avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 377 soluții astăzi
Forum Activitate pauldorin87

Activitate pauldorin87

Răspuns la discuția 2 suspendari
Am un caz similar.ma puteți ajuta cu inf suplimentare va rog

Filip M a scris:

E posibil având în vedere că este vorba despre anularea fostei suspendări caz în care se va putea dispune din nou suspendarea pentru concurs în ansamblu. Problema aici ar fi dacă prin contopirea celor două pedepse s-ar depăși durata de 3 ani maximă pentru care se poate dispune suspendarea.

Daca prima sentința a fost până Intr un an iar a doua fapta,termen încercare, tulburare ordine publică publica primit amenda 3000 lei, se poate schimba in recursul făcut de procuror pedeapsa?
Răspuns la discuția Pluralitate intermediara
asa este.si in sentinta scrie ca se constata cazul de pluralitate intermediara invocand art 74 c penal. precum si ,,instanta obs ca posibilitatile de indreptare se intrevad, nefiind cunoscut cu antecedente penale.....Pe mine ma nelinisteste insa recursul .....voiam o parere asupra posibilitatii ramanerii deciziei primei instante. Multumesc
in anul 2017 am avut o condamnare cu suspendare pt permis 9 luni si 10zile cu termen incercare 2 ani.Eram in termenul de incercare iar in
in 25 decembrie 2018 am avut un incident pt tulburarea ordinii si am primit in prima instanta amenda 3000 lei.procurorul a facut recurs ca nu s au contopit pedepsele pt concurs.credeti ca as putea sa raman cu decizia primei instante?mentionez ca sunt casatorit, am loc munca stabil si un bebe de 4 luni .multumesc
Multumesc dl Lascoschi!
din pct dvs de vedere amenda nu ar fi posibila sub nici o forma???
CU STIMA
O cunostinta a fost condamnata la 8 luni cu termen de incercare 2 ani pt abatere alcool la volan.
In termenul de incercare, in seara de Craciun , pe fondul consumului de alcool a spart geamul la un bar si i s a facut dosar de tulburare ordine publica.
Problema cu geamul s a rezolvat insa a ramas tulburarea,
Daca face un acord de recunoastere vinovatie, ar fi in avantajul lui , pedeaspa pt fapta sa fiind inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
In cazul lui ar putea fiind posibila o amenda?
Persoana in cauza are sotie insarcinata. Ce ar putea sa mai conteze sa nu fie cu executare??
multumesc tuturor
va multumesc pt raspuns
am citit si recitit legislatia cu privire la organizarea cursurilor
indeplinesc conditiile de organizare, sunt formator,cor 241205, am pfa cod caen 8559- alte forme de invatamant
din legislatie reiese ca nu toate cursurile trebuiesc autorizate.
OG 129/2000 privind formarea profesionala a adultilor, republicata. Ordonanta 129/2000, republicata 2014
Capitolul III - Autorizarea furnizorilor de formare profesionala


Art. 21
(1)�Furnizorii de formare profesionala pot organiza programe de formare profesionala, finalizate prin certificate de calificare sau de absolvire cu recunoastere nationala, numai daca au prevazut in statut sau, dupa caz, in autorizatia pentru desfasurarea unor activitati independente, activitati de formare profesionala si sunt autorizati in conditiile legii.
Hotararea 481 / 2015 pentru modificarea si completarea Normelor metodologice de aplicare a OG. 129/2000

"Art. 11. - Potrivit art. 21 alin. (1) din ordonanta sunt supusi autorizarii numai furnizorii de formare profesionala care doresc sa elibereze certificate de calificare sau de absolvire cu recunoastere nationala.
Ceilalti furnizori de formare profesionala pot organiza programe de formare profesionala finalizate cu documente de absolvire proprii, care nu sunt însa certificate cu recunoastere nationala."
emis de Ministerul muncii si Ministerul educatiei. ocupatie formator,cor 241205.
la final scrie pe certificat ca se elibereaza in conformitate cu preved OG 129/2000, REPUBLICATA.
Nedumerirea mea consta in ce pasi ar fi trebuit sa mai fac dupa obtinerea acestui certificat .
Nimei nu m a informat ca ar trebui sa ma inscriu in vreun registru
Cursurile de formare stiam ca trebuie autorizate
Cele neautorizate, ???aici am dilema

cu stima
Certificat de formator,am .nu m am inregistrat insa nicaieri,personalNici intr un registru.nici nu stiam ca ar trebui