avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 638 soluții astăzi
Forum Activitate ENGFULL

Activitate ENGFULL

Care sunt pasii de urmat pentru desfiintarea unei intreprinderi familiale in situatia in care membrii asociati nu sunt de acord?
Este vorba despre o IF cu 4 membri, 2 dintre ei vor sa iasa din aceasta , iar ceilalti doi nu sunt de acord, astfel ca nu se poate merge doar la ORC.
Cum se poate face impartirea bunurilor ( uilaje agricole) ]n acest caz?
va rog sa-mi indicati si dispozitii legale si daca aveti si spete similare .
va multumesc
buna tuturor!
spor la studiu !
nu este ceruta conditia continuitatii vechimii .......
important este ca in total sa ai 5 ani vechime
eu am avut intreuperi / crestere copil si somaj tehnic si .... acum fac motivari la sentinte
cum se "impaca" obligatia de a trimite somatie cambiala ( la biletul la ordin ) cu textul din codul de proc civila privind poprirea - se infiinteaza fara somatie

somatia cambiala trebuie sa transcrie exact cambia - asta inseamna ca trebuie sa respecte anumite "formule sacramentale " sau daca in somatie sunt redate elementele esentiale ale BO este valabila ?
Răspuns la discuția admitere inm 2010
Ayaz a scris:

ENGFULL a scris:

va urez tuturor canditatilor MULTA BAFTA !!!!!!!!!!!!


Multumim mult, ENGFULL, constat cu placere ca nu ne-ai uitat!:) Iata, ce inseamna sa fii om!:):):)

Si daca tot te-am prins (poate mai intri pe-aici) te-as ruga sa-mi spui si mie in ce conditii (de siguranta sau nu) se lasa bagajele si unde, cum ? Despre tinuta ce poti spune?:)

Oricine are un raspuns la aceste intrebari poate raspunde.:)



imbraca=te cu orice crezi ca te vei simti comod , nu conteaza la acest moment tinuta , important este sa te simti bine , nici prea cald , nici prea rece ( asa ca daca suferi din cauza aerului cond ia-ti ceva de pus peste )
bagajele se pot lasa fie la catedra fie la marginea bancilor , depinde de configuratia salilor
apa si pix negru , obisnuiesc sa dea ei , dar ,,,, pentru orice eventualitate nu strica o rezerva
in rest .... bafta si concentratie maxima ....
lasati timp necesar pentru completat bulinile si aveti grija sa nu va fuga ochii si sa transcrieti gresit ( eu puneam buletinul pe rand ca sa fiu sigura ca e in dreptul intrebarii corespunzatoare nr )
nu lasati emotiile sa va compleseasca , daca la inceput nu reusiti sa va concentrati , mergeti la alta intrebare si ... reveniti in mod deosebit la primele intrebari la care ati raspuns dupa ce va trec emotiile
bafta
va tin pumnii !
Răspuns la discuția admitere inm 2010
va urez tuturor canditatilor MULTA BAFTA !!!!!!!!!!!!
dar de prevederea al 2 al art 9 din og 2 ce spuneti ?
(2) Sancţiunea prevăzută la alin. (1) se stabileşte alternativ cu amenda.


nu credeti ca acesta sanctiune tr sa fie prevazuta expres in OUG 195 ca sa poata fi dispusa ?
se poate dispune inlocuirea amenzii cu munca in folosul comunitatii in cazul in care contraveninetul nu achita amenda si nici nu are bani pentru a se putea executa silit , in cazul amenzii aplicata pentru o contraventie la OUG 195/2002
am azit opinii ca nu ar fi aplicabil intrucat OUG 195/2002 nu prevede ca sanctiune alternativa munca in folsoul comunitatii
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2010
in dreptul Mof este un chenar "deschide"
dai click
apoi sus sunt pag 1- 16 si o sageata spre stanga si una spre dreapta , ca sa intri in "interiorul " monitorului da click pe sageata spre dreapta
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2010
s-au publicat si pt procurori MOF 458
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2010
au inceput sa apara decertele in monitorul of