avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate Jenu68

Activitate Jenu68

Buna ziua. Va rog frumos sa ma ajutati intr-o situatie presanta. Lucrez ca dispecer la o firma de transport persoane si sunt trimis in diferite locuri pentru a asigura bunul mers al firmei. Stau, in principal, intr-o comuna care este nod rutier unde avem o statie principala. Aici functioneaza si o alta firma, un fel de magazin cu de toate ai caror patroni sustin ca statia nu exista desi este o tabla mare pe stalp pe care scrie:' Statie Maxi Taxi'. Sustin ca au voie sa opreasca masinile clientilor lor inclusiv in statie, astazi fiind in imposibilitatea de a lasa calatorii in siguranta. Seful sustine ca are toate actele necesare si chiar ca a vorbit cu primarul ca sa clarifice situatia. Astazi a venit la mine unul din patroni care m-a scuipat, m-a amenintat si m-a lovit peste sapca dandu-mi-o jos de pe cap. Plus ca era insotit de un om beat care m-a amenintat la randu-i. Seful zice ca sa-i las in pace dar ma simt in nesiguranta caci cauta sa ma intimideze. Am vazut ca alta data radeau si glumeau cu un politist mai in varsta, de-ai locului. Situatia e mai veche, am incercat sa fac sa fie bine pentru toata lumea dar nu se poate, au tupeu maxim, se vede ca 'au spate'. Va rog sa ma indrumati ce sa fac, sefii mei nu se implica iar eu ma simt in mare pericol. In caz ca pun pe cineva sa ma bata nu se stie ce se poate intampla. Multumesc frumos!
Buna seara, dnul director a incercat sa ma forteze sa-mi dau demisia ca sa nu-i blochez postul 6 luni desi nu am functie ci sunt angajat doar ca inginer. Mi-a zis ca-mi trimite actele si ca maine va fi ultima mea zi de lucru. Ce sa fac daca nu-mi da hartia, desi i-am cerut-o, ca e de acord ca sa nu vin la lucru in perioada preavizului? Poate sa ma dea absent nemotivat si sa nu ma mai plateasca? Va multumesc pentru raspuns!
Va mulțumesc inca o data, multa sanatate va doresc. Poate va mai solicit in functie de derularea evenimentelor!
Si asta m-ar afecta la urmatorul loc de munca?
Va multumesc foarte mult pentru raspuns! Nu mi s-a precizat articolul, doar am fost pus sa aleg si sa dau un raspuns maine. Daca nu mi s-a facut cercetare disciplinara mi se poate inchide cu un articol defavorabil?
Buna seara, am de dat un raspuns pana luni. Directorul de la firma la care lucrez mi-a cerut ca sa aleg intre doua variante: ori imi fac cererea de demisie incepand cu 1 februarie ori imi va incheia contractul de munca firma, tot cu 1 februarie. Eu nu vreau sa plec, am doar 4 luni de cand m-a relocat, insistand sa renunt la alt loc de munca din orasul unde locuiesc. A zis ca pot sa nici nu mai vin la lucru in perioada de preaviz, numai sa scape de mine. Va rog frumos sa ma sfatuiti cum e mai bine sa fac. Chiar pot sa nu mai fiu prezent la lucru in perioada de preaviz si sa fiu platit? As avea timp sa caut ceva. Multumesc!
Buna seara, am o întrebare. Lucrez la 100 km de domiciliu si mi s-a oferit o garsoniera ca sa locuiesc cu promisiunea ca firma va plati chiria. A facut-o timp de 3 luni dar maine vor ca sa-mi trec datele si sa semnez contractul de inchiriere. Nu stiu ce scrie acolo, ma tem numai ca voi fi obligat sa platesc eu chiria in continuare. Daca voi ajunge in situatia aceasta voi fi nevoit sa renunt la job si sa ma întorc acasa. N-am mai semnat un contract de inchiriere pana acum, va rog sa ma sfatuiti la ce sa fiu atent ca sa nu ma bag singur cu capul in lat. Multumesc frumos!
Buna seara. Va solicit o clarificare cu privire la plafonarea preturilor la gaze naturale. Am primit o oferta de la firma cu care avem contract, valabila incepand cu 01.04.2022, cu preturi de 5 ori mai mari decat valoarea actuala. Am vazut la stiri ca s-a plafonat pretul gazelor naturale nu numai pana in aprilie ci inca un an in plus. Am cautat pe net dar n-am gasit vreo ordonanta de urgenta care sa ateste aceasta. Va rog frumos sa-mi spuneti daca exista astfel de ordonanta, care este aceasta si eventuale recomandari in privinta a ce e de facut. Va multumesc frumos!
Buna ziua. Am incercat sa urmez sfaturile primite cu ocazia ultimei intrebari puse in forum si am aplicat cu CV-ul meu la mai multe oferte de lucru. Zilele trecute am fost surprins de un raspuns rapid, ceva ce nu mi s-a mai intamplat in ultimul an, de cand cu pandemia. Maine urmeaza sa merg la interviu dar mi se pare suspecta graba iar din informatiile pe care le-am obtinut reiese ca sunt intarzieri la plata angajatilor plus ca oferta facuta nu e prea generoasa. Va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez ca sa nu cad in plasa promisiunilor fara acoperire si sa ma vad nevoit sa accept conditii mai grele dupa ce renunt la locul de munca actual care imi ofera cat de cat stabilitate. Vreau sa fiu mai aproape de familie si noul loc de munca m-ar ajuta. Am peste 50 de ani si, din experienta, nu sunt prea multe firme interesate de serviciile mele. Va multumesc frumos pentru binele facut!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util


Emilika40 a scris:

Jenu68 a scris:

Seful meu mi-a spus sa-mi vad de treaba mea.

Ascultați-l, înseamnă că aveți un sprijin.

În mod normal, sesizarea directorului general nu ar trebui să rămână fără urmări pozitive. Eu aș zice să aveți răbdare că lucrurile se vor așeza.

Multumesc pentru raspunsurile matinale. Din pacate au fost cazuri cand seful meu nu si-a asumat hotararile luate tocmai ca sa nu intre in conflict cu patronii. Intre dansii e un conflict mai vechi ma tem sa nu fiu eu paratraznetul lor. In privinta directorului general, am incercat inca incepand de luni sa iau legatura cu dansul personal dar e foarte "ocupat". Stiti ca, " corb la corb nu-si scoate ochii", ma gandesc ce sa fac ca sa evit eventuale situatii compromintatoare in care pot fi implicat numai ca sa se scape de mine. Multumesc!