avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate ancamirela

Activitate ancamirela

Răspuns la discuția Fondul de rulment
Multumesc mult de raspuns ! Dar ... ynocentta , ma pune in dificultate putin ... adica numai daca cheltuielile lunare scad ??? Habar nu am daca au scazut sau nu , nu am analizat niciodata activitatea asociatiei . Dar , din moment ce eu cand am cumparat apartamentul , am achitat fond de rulment , cu siguranta asa va fi obligat si noul proprietar . Si ... nu stiu unde sunt acesi bani ca ...reparatii in scara blocului timp de 6 ani , am facut exlcusiv pe cheltuiala mea si a unor vecini care au inteles ca numai asa putem scapa de probleme . Chiar am fost nevoita sa fac renovare dupa renovare ( cam de 3 ori in 6 ani ) din cauza umezelii care mi-a afectat apartamentul - umezeala provenea din subsol ( stau la parter ....inca ) iar asociatia nu a miscat un deget nici o data . Ma gandeam ca ar fi trebuit sa dau in judecata asociatia ...nu stiu . La ultima RK am facut credit de 20000 ron ca sa repar in subsol , ca sa izolez pardoseala , peretii exteriori , instalatii ...etc . Si tot nu am scapat de umezeala , mi-am imbolnavit si copii ... Multumesc pentru inf
Am vandut apartamentul , urmeaza sa ma mut . Fondul de rulment pe care l-am platit asociatiei de proprietari in urma cu 6 ani atunci cand am cumparat apartamentul , se restituie ? Stiu ca asa se procedeaza , dar nu cunosc baza legala si vreau sa fiu pregatita cu argumente daca la asociatie voi fi .."dat la intors " asa cum se obisnuieste . Dati-mi va rog informatii ! Va multumesc mult de tot !
Am penalitati de intarziere la intretinere . Ieri am mers si am achitat INTEGRAL datoria restanta , sunt la zi , insa penalitatile nu vor fi "sterse" de catre asociatie , motivand ca nu exista metodologie de aplicare !!! Problema este ca am vandut apartamentul si pentru a putea preda apartamentul noului proprietar , sunt nevoit sa achit aceste penalitati . Se tine cont de legea 175/2010 sau nu ??? Se aplica ?? Cum ? Multumesc mult !
Buna ziua,
Lucrez in politie, pentru a beneficia de plata chiriei am nevoie de contract incheiat la finanate. Proprietara apartamentului pe care vreau sa-l inchiriez beneficiaza de pensie de urmas din partea tatalui.Daca facem contract de inchiriere aceasta ar pierde pensia de urmas. Se poate face contractul pe numele mamei acesteia? In ce conditii?
Răspuns la discuția Impozit imobiliare
Care este impozitul pentru tranzactie ? Cum se calculeaza ? Daca de exemplu , imobilul costa 40000 euro , care este suma care se retine prin impozitare ?
Multumesc frumos
Buna seara,
Ma intereseaza daca in cazul vanzarii unui apartament se percepe vreun impozit pe suma incasata. Exista vreo diferenta daca cel care cumpara are banii cash sau plateste prin programul "prima casa"?
Buna ziua.
Beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului timp de 2 ani. Ma intereseaza daca in acest interval devin administrator, asociat la o firma, sau inchei un contract de asociatiune in participatiune ca persoana fizica, pierd acest drept. Mentionez ca in nici unul din cazuri nu voi avea contract de munca in cadrul firmei respective.Cum altfel as putea sa demarez o afacere proprie fara a pierde indemnizatia de crestere copil?
Răspuns la discuția Prima de nastere
Multumesc.
Care este termenul limita in care se poate depune la firma cererea pentru prima de nastere?Multumesc.