avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 417 soluții astăzi
Forum Activitate anin 312

Activitate anin 312

poti beneficia de chirie platita , daca te angajezi cu contract civil de munca in unitati militare, si daca adresa de domiciliu este de pe 50km distanta de locul de munca.
Răspuns la discuția functionar public
Buna ziua. Sunt functionar public- referent superior, lucrez in administratie publica de 15 ani si am o vechime in munca de 30 de ani. Anul acesta am terminat studiile superioare,. Care sunt avantajele ?
Buna ziua
Va rog frumos sa ma lamuriti cu o problema. Sunt functionar public intr-o primarie .In 2010 am obtinut cu greu acordarea de stimulente conform OG92/2003, care ni s-au acordat doar pe 3 luni(august , septembrie si octombrie) dupa ni s-au taiat aceste drepturi . Vreau sa precizez ca toate aceste stimulente le-am primit in luna octombrie (atat pentru luna oct. cat si pe lunile anterioare adica aug. si sept.), in total am luat 750 lei brut stimulente pe 3 luni.
Intrebarea mea este :ar trebui sa se ia in calcul aceasta suma la calculul salariului in 2011(legea284.2011)? Daca da cat? Toata suma sau doar cat se cuvenea pe luna oct adica 250 lei.
VA MULTUMESC si astept raspuns !
O zi buna tuturor:)
Va rog frumos sa-mi spuneti ce acte trebuie depuse , daca trebuie sau nu certificat de atestare fiscala de la impozite si taxe ????????
multumesc!
ok , zicica de la administratia financiara au luat datele , dar in anul 2005- anul de referinta , asociatia familiala -pe atunci a iesit in pierdere ?????????:sorry:
Buna ziua
va rog sa-mi spuneti cum e cu CAS-urile
Parintii mei au infintat o activitate familiara in 1999.
acum a primit o decizie de impunere cu datorii pe anul 2005.
Mentionez ca au fost asociati mama-50%, tata-25%, sora -25% fara a fi cineva angajat,in aceasta asociatie.
in anul 2005 -anul de referire, mama era bolnava cu handicap gradul I( persoana cu dializa), iar tata este pensionar
Spuneti-mi varog daca e normal sa se plateasca aceste contributii, si dupa ce baza de calcul s-au facut deciziile de impunere trimise de CAS , pentru ca sunt sume uriase ??????????????????????????????








Răspuns la discuția Prima de vacanta
da bineintels ca beneficiezi de prima de vacanta , doar ca ti se calculeaza prima doar din luna august , de cand esti functionar:)
Răspuns la discuția Promovare in clasa
upssssssssssssssssssssssss
nu mi-a pus nimeni pistolul la tampla, ca sa devin functionar , si vreau sa zic ca lucrez si acum ca functionar public exact in acelasi loc de munca , nu mi s-a desfintat postul , insa nici nu am fost informata ca nu voi mai putea fi promovata in urma absolvirii studiilor, desi inaugust aveam dela depusa diploma de licienta
nu trebuia sa ma anunte cineva si pe mine , ??????????sau nu trebuia atunci cand am fost numita functionar sa mi se ia in calcul studiile -eram deja absolventa???
Răspuns la discuția Promovare in clasa
am fost numita , in august 2010, in functia publica de executie de Referent grad profesional principal, treapta 1 de salarizare, gradatia 4 (am o vechime in munca de peste 15 ani)- da , cu studii medii .
Buna ziua! Lucrez intr-o primarie ,m-am angajat in urma cu 3 ani , ca persona contactuala calificata. Dupa nici un an am trecut la un alt compartiment din cadrul pimariei , ramanand tot contractual, avand functia de referent.In iunie 2010 , am absolvit facultatea de studii economice Hyperion -Bucuresti. In august 2010, am fost numita in functia publica de executie.
Acum colegii mei care au absolvit anul acesta studiile superioare au examen de promovare iar mie mi s-a spus ca eu nu am dreptul sa dau acest examen deoarece in momentul cand am absolvit studiile (iunie 2010), nu eram functionar. (functionar public devenind in august 2010).Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine daca e corect asa ceva .Multumesc !