avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters17674

Activitate ContSters17674

Răspuns la discuția Supralegalizare
Va multumesc pentru raspuns. Cand spuneti actul constitutiv banuiesc ca va referiti la actul constitutiv al societatii canadiene. Corect?

Daca in hotararea AGA este desemnata persoana care va semna actul constitutiv in numele asociatilor canadieni mai este nevoie de un mandat special in acest sens?

Maria
Discuție Supralegalizare
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea intrebare:

Ce acte trebuie supralegalizate pentru infiintarea unui srl cu asociat unic - persoana juridica canadiana? Din cate imi dau seama doar actul de inregistrare al persoanei juridice canadiene, fiind un act oficial. Este corect?


Cu multumiri,
Maria

Răspuns la discuția Eu cu cine votez?
Am citit programele electorale si de departe, cea a d-lui Piperea este cea mai lucrata. Problema este ca, indiferent de platforma nici un decan nu va putea face nimic singur. Asa ca degeaba avem un decan care vrea sa faca daca avem consilieri care-i pun bete in roate.

Am apucat 2 decani. Toma Dragomir si raposatul Iordanescu. In timpul primului lucrurile au mers cum au fost de la inceputurile baroului. In timpul celui de-al doilea am avut "fericirea" de a afla ca trebuie sa platesc integral taxa de barou si uniune.

Pe scurt, n-am incredere ca cineva va face ceva in interesul tuturor avocatilor nu numai a celor cu venituri foarte mari.
Stimati colegi, membri ai Baroului Bucuresti, tot primesc atentionari pe tel mobil cum ca pe 5 octombrie trebuie sa ne prezentam sa ne alegem Decanul. Si mi-am pus intrebarea: eu cu cine votez?

Conform procesului verbal de validare a candidatilor acestia sunt in numar de 15 dar pe site-ul Baroului au cate un cv si un "program electoral" numai 6 dintre acestia.

Am intrebat colegii, am aplecat urechea la ce spune lumea si tot nu stiu cu cine sa votez.

Cine ar putea sa merite onoarea? Sau sa zic osul? :hm:
Nu mi se pare ca ar fi gresit din simplul motiv ca a trebuit sa faci o optiune asupra lor: ori drept civil ori drept penal. Deci, desi sunt obligatorii, sunt obligatorii alternativ si trebuie sa optezi si asupra lor deci trebuie incluse pe lista. Lista e definita contor candidati per materie, ceea ce mi se pare ca implica toate materiile la care era necesara o optiune, inclusiv civil si penal. Si a fost exclusa organizarea fiindca e obligatorie pt. toti.


Oricum, as vrea ca asta sa fie cea mai mare "greseala" a Baroului de care sa ne impiedicam......
Răspuns la discuția admitere in avocatura 2008
Mah, daca exista cerere poate ar trebui sa facem noi o carte de genul asta, sa le dam oamenilor mura in gura. :P

Na ca exista deja unii care scot bani frumosi din asta [ link extern ]
N-am avut rabdare sa verific tot ce ai apus insa din ce am citit eu pe site-ul baroului nu rezulta ca nu mai este obligatorie sustinerea examenului la organizarea profesiei. Scrie doar ca in urma optiunilor candidatilor materiile optionale sunt cele afisate. Eu asa am inteles ca sunt materiile pentru care au optat candidatii dintre cele optionale si ca nu la toate materiile s-au inregistrat 10 inscrieri.

Organizarea profesiei este singura disciplina obligatorie fata de care nu e necesara exprimarea nici unei optiuni. Dat fiind ca trebuie sa alegi dreptul civil sau dreptul penal, asociate cu procedura ele figureaza in lista. Este o lista a materiilor la care s-au putut face optiuni.

Eu asa am inteles.

Succes
Puteti sa va adresati primariei de sector intrucat este necesar acordul tuturor proprietarilor afectati de amplasarea reclamelor pe fatade.
Stie cineva daca aleea care iese de la Selgros Baneasa spre Bucuresti (merge paralel cu So. Bucuresti-Ploiesti) are ceva restrictii? Este depasirea interzisa? Este linie continua?
Răspuns la discuția contract de asistenta juridica
In plus contractul dintre avocat si client nu priveste fiscul.