avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 694 soluții astăzi
Forum Activitate laracroft4368

Activitate laracroft4368

O societate comerciala are inchiriat un camion de la o persoana fizica in baza unui contract de inchiriere inregistrat la finante.
Acum aceasta societate doreste sa il subinchirieze unei alte societati comerciale .
Se incheie contract de subinchiriere sau de locatiune intre cele doua societati?
Buna ziua,
O persoana juridica platitoare de tva vinde cu factura un autoturism unei alte persoanejhuridice platitoare de tva .
TVA-ul din factura este deductibil?
Am o factura datata decembrie 2010, sosita mai tarziu de 25 ianuarie 2011.
Se mai poate trece in jurnalul de cumparari din luna ianuarie 2011, respectiv in decontul de tva ptr. luna ianuarie 2011, bineinteles la rubrica regularizari.
Am un camion (cap tractor + remorca) luat in leasing. Anul trecut am avut un accident in care asiguratorul a stabilit dauna totala la capul tractor. Evident ca fara cap tractor nu ma mai pot folosi de remorca, drept pentru care am solicitat firmei de leasing sa isi ia banii pe cap tractor de la asigurator si sa imi ia remorca inapoi .
Firma de leasing bineinteles ca in momentul cand a primit banii de la asigurator (care in suma totala acopereau datoria ramasa la capul tractor) a impartit banii cum a vrut si anume o mare parte din ei la capul tractor si restul la remorca. Deci eu in continuare trebuie sa platesc rata la un cap tr. care nu mai exista si la o remorca de care nu ma pot folosi.
Am demarat o actiune in instanta(in care contest modul de impartire al banilor de la asigurator), nu am semnat actul aditional la contract prin care firma de leasing imi comunica repartizarea banilor de la asigurator si toate facturile lunare emise de ei din acel moment nu le-am mai inregistrat in contabilitate(acestea soseau prin posta?).
Cum pot sa scot din patrimoniul societatii acest cap tractor care nu mai exista?
Se poate lua o decizie de administrator ? din care sa rezulte adevarata situatie a patrimoniului (cea reala si nu cea din scripte).
Ce inregistrari contabile ?
Trebuie sa astept hotararea instantei? Urmeaza sa intocmesc bilantul si as vrea sa clarific aceste probleme.
Va multumesc
O persoana care a lucrat in domeniul administrativ intr-o exploatare miniera radioactiva beneficiaza de incadrare in grupa 1 speciala?
Valabila este factura pe care este evidentiat TVA-ul.
In perioada 01 ianuarie 2010 - 30 septembrie 2010 am avut numai pierdere si am platit impozit minim .
In perioada 01 octombrie 2010 - 31 decembrie 2010 am profit.Platesc 16% la profitul acestei perioade, fara sa tin cont de pierderea anterioara?
Si eu mi-as dori raspunsul corect la aceasta intrebare . Se trece pe venit si se plateste impozit pe profit?
Mentionez ca nu am facut nici un demers legal pt. recuperarea sumei.
Eu ca pers.fizica detin un camion pe care l-am inchiriat in baza unui contract de cedare a folosintei bunurilor( inregistrat la finante ).
In contract se stipuleaza chiria lunara pe care trebuie sa o primesc si alte aspecte legate de faptul ca utilizatorul se obliga sa plateasca toate cele legate de folosinta acestui camion (combustibil, piese pt.reparatii+reparatii, asigurari).
Intrebare:
1. Eu trebuie sa imi cumpar un chitantier si sa tai chitanta pt. suma reprezentand chiria de la pers.juridica?
2.Pers.juridica are voie sa isi deduca cheltuiala cu asigurarile RCA ale camionului chiar daca asiguratorul a scris numele meu pe polita de asigurare? sau cheltuiala cu amortizarea? metionez : camionul nu este amortizat integral.




Nu este nici o problema daca factura este in euro, trebuie trecut cursul euro comunicat de BNR din ziua emiterii facturii sau poate ca societatea care emite factura lucreaza cu un curs al euro de la banca unde are cont deschis.
Contabila dvs. va efectua inregistrarile in RON.