapa de amenzi.Atat propriul salariat cat si firma externa nu va face alceva decat sa va aduca la cunostinta neregulile din societate sau sa intervina in cazul aparitiei unei situatii de urgenta.
In cazul dv.fima specializata va lua toate masurile necesare care au stat la baza eliberarii autorizatiei de functionare.
Din spusele dv.rezulta ca luati masina de serviciu acasa.Daca evenimentul de circulatie s-a produs pe traseul si in timpul scris pe fisa de instruire atunci aveti sanse sa scapati de plata daunelor deoarece se poate considera ca fiind accident de traseu iar domnul Gigi Popa a prezentat foarte bine subiectul.
Ex:Program de lucru 8.00 - 16.00.Traseu acasa - serviciu - 10 min.Daca accidentul s-a petrecut la ora 17.00 nu se mai considera ca fiind accident de traseu si chiar vi se poate imputa paguba deoarece angajatorul va spune ca ati folosit masina de serviciu in scopuri personale.
Răspuns la discuția Primesc bonurile de masa?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Angajatorul nu este obligat sa acorde tichete de masa tuturor salariatilor.Aveti castig de cauza doar daca in contractul colectiv de munca se prevede acordarea tichetelor de masa.
Lucrez la o societate care are in tara 12 puncte de lucru,toate comercializeaza aceleasi produse si fiecare are casa de marcat proprie.
Daca nu vreti sa aveti cazier incercati sa rezolvati cu cei din conducerea fabricii inainte ca acest caz sa ajunga la politie.Puteti identifica persoana in cauza din baza de date de la biroul de resurse umane al fabricii respective.
Răspuns la discuția Asigurare masina politie
In urma cu aproximativ un an am fost tamponat de un sofer care ca si dv.avea asigurarea expirata.Cu toate ca am avut asigurare CASCO a durat mai mult de 2 luni pana am putut circula din nou cu masina.Inchipuiti-va ce faceam daca nu aveam asigurare.Reparam masina pe banii mei, urmau procese,bani cheltuiti,nervi etc. Dv.prezentati cazul ca si cum erati in regula cu toate actele si politistu nu.Ce faceati daca accidentati pe cineva ?
Nu vreau sa va judec dar nu este o situatie tocmai placuta in momentul in care circuli regulamentar,esti accidentat si constati ca trebuie sa stai cu masina in curte deoarece soferul vinovat nu are asigurare.
Răspuns la discuția AMENZI PSI
Nu ne spuneti ce au scris inspectorii in procesul verbal.Ei pot constata multe nereguli dar conteaza ce ramane scris.Procesul verbal cuprinde 6 puncte.Vedeti la punctul 6 la care se scriu sanctiunile,tipul sanctiunii,actul normativ si valoarea amenzii.Poate este doar avertisment si atunci nu va ramane de facut decat sa va remediati deficientele constatate.