avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Activitate yleana madalina

Activitate yleana madalina

buna ziua!doresc sa aflu si eu cum pot calcula venitul net,mentionez ca sunt PFA iar venitul brut pe 2010 a fost de 2500,58 lei. sunt nelamurita,la ch. deductibile intra contrtibutiile pt:somaj,asigurari sociale.sanatate si deducerea personala?multumesc!
buna dimineata!doresc sa stiu cum pot centraliza niste facturi pierdute care urmau a fi inregistrate in contabilitate.problema este ca in urma cu 2 zile mi-a fost furata din masina servieta in care se aflau si respectivele facturi.cum pot proceda acum?multumes pentru orice raspuns oferit.
sotul meu are PFA iar la domeniul de activitate sunt trecute mai multe activitati printre care MOBILA LA COMANDA SI POMPE FUNEBRE. pana acum a desfasurat doar activ de mobila la comanda dar din lipsa de comnzi doreste sa dezvolte si pompele funebre.intrebarea este urmatoarea-poate desfasura concomitent 2 acivitati?si daca da,cum se vor centraliza facturile atat de intrare cat si de iesire?
sotul meu este PFA iar in autorizatia obtinuta are trecute mai multe domenii de activitate printe care MOBILA LA COMANDA SI POMPE FUNEBRE.deoarece nu intotdeauna gaseste comenzi pt mobila,si-a dezvoltat de 2 saptamani si pompele funebre.intrebarea mea este daca- poate desfasura cumulativ 2 activitati si daca se pot centraliza intr-un singur dosar facturile de intrari atat pt mobila cat si pt pompe funebre?sau daca trebuiesc facute dosare separate.aceeasi intrebare o am si in ceea ce priveste dosarele pentru iesiri.
termin ccc-ul peste 2 sapt.am fost la locul de munca unde urmeaza sa fiu incadrata din nou numai ca aici am avut surpriza sa constat ca programul de lucru este de 12 ore pe zi,12 ore libere dp care schimbul de noapte de inca 12 ore.doresc sa stiu daca este normal sa se lucreze in acest mod? daca sunt absolventa a unei facultati la zi ,cu ce salariu trebuie sa fiu incadrata(specific ca firma este privata)?momentan am aflat ca se da un salariu de 600 lei.postul meu este de receptionera insa am terminat fac. de contabilitate.
am si eu o nelamurire care odata rezolvata mi-ar oferi sansa de a ramane mai mult timp langa puiul meu.eu am terminat facultatea de contabilitate la zi(facultate de stat-UPG PLOIESTI),in urma cu un an,mai precis in iulie 2009,in acest timp eu eram de un an in concediu de crestere al copilului(am beneficiat de acest drept deoarece in timpul facultati am fost angajata si am indeplinit temenul de 1 an vechime pt a primi indemnizatia).pe 20 noiembrie va trebui sa ma intorc din nou la munca,am cerut somaj dar nu au cum sa mi-l acorde si ma intrebam totusi daca exista posibilitatea de a intra in somaj prin prelungirea termenului de la terminarea facultati.mai explicit daca anul trecut la terminarea facultatii nu am putut beneficia de somaj pe motiv ca eram in concediul de crestere al copilului,pot beneficia acum?va multumesc mult si va sunt recunoscatoare pentru orice raspuns mi-ati putea oferi.